PIEŠŤANY, TRNAVA. V Balneologickom múzeu v Piešťanoch vystavujú až do februára manželia Viera a Jozef Gruskovci z Bratislavy časť zo svojej bohatej zbierky betlehemov z celého sveta.
Betlehemy iba zbierajú, nikdy ich nevyrábali. Doteraz sa im podarilo získať takmer štyristo exemplárov zo 63 štátov, v Piešťanoch vystavujú vyše 150 z nich.
Betlehemy zbierajú od roku 1971
Už od útleho detstva mal Jozef Gruska Vianoce úprimne rád. Dnes už iba s nostalgiou spomína na poriadne zimy pod Babou horou na Orave s kopou snehu. Betlehemy začal zbierať až neskôr spolu so svojou manželkou Vierou.
„V roku 1971 sme sa náhodne dostali k betlehemu zo šúpolia, ktoré sa vyrábali na Slovensku, ale boli určené na export,“ hovorí Jozef Gruska. Odvtedy ich už začali „vyhľadávať“. Doma i v zahraničí počas rôznych turistických návštev. V rámci vtedajšieho Československa betlehemy zháňali najskôr po lokálnej úrovni.
„Z cudziny som si betlehem priniesol zo zahraničných ciest, alebo som ich zháňal v obchodoch podobných nášmu ÚĽUV-u, kam ich často nosili misionári,“ dodáva Gruska. Betlehemy z Afriky, Južnej Ameriky či Ázie, skvosty má aj z krajín, ktoré zatiaľ nenavštívil.
Najkrajšie sú vraj zo Slovenska a Čiech
Za najzaujímavejšie zo svojej zbierky označil práve tie zo Slovenska, Čiech a Moravy. Majú vraj veľmi vysokú umeleckú hodnotu. „U betlehemov z cudziny je asi najzaujímavejšou pestrá paleta materiálov, ktoré autori použili. Každý tvorca do neho premieta svoje videnie sveta, prostredie v ktorom sa pohybuje,“ konštatuje Gruska. Podľa jeho slov v betleheme z Afriky sú všetky figúrky čierne a zvieratá, ktoré sú typické práve pre tento kontinent.
Označiť jeden z celej zbierky za najpozoruhodnejší je nemožné. Sú ich totiž desiatky. Jeden z najťažších je betlehem zo slaného cesta, ktorý vystavujú aj v Piešťanoch. Skladá sa z 224 postavičiek, váži viac ako sto kilogramov a rozložený zaberie aj dvadsať metrov štvorcových.
Okrem svätej rodiny je tam les s poľovníkom a lesnými zvieratami, oberačka v sade jabloní, hudba, zabíjačka, včelári s medveďmi a ďalšie.
Miniatúrny betlehem v čerešňovej kôstke
V zbierke má aj niekoľko betlehemov zo sladkého vizovického cesta, jedinečnými sú aj veľký pohyblivý betlehem z Prahy či Knapovského betlehem so 125 ručne maľovanými figúrkami. Abstraktný betlehem pochádza zo Spojených štátov Amerických, celý je z porcelánu. Z USA má v zbierke aj betlehem od umelca z indiánskeho kmeňa Hopi. Figúrky betlehemu z Mexika vyzerajú ako z kovu, ale sú z papiera, ktorý napustili špeciálnym lepidlom, aby ho mohli ďalej tvarovať.
„V zbierke máme aj miniatúrne betlehemy. Napríklad v čerešňovej kôstke alebo na zápalkovej škatuľke. Ten je z Chile,“ popisuje. Ojedinelým je aj betlehem v šiestich husacích vajíčkach v kontexte jánošíkovskej družiny. „Najsvojráznejším je asi takzvaný paličkový betlehem. Paličky majú tvar reťazí, každá je z jedného kusa dreva, ukončené sú náčrtom hlavných postáv betlehemskej scénky.“ Najvzdialenejší betlehem má až z Nového Zélandu, jeho cenu nechce zverejňovať.
Niektoré vystavované betlehemy sa skladajú z toľkých častí, že aj keď sa na ne dívate viackrát, vždy tam objavíte niečo nové.
Vianoce prežívajú tradične a slávnostne
A ako vyzerajú Vianoce u samotných zberateľov? Na stromčeku sú figúrky z vizovického pečiva a zo slamy. Poskladaných majú aj viacero betlehemov, ktoré sa na výstavy dostanú iba zriedka. Štedrú večeru u nich pripravuje manželka.
„Nechýba cesnak s chlebom; oblátky s medom, opekance s bryndzou a, samozrejme, kapustnica s dobre omastenou zemiakovou kašou so zapraženou cibuľkou a kapor so zemiakovým šalátom. Ďalej omastená zemiaková kaša so zapraženou cibuľkou, ktorá sa podáva so pstruhom. Pod obrusom je bochníček chleba a peniaze. V pozadí počuť: Daj Boh šťastia tejto zemi“.
Niektoré z vystavovaných betlehemov. FOTO: (PB)