Žabová, pivová a čokoládová polievka. Aj na takýchto špecialitách si pochutnávali pred sto rokmi naši predkovia.
TRNAVA. Sviatočné hodovanie, do ktorého sa už o pár dní pustí väčšina Slovákov, vyzeralo pred sto rokmi úplne inak. Gazdinky varili podľa ročného obdobia, nevyhýbali sa ani dnes neznámym či málo používaným ingredienciám.
Dôkaz o tom poskytujú recepty z Babilonovej Prvej kuchárskej knihy v slovenskej reči – k velikému osohu nie len pre domácu potrebu, ale aj pre hospodárstvo, ktorá vyšla v roku 1870 v Budapešti.
Vďaka projektu Digitálnej knižnice a archívu (DIKDA) si v nej môžu zalistovať aj dnešné ženy. Tie tu nájdu kuchony, wafne, holipne, čokoládovú, žabovú či pivovú polievku, ale aj kapustnicu, ryby na rôzne spôsoby a koláče.
„Kuchárka obsahuje 1500 receptov – od najjednoduchších až po najvyberanejšie jedlá, pre každodenné i mimoriadne skvelé hody. V jej texte sa stretneme nie len so slovenčinou 19. storočia ale aj s mierami, ktoré sú pre dnešné gazdinky už veľkou neznámou,“ povedala Katarína Mažáriová, zastupujúca hovorkyňa DIKDA.
Ak by chcel niekto historický recept vyskúšať, jeden lót je asi 17,50 gramu a jeden funt približne 560 gramov.
„Budapeštiansky mešťan, rodák z Gemera, Ján Babilon, bol majiteľom reštaurácie, kde sa varili slovenské jedlá a schádzali sa popredné osobnosti slovenskej kultúry. Jeho kniha je obľúbenou ľudovou kuchárkou, aj keď má recepty na bankety a dokonca radí dietárom i vegetariánom,“ doplnila Mažáriová.
Autor: len