Staré pohľadnice skrývajú príbehy milencov aj obchody

V špeciálnych obaloch, na ktoré sa neprilepia, skladuje vyštudovaný veterinárny lekár a autor kalendára Trnava na starých pohľadniciach Adrián Selnekovič svoju zbierku.

Korešpondenčný lístok, ktorým pozýval športový klib Rapid Ferdinanda Thalmeinera na schôdzu.Korešpondenčný lístok, ktorým pozýval športový klib Rapid Ferdinanda Thalmeinera na schôdzu. (Zdroj: ARCHÍV AS)

Stovky pohľadníc s motívom Trnavy sú ako jeho deti, pamätá si každú jednu z nich. O tajomstvá, ktoré ukrývajú, sa po dlhšom prehováraní rozhodol podeliť aj s našimi čitateľmi.

TRNAVA. Minulý rok uzrel svetlo sveta prvý kalendár, plný historických pohľadov na trnavské ulice. Našiel si množstvo priaznivcov, ktorí sa dožadovali jeho pokračovania. Zberateľ tyrnavík, teda predmetov, ktoré sa viažu k mestu Trnava, sa im rozhodol vyhovieť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Časť zbierky Adriána Selnekoviča tak opäť dala tvár dvanástim mesiacom kalendára Trnava na starých pohľadniciach.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci pohľadnice nezbiera príliš dlho, vo svojej zbierke má skutočne unikátne kúsky. Okrem grafickej strany, kde sú často zachytené dnes už neexistujúce budovy, sú na nich zaujímavé aj riadky, ktoré svojim priateľom, rodine či obchodným partnerom adresovali dávno mŕtvi ľudia.

Keď si to uvedomíte, mierne vás zamrazí. Preniesť sa v čase spolu so zberateľovým pútavým rozprávaním nie je vôbec ťažké, postavy známe len z hodín dejepisu sa zrazu premenia na ľudí z mäsa a kostí.

Dlhé adresy, krátke texty

Pohľadnice, ktoré posielajú ľudia dnes, sa zredukovali na pozdravy z dovoleniek a želania k sviatkom. V minulosti však bola ich úloha omnoho dôležitejšia. V dobe na prelome 19. a 20. storočia to boli práve pohľadnice, ktoré slúžili ako významný komunikačný prostriedok.

SkryťVypnúť reklamu

Pošta v tom období fungovala veľmi spoľahlivo, najmä spojenie medzi mestami bolo často rýchlejšie ako dnes. Vrecia plné pohľadníc prevážali poštové vlaky, hustá železničná sieť v rámci Rakúsko-Uhorska umožňovala, že pohľadnicu poslanú z Trnavy mohol už na druhý deň čítať adresát vo Viedni či v Budapešti.

Práve do týchto miest často smerujú aj kroky trnavského zberateľa. „Pohľadnice s motívom Trnavy u nás nájdete len veľmi ťažko, dostupnejšie sú na burzách v zahraničí. V Trnave bol veľký pohyb ľudí, študentov, obchodníkov, ktorí pohľadnice posielali z mesta svojim blízkym. Najvzácnejšie sú práve také pohľadnice, ktoré prešli poštou, majú známku a z pečiatky je možné vyčítať dátum ich zaslania,“ hovorí zberateľ.

Posielanie krátkych odkazov cez poštu odštartovali v roku 1869 korešpondenčné lístky, prvé pohľadnice sa do obehu dostali koncom 19. storočia.

SkryťVypnúť reklamu

biskup.jpg

Korešpondenčným lístkom hľadal biskup svoju štólu. FOTO: ARCHÍV AS

Vyrobené boli technikou kameňotlače, kedy sa obrázky otláčali z kamennej mustry a následne ručne kolorovali. Špecifikom prvých pohľadníc boli aj takzvané dlhé adresy – priestor na zadnej strane pohľadnice bol celý určený práve na ňu, zákon zakazoval písať sem akýkoľvek iný text. Na najstarších pohľadniciach preto vidieť rukou vpisované texty priamo do obrázkov.

„Toto sa v Rakúsko-Uhorsku zmenilo v roku 1904, keď boli povolené krátke adresy. Na zadnej strane pohľadnice tak vznikol priestor, kam mohli ľudia napísať svoj odkaz. Hoci bola táto monarchia konzervatívna, krátke adresy tu zaviedli dokonca o dva roky skôr ako vo zvyšku Európy,“ približuje zberateľ.

Malý náklad

Zbierať pohľadnice previazané s Trnavou nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Vychádzali totiž v malom náklade, niekedy dokonca neboli ani označené nápisom Trnava v nemčine, maďarčine či slovenčine, ako to bolo zvykom.

