Prstenec parkovacích domov v tesnej blízkosti centra na vytypovaných miestach. Idea už síce existuje niekoľko rokov, zatiaľ sa o ňom veľa nehovorí. Doteraz boli iné priority.
TRNAVA. Zisk zo spoplatneného parkovania sa z roka na rok zvyšuje. Zatiaľ čo pred zavedením hodinovej sadzby, keď sa platilo jedno euro na deň, sa vyberalo priemerne okolo 500-tisíc eur ročne, počas minulého roka zinkasoval magistrát za parkovanie zatiaľ rekordných 885-tisíc eur.
Centrum sa znova zapĺňa
Radnica deklaruje, že na spoplatnenom parkovaní nechcú zarábať, hodinové taxy majú plniť hlavne regulatívnu funkciu. Centrum je najdrahšie, za hodinu sa tam platí o 30 centov viac ako na spoplatnených záchytných parkoviskách mimo neho.
Krátko po zavedení zmien v októbri 2012 sa centrum vyprázdnilo. V súčasnosti je však počet parkujúcich vozidiel v centre Trnavy znova kritický. Nájsť voľné miesto na niektorých frekventovaných uliciach, ako napríklad Paulínska, Štefánikova, Pekárska začína byť znova problém.
Prstenec parkovacích domov za hradbami
Už asi pätnásť rokov sa u mestských architektov a „dopravákov“ hovorí o prstenci parkovacích domov v tesnom kontakte s centrom. Za hradbami. Návrh, ktorý je zatiaľ v rovine vízie, ráta so štyrmi parkovacími domami na vonkajšom obvode historickej časti. „Trnava má jednu veľkú geografickú výhodu. Centrum mesta je presne v jeho ťažisku,“ hovorí Milan Horák, vedúci mestského odboru rozvoja územia a koncepcií. Parkovacie domy po jeho obvode majú byť preto logickým krokom.
foto: mapa zdroj: trnava.sk, koláž: (MŠ)
Predbežne sa zvolili štyri strategické body. Parkovisko pred Relaxom na Rybníkovej, parkovisko pri poliklinike, ďalší pri bývalých parných kúpeľoch a posledný na Hospodárskej pri Trnávke.
„Všetky tieto miesta spĺňajú ideálne podmienky pre záchytné parkoviská s možnosťou dostať sa peši do centra do piatich minút. A s taxou 20 centov na hodinu,“ polemizuje Horák. Podľa jeho slov by v samotnom centre parkovali iba tí, ktorí to nevyhnutne potrebujú. „Takáto sieť parkovacích domov by pomohla celému centru,“ skonštatoval Horák.
Iné priority
To, prečo sa to doteraz neriešilo, považuje za vec vedenia magistrátu. Boli iné priority. Okrem iných sa kompletne rekonštruovala pešia zóna, teraz sa pokračuje na Hviezdoslavovej, vznikol kruháč na Bratislavskej.
Vzhľadom na súčasnú situáciu s parkovaním sa budú musieť zrejme priority blízkej budúcnosti prehodnotiť. Nájsť niekoho, kto by sa vo fúzii s mestom pustil do výstavby parkovacích domov, bude zrejme náročné. Horák si však myslí, že by ju pokojne zvládlo aj mesto. „Nenavrhujeme megalomanské betónové stavby, bavíme sa o ľahkých montovaných parkovacích domoch na pätkách na betónovom podklade s dvoma poschodiami. Zdvojnásobili by sme tým kapacitu vytypovaných záchytných parkovísk,“ vysvetlil Horák.
Pred Relaxom by tak bolo 220 miest, pri parných kúpeľoch tiež okolo dvesto. Podľa jeho slov by to minimálne na desať rokov aspoň čiastočne vyriešilo situáciu v centre.
V tomto roku vyčlenili z rozpočtu peniaze na štúdiu kompletnej rekonštrukcie Štefánikovej ulice. V projekte sa okrem iného spomína jej rozšírenie s tým, že jedna strana pozdĺžneho parkovania by sa zrušila a chodník by rozšírili práve o túto časť. Radnica musí preto nájsť nové miesta. „Parkovací dom na Rybníkovej sa môže pokojne riešiť ako vyvolaná investícia k rekonštrukcii Štefánikovej,“ povedal Horák. Asi tam bude v prípade obnovy Štefánikovej parkovací dom najviac potrebný.
Parkovisko pri poliklinike je vyťažené cez týždeň
Zdvojnásobiť by potrebovali aj parkovacie možnosti pred poliklinikou. Hoci na tamojšom parkovisku hrávajú miestni chlapci cez víkend futbal, cez týždeň tam autá krúžia.
Potreba parkovacieho domu pri parných kúpeľoch sa ukáže až po otvorení novej City Areny. Obchodné centrum so štadiónom ráta aj s viac ako tisíckou parkovacích miest. To, aký systém tam bude fungovať, ešte presne nevedia. „CA môže vzhľadom na svoje plánované kapacity oddialiť projekt parkovacieho domu pri parných kúpeľoch neďaleko štadióna,“ skonštatoval Horák. Za najproblematickejší, čo sa týka výstavby, považujú parkovací dom na Hospodárskej, neďaleko Bernolákovej brány. Vzhľadom na terén by nakoniec mohlo ísť aj o rozšírenie parkovania pri Trnávke na úkor trávnatého pásu.
„Ani v jednom prípade nejde o stavbu za desiatky miliónov. Len sa musíme rozhodnúť, že teraz je ten správny čas,“ uzavrel Horák.
Podľa jeho slov podklady vedia promptne pripraviť. Vzhľadom na to, že vo všetkých štyroch prípadoch ide o mestské pozemky a finančne nenáročné stavby, projektová dokumentácia, stavebné povolenia či samotná realizácia niektorých domov neznie až tak nereálne v priebehu pár rokov.