TRNAVA. Z bývalej ortodoxnej synagógy v Trnave bude kaviareň. Židovská komunita nenamieta, synagóga bez tóry nie je náboženským priestorom. Synagóga bola pred piatimi rokmi kompletne zrekonštruovaná, jej impozantný interiér slúžil naposledy ako galerijný priestor zameraný na fotografiu.
,,Synagóga, v ktorej nie je tóra, nie je v náboženskom ponímaní synagógou. Je to len budova bývalej synagógy, na ktorú sa nevzťahujú náboženské predpisy. Ak sú tieto budovy v rukách súkromných vlastníkov, nemáme na ich osud žiadny vplyv. Sme však vždy radi, keď sa z nich stanú kultúrne ustanovizne, ktoré slúžia širokej miestnej verejnosti,“ povedala Lucia Kollárová z Ústredného zväzu židovských náboženských obcí.
Prevádzkovateľ kaviarne Šimon Štefunko hovorí, že objekt v historickom centre bude presne takto využitý. ,,Náš koncept je postavený v prvom rade na výnimočnom priestore a na organizovaní kultúrnych podujatí," povedal. V kaviarni plánuje organizovať koncerty, výstavy, módne prehliadky a ponúknuť priestor aj pre vlastné aktivity umelcov.
Ortodoxná synagóga pochádza spred roku 1900 a je národnou kultúrnou pamiatkou. Podľa pamiatkarov prestala slúžiť pôvodnému účelu v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Judaista Peter Ambros však vo svojich spomienkach píše, že minjan (10 Židov) sa tam schádzal každý piatok až do roku 1968.
Len pár metrov od ortodoxnej synagógy stojí aj synagóga status quo ante. Tá je výstavným priestorom Galérie Jána Koniarka v Trnave pre moderné umenie. Trnavský samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom galérie, plánuje synagógu v najbližšom období s pomocou eurofondov zrekonštruovať.