TRNAVA. Diplomová práca Medúza v lese odštartovala jej ďalšie projekty zo svety flóry. Janu Hýbalovú Ovšákovú už od skončenia školy fascinovali prírodné detaily, výstava v Galérii Jána Koniarka mapuje jej maliarske práce za posledných pätnásť rokov.
„Cieľom výstavy je poukázať na vývojové premeny jednotlivých námetových okruhov: od zmyslového zážitku z dotyku medúzy, po rafinované farebné kombinácie z lesných zákutí, konfigurácie machu či bizarných spletí koreňov stromov,“ hovorí kurátorka výstavy Dagmar Srnenská.
Osobitou kapitolou v autorkinej tvorbe bolo podľa nej zaujatie japonským trávnatým stromom kryptomériou, ktorej podoby a variácie dominujú v jej najnovších maľbách.
„Obrazový priestor má plochu miestami rozloženú, inde zase scelenú z koncentrovaných farebných plôšok, ktoré sú nanášané expresívnymi ťahmi štetca. Výtvarná senzibilita Jany Hýbalovej Ovšákovej je zdôraznená práve týmito rytmizačnými farebnými štruktúrami, v ktorých sa kde-tu otvára priezor do podivuhodných krajín,“ hovorí Srnenská.
Jednotlivé prírodné objekty vníma Hýbalová Ovšáková najmä zrakom, neskôr však paralelne aj ďalšími zmyslami, potrebuje ich zažiť a prežiť na vlastnej koži. Preto i výstava dostala názov Zimomriavky.
Autor: len-ts