TRNAVA. Na digitalizáciu je spolu vybraných 10.419 predmetov zo zbierkových fondov šiestich múzeí a dvoch galérií na území kraja.
Ide o všetky krajské múzeá - v Trnave, Galante, Hlohovci, Skalici, Piešťanoch, Dunajskej Strede a galérie v Trnave a Senici. Na projekt má TTSK z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom Operačného programu Informatizácia spoločnosti k dispozícii nenávratných 1,566 milióna eur, pričom 399.900 eur bolo určených na vytvorenie digitalizačných pracovísk.
Realizácia projektu s názvom Digitalizácia kultúrneho dedičstva rezortných a mimorezortných pamäťových a fondových inštitúcií TTSK bude ukončená do konca júna, uviedol to dnes projektový manažér Jakub Slobodník na seminári k tejto aktivite, ktorý sa konal na pôde Západoslovenského múzea v Trnave.
"Počíta sa s najmenej päťročnou udržateľnosťou projektu, kedy budeme v digitalizácii pokračovať, veď v múzeách a galériách máme pol milióna predmetov. K júnu tohto roka by mala byť pripravená aj webová stránka, kde si verejnosť bude môcť zdigitalizované predmety pozrieť," dodal Slobodník.
Na seminári vystúpili so skúsenosťami s digitalizačnýcm procesom aj zástupcovia Nitrianskeho samosprávneho kraja, Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra a Tlačovej agentúry SR (TASR). Manažér publicity projektu Digitalizácia archívu TASR Rastislav Borsík informoval účastníkov, že na digitalizáciu je určených spolu 1,5 milióna fotografií, diapozitívov, mikrofišov, agentúrnych správ, článkov a výstrižkov, a to od roku 1945.
"V súčasnosti sme už prekročili prah 1 milióna zdigitalizovaných objektov," uviedol Borsík. Až 90 percent z nich bude v závere projektu prístupných verejnosti, TASR pripravuje spustenie webovej stránky vtedy.sk.