Silvester je o zábave, nebýva tak „psychicky“ náročný.
TRNAVA. Väčšina ľudí považuje Vianoce za najkrajšie sviatky v roku. Obdobie lásky a rodiny. S vianočnou atmosférou sa stretávame na každom kroku.
„Všade, na námestiach, v médiách vládne slávnostná a radostná atmosféra, šťastie v kruhu rodiny, všetci sú usmiati, spokojní, od detí až po starých rodičov,“ hovorí na úvod Dana Šedivá, primárka psychiatrického oddelenia vo Fakultnej nemocnici Trnava.
Nie pre všetkých sú Vianoce radostné
Nájdu sa však aj takí, čo idylku Vianoc nepovažujú až za takú „idylickú“. „Obdobie Vianoc ťažko dopadá na ľudí, ktorí sú z nejakého dôvodu nespokojní so svojím životom, sú osamelí či chorí,“ tvrdí Šedivá, ktorá má za sebou dlhé roky skúseností v odbore.
Mnoho ľudí si práve v tomto období uvedomujú svoju realitu či osamelosť viac ako kedykoľvek počas roka. Podľa Šedivej, zvlášť bolestné sú prvé vianočné sviatky v rodinách, v ktorých niekto počas roka zomrel a teraz bude chýbať pri stole. Negatívny vplyv má aj rozvod, respektíve rozpad partnerského zväzku.
V praxi sa pravidelne stretáva so smutnými prípadmi osamelosti. „Tu je však potrebné diferencovať a nevyvodzovať unáhlené závery. Mnoho ľudí je osamelých pre svoje dlhodobé životné postoje, štýl či rozhodnutie,“ konštatuje Šedivá.
Mali by sme si ich viac všímať
Na verejnosti by sme si mali všímať osamelých ľudí vo svojom okolí, pochopiť ich životnú situáciu a možno aj ponúknuť miesto pri sviatočnom stole.
Najkritickejším na prežívanie samoty je podľa primárky práve Štedrý večer, nasledujúce dni sa už „utrasú“. Vianočnú atmosféru zažívajú aj na psychiatrii. Už od Mikuláša je oddelenie vyzdobené, vianočný stromček je už na svojom mieste. Aj napriek tomu si však na oddelení uvedomujú, že rodinnú atmosféru Vianoc nič nenahradí. V zásade však platí, že pacienti, ktorí sú schopní prepustenia, idú na sviatky domov.
Podľa Šedivej Silvester nie je tak emočne zaťažujúci, pretože dôraz sa kladie na zábavu, koniec roka nie je tak bytostne spätý s rodinou.