Vyjadriť svoj názor na tri otázky týkajúce sa manželstva, adopcií a sexuálnej výchovy prišlo v Trnavskom kraji 16,7 percenta oprávnených hlasujúcich. Spolu s Nitrianskym krajom je to druhá najnižšia účasť v rámci republiky.
TRNAVA. Ani povesť Malého Ríma a katolíckeho mesta nenahrala v Trnave vyššej referendovej účasti. Hoci v sobotu dopoludnia to najmä v starom meste vyzeralo, že by čísla nemuseli byť až také nízke, opak sa stal pravdou.
Cestu do referendových miestností si priamo v krajskom meste našlo len 18,14 percenta oprávnených hlasujúcich. Pre porovnanie, v poslednom referende, ktoré sa konalo v roku 2010, prišlo hlasovať 23,6 percenta oprávnených Trnavčanov.
Účasť za celý obvod Trnava, ktorý zahŕňa aj okres Hlohovec, bola 22,19 percenta. Vôbec najväčší záujem o plebiscit v rámci obvodu mali obyvatelia Ratkoviec, kde účasť dosiahla 43,9 percenta. Na druhom mieste s účasťou 41,9 percenta bola Dobrá Voda, v žiadnej ďalšej obci obvodu hlasovať neprišlo viac ako štyridsať percent občanov.
Naopak, najmenší záujem o referendum v trnavskom obvode mali ľudia v Horných Zeleniciach (11,6 percenta) a v Sasinkove (14,2 percenta).
Dve obce s platným výsledkom
Napriek tomu, že za celý obvod Senica na neďalekom Záhorí bola účasť len 18 percent, našli sa tu dve obce, v ktorých by bolo ľudové hlasovanie platné. V Lopašove sa účasť blížila k sedemdesiatim percentám, v Oreskom dosiahla 61,9 percenta.
Rozdiely medzi jednotlivými obcami však boli veľmi výrazné, najnižšia účasť v obvode bola v Prietrži, kde hlasovať prišlo len 7,3 percenta oprávnených obyvateľov.
Rekordy v neúčasti na sobotnom referende však držia južné okresy kraja, kde v celom obvode Dunajská Streda prišlo len 7,64 percenta hlasujúcich. O niečo lepšie bol na tom obvod Galanta s účasťou 13,13 percenta.
Medzi obce s najnižšou účasťou v dunajskostredskom obvode patrili Vydrany (3,7 percenta), Zlaté Klasy či Padáň (obe 3,8 percenta). V obci s najvyššou účasťou v obvode, v Báči, prišlo k referendu 28,2 percenta hlasujúcich.
Piešťany bez väčšieho záujmu
Celoslovenské výsledky, kde účasť dosiahla 21,41 percenta, kopírovali aj výsledky obvodu Piešťany. V 51 okrskoch prišlo k hlasovacím urnám spolu 11.716 hlasujúcich, čo predstavuje 21,84 percenta.
V žiadnej obci obvodu účasť neprekročila štyridsať percent, prvenstvo držia v Pečeňadoch, kde prišlo hlasovať 37,9 percenta oprávnených obyvateľov. Naopak, najmenej ich bolo v Prašníku, len 11,8 percenta.
Hlasovali najmä proti gay-manželstvám
Tí, ktorí v referende hlasovať prišli, odpovedali v drvivej väčšine áno na všetky tri otázky. Tie spolu s referendom iniciovala Aliancia za rodinu a ľudí sa pýtala či súhlasia s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou, s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova a nakoniec s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samé nesúhlasia s obsahom vyučovania.
Najväčšie percento hlasujúcich (92,98) sa vyjadrilo v kraji kladne k prvej otázke. Tá bola namierená voči zväzkom homosexuálnych párov, ktoré by v prípade platnosti referenda nemohli na Slovensku uzatvárať manželstvo.
Slobodu pri rozhodovaní, či sa žiak zúčastní na sexuálnej výchove, podporilo v rámci kraja 88,36 percenta hlasujúcich.
Zaujímavé boli výsledky v obciach s percentuálne nízkou účasťou, kde aj jedna odpoveď nie výrazne ovplyvnila výsledky.
Napríklad v Trstenej na Ostrove v obvode Dunajská Streda sa pri účasti 4,89 percenta ľudia pri odpovedi na tretiu otázku rozdelili presne v pomere päťdesiat na päťdesiat.