Ľudské osudy, príbehy, nešťastia, konce aj začiatky. To všetko mapovali MY Trnavské noviny počas uplynulého roka. Poďte si spolu s nami pozrieť prvú časť toho najzaujímavejšieho a najdôležitejšieho, čo sme v roku 2014 priniesli.
JANUÁR
- Robert Fico poskytol milión eur z rozpočtovej rezervy predsedu vlády na výstavbu novej tréningovej haly Národného hokejového centra v Piešťanoch. Mesto musí halu postaviť do konca roka 2015, potom ju najmenej desať rokov bude zadarmo poskytovať pre potreby reprezentačných hokejových družstiev.
- Oficiálny životopis riaditeľa Galérie Jána Koniarka Roberta Němečka odkazoval na stránku s obrazmi na predaj. Po tom, ako sme na problém upozornili, informácie z webu galérie zmizli. Umelecká verejnosť však takéto konanie ostro odsúdila, riaditeľ to vysvetlil ako chybu pracovníčky, ktorá mala internetovú stránku na starosti.
- Opravu niektorých ulíc v centre zbrzdila výstavba štadióna. Projekt obnovy ulice Dolné bašty už existuje roky, no pre výstavbu nového multikomplexu City Arena s ním ešte nezačali. Podobne ako s Halenárskou. Zmeniť by sa to malo po dostavbe City Areny, naplánovanej na september tohto roka.
- S výstavbou City Areny súvisel aj problém, na ktorý nás upozornili čitatelia. Ťažké mechanizmy vychádzajúce zo staveniska totiž ešte pred koncom roka 2013 špinili od blata cesty na Hlbokej, Kollárovej či Sladovníckej ulici. Za čistotu pritom zodpovedal zhotoviteľ stavby, ten tvrdil, že žiadne sťažnosti neevidoval.
FEBRUÁR
- Bývalý primátor Hlohovca Peter Dvoran plánoval na rokovanie mestského zastupiteľstva predložiť návrh, podľa ktorého by mohol odňať slovo každému, kto bude dehonestovať jeho, poslancov alebo zamestnancov mesta. A tiež tomu, kto bude prednášať „nepravdivé, zavádzajúce, rozporuplné a ťažko overiteľné skutočnosti alebo neobjektívny názor na veci verejné“. Po ostrej kritike verejnosti ho však nakoniec z programu rokovania stiahol.
- Pri domovej prehliadke v obci Boleráz našli mladíkovi viacero predmetov, ktoré sú súčasťou kultúrneho dedičstva. Väčšinu z nich našiel pomocou detektora kovov, v histórii Slovenska ide zatiaľ o ich najväčší záchyt. Polícia ho obvinila z poškodzovania a znehodnocovania archeologického dedičstva, hrozilo mu päťročné väzenie.
- Po celom Slovensku, v Čechách i ďalších krajinách sa v priebehu februára konali omše, ktoré dali veriaci slúžiť k narodeninám Róberta Bezáka. Bohoslužby k jeho sviatku 1. marca zavŕšia modlitebnú reťaz, ktorá sa za Bezáka koná už od 25. decembra minulého roku.
- Obnova pešej zóny sa prehupla do poslednej etapy. Pôvodný termín dokončenia, teda polovica mája, stále platil. Mesto zverejnilo aj viac detailov Kráľovskej fontány, ktorá láka nielen vodnými, ale aj svetelnými efektmi.
- Fakultná nemocnica v Trnave predala pozemky vo svojom areáli s rozlohou približne 2,3 hektára za 2,1 milióna eur spoločnosti Istrofinal zo Žiliny. Zároveň požiadala radnicu o zmenu územného plánu, ktorá má umožniť novému vlastníkovi pozemkov postaviť na nich komerčnú vybavenosť.
- Trnava zareagovala na nové kompetencie, ktoré obce dostali v zákone o ochrane prírody a krajiny. Návrh na vyhlásenie niektorých parkov za obecné chránené územia predostrel poslanec Matej Lančarič, mestský úrad pripravil na septembrové rokovanie návrh všeobecne záväzného nariadenia.
- Viceprimátorka Trnavy Kvetoslava Tibenská skončila vo svojej funkcii po tom, ako ju zvolili za hlavnú kontrolórku Trnavského samosprávneho kraja.
MAREC
- Slováci si v marci zvolili novú hlavu štátu. Súčasný premiér Robert Fico utrpel v Trnavskom kraji drvivú porážku, keď mu svoj hlas neodovzdala ani tretina voličov. S volebnou účasťou 51,2 percenta sa Trnavský kraj zaradil na štvrtú priečku spomedzi ôsmich vyšších územných celkov. Podporu novozvolenému prezidentovi Andrejovi Kiskovi tu po Bratislavskom kraji prejavilo najviac voličov.
