TRNAVA. Trnavský samosprávny kraj pri predaji prebytočných pozemkov a budov svojich škôl, kultúrnych alebo iných inštitúcií bude musieť polovicu výnosu investovať priamo v tej organizácii, ktorá mala majetok v správe. Ak to bude organizácia určená na zrušenie, kraj musí peniaze preinvestovať v okrese, kde organizácia sídli. Novelu zásad hospodárenia a nakladania s majetkom schválili krajskí poslanci na návrh poslancov Strany maďarskej komunity.
Podobný postup navrhovali pred časom poslanci za Most – Híd, vtedy neprešiel. Podľa podpredsedu Trnavského samosprávneho kraja Józsefa Berényiho (SMK) schválený návrh rieši systémovo návrat peňazí do danej inštitúcie, kým predchádzajúce návrhy riešili len individuálne prípady.
Kraj dlhodobo ponúka prebytočný majetok, väčšinou ide o budovy zrušených škôl, internáty alebo pozemky. Tieto nehnuteľnosti sa však prakticky nepredávajú. Už celé roky je v ponuke areál bývalého učilišťa v Zemianskych Sadoch, pozemky v Piešťanoch a ďalšie nehnuteľnosti.
Ak by sa krajskej samospráve podarilo predať napríklad súbor objektov bývalého učilišťa v Zemianskych Sadoch, polovicu výnosu by musel investovať vo svojich organizáciách v okrese Galanta. Nové zásady hospodárenia a nakladania s majetkom budú platiť od 1. marca.
Nebudú sa však týkať výnosu z predaja nemocníc v Galante a Dunajskej Strede, o ktoré prejavili záujem spoločnosti Svet zdravia a Agel. V tomto prípade Trnavský samosprávny kraj nepredáva priamo ich nehnuteľnosti, ale akcie samostatných akciových spoločností.