ŠPAČINCE. Na okraji obce Špačince začali vyrastať nové obvody individuálnej bytovej výstavby. Pre developérov je to atraktívna lokalita, v dosahu krajského mesta, preto nie je ani núdza o záujemcov o takéto bývanie.
"Neviem, či je to výhoda, alebo nevýhoda, ale v každom prípade budeme musieť asi spomaliť tempo," konštatoval starosta obce Július Zemko. Na Pažiti už vyrástlo do 90 nových rodinných domov, pripravuje sa výstavba na dvoch lokalitách so 60 a 45 domami a záujem developérov je o ďalšie lokality.
Smerom na Vtáčí sad chcú postaviť okolo 60 a na druhej strane, smerom na obec Malženice, okolo 90 domov. Tempom má Zemko na mysli reagovanie infraštruktúry obce na potreby nových obyvateľov, ktorých sa za posledných sedem rokov prisťahovalo okolo 500 a s ďalšou výstavbou by malo pribudnúť tak 600-700.
Mladé rodiny majú deti, ktoré potrebujú materskú školu a kapacita tamojšej už jednoducho nepostačuje. "A to sme robili jej rozšírenie o jednu triedu za 65.000 eur, spolu máme miesto pre stovku detí, ale do budúcnosti to bude opäť potrebné riešiť, to je časovaná bomba," dodal Zemko.
Základná škola (ZŠ) by neskorší prílev terajších škôlkarov mala zvládnuť, teraz má 210 žiakov, ale mávala aj cez 400. Kapacitne nepostačujúca by pri náraste mohla byť aj obchodná sieť, prípadne i zdravotné stredisko.
V Špačinciach sa v poslednom období pomerne dosť investovalo do rozvoja - do zateplenia a rekonštrukcie častí ZŠ, vrátane opravy vykurovacieho systému, vložili za pomoci európskych fondov okolo 686.500 eur.
"Významná bola rekonštrukcia verejného priestranstva v strede obce pri obecnom úrade, na ktorú išlo z prostriedkov EÚ a našich prostriedkov spolu 972.000 eur. Za vlastné sme vynovili Dom smútku i hasičskú zbrojnicu pre našich dobrovoľných hasičov.
Ďalších 970.000 eur išlo na opravu chodníkov a miestnych komunikácií, nezabudlo sa ani na opravu verejného osvetlenia a na zatraktívnenie športového areálu," dodal starosta Špačiniec.
Nájomné byty
Obec sa okrem iného pustila aj do výstavby deväťbytového domu s nájomnými bytmi prostredníctvom Štátneho fondu rozvoja bývania, z prostriedkov environmentálneho fondu urobila za 208.000 rozšírenie zberného dvora.
"Som rád, že naši občania sa v tejto súvislosti začali správať ekologickejšie, využívajú túto službu a čoraz viac chránia životné prostredie triedením a ukladaním odpadu. A čo sa týka bývania, máme už 36 obecných bytov a uživili by sme aj oveľa viac, o Špačince je záujem," povedal Zemko.
Presný dôvod, ako povedal, nepozná. Bude to asi kombinácia dobrej polohy pri Trnave, dobré cestné napojenie na diaľnicu smerom na Bratislavu i na Nitru, dostatok pracovných príležitostí v regióne a kvalitné podmienky na život. "Niektorí hovoria, že je jednoduchšie dostať sa od nás do Petržalky ako na toto miesto z Devínskej Novej Vsi," doplnil Zemko