Na ich identifikáciu musí byť zberateľ naozaj zbehlý, sú za tým hodiny štúdia literatúry, rozhovorov s priateľmi – zberateľmi a skutočná vášeň pre zberateľstvo. To však na tom Adriána Selnekoviča priťahuje.

„Baví ma objavovať niečo nové, čo nikto iný nemá. Je zaujímavé rozprávať sa so zberateľmi starej školy, ktorí si množstvo vecí pamätajú, vedia aj o tom, čo nie je nikde publikované. Dostať sa k nim je o dôvere a sympatiách, neskôr sa už dá hovoriť o priateľstve,“ vysvetľuje zberateľ.

Práve takýmto ústnym podaním sa dozvedel aj o pohľadnici Mäsiarstva Virsik István. Zobrazený je na nej trnavský mäsiar spolu so svojimi zamestnancami a výrobkami, určená bola pre jeho obchodných partnerov.

Začiatkom 20. storočia sa totiž stalo módou, že ľudia si nechávali vyrábať vlastné pohľadnice, na ktorých boli zachytení oni sami, ich rodina alebo podnikanie. Vychádzali v náklade päť – desať kusov a pre dnešných zberateľov sa stali naozajstnou lahôdkou.

Známe mená

V zbierke trnavského zberateľa nájdeme okrem zaujímavých, dnes už zabudnutých pohľadov na ulice či budovy, aj krojované dievča.

Žena, ktorá sa z obrázka pozerá oblečená v trnavskom kroji, by pokojne mohla byť zo súčasnosti. Na tú dobu netypickú krásu zvečnil známy slovenský vydavateľ pohľadníc Pavel Socháň vo svojej kolekcii Ľudia v krojoch. Hoci Socháň pôsobil v Martine, kráska v trnavskom kroji jednoznačne do zbierky milovníka tyrnavík patrí.

dievca.jpg

Pohľadnicu Dievča z Trnavy vydal Pavel Socháň. FOTO: ARCHÍV AS

Medzi pohľadnicami nájdeme aj korešpondenciu medzi hudobnými skladateľmi Mikulášom Schneiderom Trnavským a Viliamom Figušom Bystrým.

Trnavský prostredníctvom pohľadnice, na ktorej je zachytený známy pohľad na Baziliku sv. Mikuláša od uličky, kde stojí skladateľov dom, oznamuje kolegovi do Banskej Bystrice, že plánované stretnutie musí presunúť.

Korešpondenčný lístok zas využil biskupský administrátor a neskorší prvý trnavský biskup mons. Pavol Jantausch, aby napísal duchovnému do Leopoldova a požiadal ho, aby sa poobzeral po štóle, ktorú si zabudol u neho v kostole po bohoslužbe.

V zbierke nechýba ani pozvanie pre kaviarnika Ferdinanda Thalmeinera na schôdzu futbalového klubu Rapid, predchodcu dnešného Spartaka. Zaujímavý je aj korešpondenčný lístok, ktorý posielal šľachtic a majiteľ trnavského cukrovaru Karol Stummer. Hoci rukopis je len ťažko čitateľný, predtlačený je tu erb i poštová známka.

Doba zberateľstvu nepraje

Hoci by sa mohlo zdať, že zbieranie pohľadníc je rozšírený koníček, nie je to tak. Filokartii, ako sa mu odborne hovorí, sa venuje len veľmi málo mladých ľudí, zberatelia tak postupne vymierajú a unikátne fragmenty histórie často končia v koši.

„Je smutné, že zberatelia nemajú svoje skúsenosti i zbierky komu odovzdať. Rodina ich v mnohých prípadoch nepodporuje, netušia, akú cenu zbierka má. Buď ju predajú niekomu en bloc za pár eur, alebo v horšom prípade vyhodia,“ hovorí Selnekovič. Pred kúpou však preferuje výmeny pohľadníc, ktoré prinášajú väčšie uspokojenie na oboch stranách.

Ďalším problémom, ktorý pri pohľadniciach zatiaľ taký vypuklý nie je, sú podvodníci a špekulanti. Tí najmä ceny obrazov a iných umeleckých diel ženú do astronomických výšok, ktoré reálnej hodnote vôbec nezodpovedajú. Pôvodná myšlienka zberateľstva pre radosť sa tak postupne vytráca.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trnava

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 231
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 492
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 176
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 135
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 936
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 707
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 840
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 360
  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 499
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 52 850
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 464
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 467
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 695
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 876
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 297
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 464
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Philip Azango bude chýbať Spartaku do konca sezóny.

Auty budú pomáhať ľuďom s autizmom.


Protest sa uskutoční na Námestí SNP.


Zuzana Bernardová (Stromková) oslepla na jedno oko.

Mala strach, že neuvidí vyrastať svoje deti.


1

Piatkový protest sa začne o šiestej večer.


  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 499
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 52 850
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 464
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 467
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 695
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 876
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 297
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 464
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu