Hliadky častejšie kontrolujú stojiská a zberné dvory. Za čistotu a poriadok na stojiskách komunálneho odpadu v Trnave zodpovedá ASA.
TRNAVA. Neporiadok na stojiskách komunálneho odpadu robia vyberači odpadkov, ale i mnohí domáci, ktorí si ich často mýlia so zberným dvorom.
Jozef z Linčianskej sa posťažoval na neporiadok na stojisku pred činžiakom na Golianovej. V poslednej dobe sa vraj množia podobné prípady. Žena s kočíkom či s káričkou brázdi sídlisko od smetiaka k smetiaku. Niekoľko metrov za ňou kráča muž. Vraj pre prípad, ak by sa do chránenkyne niekto „obul“. „Často po nich zostáva neporiadok, ak sa niekto ozve, pribehne jej druh a pýta sa, či má niekto problém,“ tvrdí čitateľ, ktorý je už v dôchodkovom veku.
Podobnú taktiku vyberania kontajnerov si všimli aj v inej časti Linčianskej. Na Jiráskovej evidujú domáci niekoľko verbálnych útokov po oslovení niektorých vyberačov odpadkov. „Ak ich niekto pri ich činnosti osloví, tak sú to len dôchodcovia, ktorí žijú v okolí. Mladých to nezaujíma,“ tvrdí senior z Jiráskovej. Pomohla by vraj väčšia solidarita domácich. Aj on sa stal svedkom takéhoto osočovania. Vzhľadom na svoj vek to vraj ďalej neriešil a odišiel.
Jozef nám potvrdil, že vyberačov sleduje a okrikuje radšej už iba z okna. „V poslednej dobe ich je oveľa viac. Už nechodia iba cez deň a večer, viackrát som ich videl aj o druhej nadránom,“ dodal.
Kategorizácia vyberačov podľa Fredyho
Na základe vlastných skúseností a pozorovania diania pred smetiakmi nám ešte pred rokom čitateľ Fredy z Prednádražia kategorizoval tri skupiny vyberačov.
„Rómovia sa hrabú a berú oblečenie, elektro či hocijaké drobnosti. Takmer vždy sa hrabú vo vnútri,“ uviedol. Do druhej skupiny zaradil bezdomovcov, ktorí vraj hľadajú hocičo, ale rovnako ako Rómovia, hrabú sa vo vnútri a väčšinou nič nevyhadzujú. „Najhorší sú asociáli závislí na alkohole. Vyťahujú igelitové vrecia, roztrhajú ich a hľadajú, čo sa dá speňažiť,“ dodáva.
Neporiadok na stojiskách však nerobia iba títo. Pred smetiakmi často končia aj nepotrebné chladničky, televízne prijímače, práčky, starý nábytok, sedačky či stavebný odpad po rekonštrukcii bytu.
Väčšinou ich tam prinesú domáci, ktorým sa nechce odpad nosiť do najbližšieho zberného dvora. V Trnave ich je pritom sedem. „Ľudia zo sídlisk navštevujú zberné dvory veľmi málo. Nikto neupozorní svojho suseda, keď ho náhodou zbadá, ako pri kontajneroch odkladá starý nábytok. Nie, aby to ešte oznamoval niekde na mestskej polícii,“ skonštatoval Ľudovít Púček, riaditeľ trnavskej ASA. Poriadok na stojiskách majú za úlohu zamestnanci ASA.
„Naši pracovníci pri vysypaní kontajnerov pozametajú a pozbierajú popadaný odpad. Netvrdím, že je to vždy na sto percent, ale robíme to,“ dodal Púček s tým, že medzi jednotlivými vývozmi nie sú stojiská na sídliskách pod ich kontrolou. Ako zamedziť neporiadku na stojiskách, nevie ani on sám.
Zamykanie by spôsobovalo problémy, monitorovanie stojísk kamerami je nemysliteľné, zvyšovanie počtu hliadok mestskej polície neúčinné. „Možno nejaká forma súťaže ako býva o najkrajší balkón alebo podobne. Možno by ľudia potom pozornejšie sledovali, kto im znečisťuje ich stojisko a zároveň, samozrejme, aj nás, keď to urobíme nedbanlivo,“ dodáva Púček s tým, že by prispeli aj nejakou cenou do súťaže.
Ich počet v poslednom období stúpol
To, že počet vyberačov kontajnerov v poslednom období v Trnave stúpol, nám potvrdil aj Igor Keleši, náčelník Mestskej polície v Trnave.
„Žiaľ, v poslednom období sa takzvaná kontajnerová turistika zintenzívnila.“ Počas minulého decembra na žiadosť odboru pristúpili k častejším kontrolám stojísk, kontajnerov na zber šatstva a zberných dvorov. Vo všetkých doteraz zaevidovaných prípadoch neporiadku vždy pristihli neprispôsobivé osoby.