Parkovacie automaty v Trnave nevydávajú mince a bankovky neberú. O nákupe takých, ktoré to dokážu, sa zatiaľ v Trnave neuvažuje. Šoféri bez drobných si musia rozmeniť, alebo môžu zaplatiť sms-kou.
TRNAVA. V oboch spoplatnených zónach A (centrum mesta) a B (záchytné parkoviská) sa nachádza 49 parkovacích automatov. Ani jeden z nich nevydáva mince a neberie bankovky. Mesto to vraj meniť neplánuje z viacerých dôvodov.
Automaty, respektíve dve pokladnice, ktoré peniaze vydávajú a berú aj bankovky, fungujú iba v zóne C pri poliklinike.
Niektorí vodiči sa sťažujú
Viacerým šoférom, ktorí pravidelne parkujú v spoplatnenej časti mesta, prekáža, že automaty nevydávajú a berú iba mince. „Pracujem v centre, parkujem na Rybníkovej, pretože je to lacnejšie. Ale keď nemám drobné, nemám si v blízkom okolí kde rozmeniť,“ hovorí Roman z Trnavy s tým, že by mesto mohlo zabezpečiť niekoľko takých automatov, ktoré by brali aj bankovky.
Ďalší nemenovaný vodič sa zasa sťažuje, že automaty nevydávajú peniaze naspäť. „Niekedy parkujem v centre iba chvíľu. Ak nemám pri sebe drobnejšie ako euro, hodím do automatu euro. Aj keď viem, že sa zdržím iba polhodinku. Hľadať obchod a rozmieňať si, na to väčšinou nemám čas. Automaty by mohli vydávať mince,“ tvrdí s tým, že platný lístok pri odchode vždy niekomu daruje, koho vidí parkovať.
Sú päťkrát drahšie
Automaty v zóne A a B nemajú zásobníky na vydávanie, cena jedného z nich sa pohybuje od 5 do 6 tisíc eur. V zóne C pri poliklinike fungujú dve pokladne. Tie vydávajú a berú aj bankovky, ale sú podstatne drahšie. Jedna vyjde na 25-tisíc eur.
„Základný rozdiel medzi automatickou pokladnicou a parkovacím automatom je okrem ceny aj vo veľkosti. Nie je možné umiestniť na ulice také veľké „krabice“, akými sú pokladnice,“ konštatuje Ľudovít Ivanovič z referátu parkovacej služby mesta Trnava.
Čo sa týka bankoviek, za parkovanie by sa dalo nimi platiť vo všetkých, ktoré sú v zónach A a B k dispozícii. Nie je to vraj žiadny technický problém, pretože sú už na to predpripravené. „Otázny je však zmysel prikúpenia a nainštalovania takýchto modulov. Cena jedného overovača bankoviek do jedného automatu sa pohybuje okolo 1 200 eur,“ spresňuje Ivanovič s tým, že z bankoviek by automat aj tak nevydával mince.
Často hodia viac
„Je pravdou, že vodiči naozaj niekedy vhodia viac ako potrebujú zaplatiť, avšak display automatu im vždy ukazuje vhodenú čiastku a čas, dokedy majú zaplatené. To, že vodič potvrdí stlačením tlačidla ZADAJ LÍSTOK tieto údaje, je jeho rozhodnutie a súhlas,“ dodáva Ivanovič. Inštalovanie vydávajúcich automatov by vzhľadom na ich cenu bolo podľa Ivanoviča neefektívne. Mali by aj viac tlačidiel, čo by spôsobovalo problémy pri ich obsluhe. „Zo skúseností viem, že čím viac tlačidiel, tým je to pre niektorých zložitejšie. Stáva sa mi takmer každý deň, že niekto ohlási poruchu automatu a keď tam prídem, vodič stláča tlačidlo vrátené mince a čuduje sa, že mu to peniaze neberie, iba vracia naspäť,“ opisuje.
Podobných situácií je vraj viac a osobne si nevie predstaviť, že by zakúpili zložitejšie a výkonnejšie automaty s viacerými tlačidlami. „Obrazovku na automate nečíta takmer nikto a pritom je to základ, ktorý by vyriešil veľa zbytočných problémov,“ uzatvára Ivanovič.
Tým, ktorí nemajú drobné, odporúča zaplatiť esemeskou. Čoraz viac vodičov v Trnave využíva práve túto formy platby za parkovanie. Zatiaľ čo v roku 2013 utŕžili za sms-parkovanie viac ako 78-tisíc eur, v minulom roku to už bolo 141-tisíc eur.