- Bohoslužbu, ktorá sa konala 1. marca v Bazilike sv. Mikuláša, poznačil škandál. Kňaz vtedy pozmenil úmysel svätej omše, ktorá mala byť obetovaná za zdravie a Božiu milosť pre Róberta Bezáka, na čo prítomní ostro zareagovali. Trestné oznámenie za znesvätenie posvätného priestoru arcidiecéza nepodala, v bazilike sa však konal obrad odprosenia za jej zneuctenie.
- V lesoparku Kamenný mlyn začali rúbať stromy. Mestský poslanec Matej Lančarič tvrdil, že výrub je nezákonný a podal trestné oznámenie. Nelegálnosť výrubu neskôr potvrdila aj okresná prokurátorka.
APRÍL
- City Arena prezradila prvých nájomníkov. Obchodné centrum spojené s novým futbalovým štadiónom bude mať 110 prevádzok, kino, bowling či detský zábavný svet.
- Trnavské mestské zastupiteľstvo schválilo návrh na spracovanie zmien územného plánu v areáli nemocnice. Proti zahlasovali iba traja poslanci. Pozemok, ktorý predala fakultná nemocnica developerovi zo Žiliny, však vyvolal veľa otáznikov. Obchodné centrum, ktoré tu plánujú stavať, bude len niekoľko metrov od novorodeneckého oddelenia, komplikované je aj jeho dopravné napojenie na Tamaškovičovu ulicu.
- Kompletný úhyn rýb a ďalších živočíchov zaznamenali rybári v potokoch Trnávka a Dolný Dudváh v katastroch obcí Zeleneč, Majcichov a Hoste. Okrem šťúk, kaprov, karasov, jalcov, pleskáčov, hlaváčov a ďalších rýb tu uhynuli aj chránené raky, vodné slimáky či pijavice. Úhyn spôsobilo vypúšťanie kalových sedimentov z čistiarne odpadových vôd Zeleneč. Naň mali mať vodári povolenia a boli potrebné pre poruchu na jednej z dvoch samostatných čistiacich liniek.
- Policajné kordóny chránili v polovici apríla Coburgovu ulicu v Trnave pred asi stovkou účastníkov zhromaždenia, ktoré pod hlavičkou občianskeho združenia Ľudia v ohrození organizoval Marián Mišún, považovaný za pravicového extrémistu.
MÁJ
- V máji sa prevalila kauza v Detskom domove v Trnave. Dnes už bývalá riaditeľka Ivana Klčová obviňovala deti zo sprisahania, problémy riešila udaniami. Mala im nadávať aj do debilov a ťahať ich do hádok s jednou z vychovávateliek.
- Trnava začala stavať na sídlisku Prednádražie ihrisko pre všetky generácie za 400-tisíc eur. Otvorili ho na konci septembra a okrem prvkov na hranie a cvičenie tu nájdu Trnavčania aj zázemie na grilovanie a rodinné pikniky.
- Inšpektorát práce v Trnave sa zaoberal podnetom, v ktorom sa kňazi Trnavskej arcidiecézy sťažovali na postup svojho nadriadeného, arcibiskupa Jána Oroscha. Vybraným kňazom s odvolaním sa na „upozornenia zo strany občanov“ dával údajne podpisovať vyhlásenia, v ktorých sa mali dištancovať od takého sexuálneho konania, ktoré je v rozpore s učením katolíckej cirkvi, ďalej od gender ideológie a učenia o rodovej rovnosti.
JÚN
- Obrovská tragédia otriasla v piatok 6. júna celým Slovenskom. Počas cesty z exkurzie z Oravy havaroval na diaľnici D1 medzi Piešťanmi a Hlohovcom autobus so študentmi Športového gymnázia J. Herdu z Trnavy. Pri nehode zomreli štyri dievčatá, desiatky ďalších detí boli zranené. Autobus zišiel z cesty a prevrátil sa nabok, polícia po nehode zadržala 57-ročného vodiča a obvinila ho zo zločinu všeobecného ohrozenia.
- Udalosťou prvého polroka bolo otvorenie obnovenej pešej zóny v Trnave. To naplánovali na koniec júna a prišli si ho pozrieť desiatky ľudí. Hviezdou podujatia bol raper Ego. Ten sa neskôr zviditeľnil vulgárnym videom, ktoré zverejnil po kauze predraženého CT prístroja ako jeden z členov dozornej rady nemocnice v Piešťanoch.
- Široká koalícia KDH, OĽANO, SDKÚ, NOVA, Most-Híd a SZ predstavila svojho kandidáta na post primátora Trnavy. Stal sa ním Ján Žitňanský, ktorý v novembrových komunálnych voľbách nakoniec obsadil druhú priečku po aktuálne úradujúcom primátorovi Petrovi Bročkovi.
- Leteckí záchranári zasahovali koncom mesiaca pri zranenom štvorročnom chlapcovi, ktorého v obci Buková v okrese Trnava napadol pes.
Autor: len