Na ploche viac ako 18-tisíc metrov štvorcových tu má vyrásť asi 120 domov.
TRNAVA. Nová obytná zóna, ktorú investor pripravuje medzi Cukrovou a Hajdóczyho ulicou, vstúpila do ďalšej prípravnej fázy. Podľa oficiálnej stránky mesta Trnava tu aktuálne prebieha územné konanie na pozemné komunikácie a inžinierske siete. Ústne pojednávanie v tejto veci je naplánované na stredu 4. februára o 9:30, účastníci konania majú najneskôr v tomto termíne čas na podanie pripomienok.
„Investor na danom území plánuje prevažne individuálnu výstavbu samostatne stojacich rodinných domov, bytovú výstavbu a objekt polyfunkcie,“ píše sa v dokumente na webe mesta.
Povinnosťou investorov je pritom vybudovať pred alebo najneskôr súčasne s komunikáciami a technickou infraštruktúrou aj parkové plochy na západnom okraji obytnej zóny Rybník. Tie musia byť verejne prístupné, s príslušnou oddychovo-relaxačnou a športovou vybavenosťou. Chodníky a cyklochodníky by mali odtiaľto perspektívne vyústiť v lesíku Štrky.
Málo zelene
O výstavbe na Rybníku sa v Trnave hovorí už viac ako tri roky. Lokalita bola pôvodne v územnom pláne celá vyčlenená ako park, v roku 2012 však poslanci odsúhlasili jeho zmenu. Stalo sa tak aj napriek viacerým nesúhlasným stanoviskám, ktoré upozorňovali napríklad na „zásadné narušenie koncepcie zelene v meste Trnava“ či na „narušenie celej urbanistickej koncepcie mesta“.
V záverečnom stanovisku, ktoré vydal vtedajší Obvodný úrad životného prostredia, dostalo odporúčanie aj mesto Trnava, aby aktualizovalo koncepciu budovania zelene s ohľadom na reálne vlastnícke vzťahy. Znamená to, že pripravovať a budovať verejnú zeleň by malo na pozemkoch vo svojom vlastníctve. Medzi lokalitami, kam by mala náhradná výsadba pribúdať, sa spomínalo Kočišské, Kamenný mlyn či Trnavské rybníky.
Veľa vody
Ďalším problémom lokality je vysoká spodná voda, ktorá si v roku 2013, počas schvaľovacieho procesu urbanistickej štúdie obytnej zóny, vyžiadala hneď dva hydrogeologické posudky.
Ten prvý nechal vyhotoviť investor a mestu ho predložil v apríli. Obvodný úrad ho však vyhodnotil ako nedostatočne spracovaný a nový hydrogeologický prieskum tak objednalo mesto.
Z výsledkov, ktoré boli známe v auguste 2013 vyplynulo, že pivnice v budúcich rodinných domoch je možné budovať len v prípade, že budú technicky zabezpečené tlakovou izoláciou.