Stavebný pozemok plánuje jeho vlastník ponúknuť začiatkom roka, predbežné rokovania so záujemcami vraj už prebiehajú.
TRNAVA. Rozľahlý areál bývalého Výskumného ústavu kukurice na Trstínskej v Trnave sa bude predávať ako stavebný pozemok.
Niekoľkotýždňové búracie práce, ktoré realizovala Zipp Bratislava aj s pomocou niekoľkých dovezených „drtičiek“ betónu, sa už skončili. Robotníci pozemok kompletne vyčistili, vykopali aj základy jednotlivých objektov. Z pôvodného zachovali iba inžinierske siete.
Pozemok aj s budovami ponúkali ešte v roku 2008
Predtým tam stáli viaceré budovy vrátane hlavnej viacposchodovej, pozemok má necelé dva hektáre.
Od pôvodného zámeru výskumu a šľachtenia kukurice sa upustilo už dávnejšie. V roku 2008 zostal areál definitívne prázdny, keď sa celá agenda presťahovala do Bratislavy. Ešte v tom roku sa ho snažili predať aj s budovami.
Jozef Koprda zo spoločnosti Sempol nás informoval, že vtedy zaň žiadali na základe znaleckého posudku asi 3,8 milióna eur. Prišla však kríza a investori stratili o kúpu záujem.
Takto vyzeral ústav kukurice pred zbúraním. FOTO: GOOGLESTREET VIEW
Budovy už zmizli, zostal iba pozemok. FOTO: 2X LEN
Pozemok je už bez budov
Takmer dvojhektárový pozemok je v súčasnosti už vyčistený a predávať ho budú už v nasledujúcom roku ako stavebný pozemok aj s inžinierskymi sieťami. Asanáciu budov a vyčistenie pozemku zabezpečovala spoločnosť Zipp Bratislava, práce vyšli na 160-tisíc eur.
Z neoficiálneho zdroja sme sa dozvedeli, že vlastník pozemku, spoločnosť Sempol, už zaregistroval oň predbežný záujem. Čo tam nakoniec bude stáť, či ďalšie nákupné centrum, je zatiaľ otázne, ale pravdepodobné.
Podľa územného plánu (ÚP) mesta Trnava ide o komerčno podnikateľskú časť zameranú na mestotvorné podnikateľské aktivity a služby. Podľa ÚP by tam mohla byť aj nezávadná výrobná prevádzka.
Bytovky či rodinné domy tam stáť nebudú, podľa Milana Horáka, vedúceho odboru investičnej výstavby mesta Trnava, o zmenu ÚP predmetného pozemku nikto nepožiadal. Bývalý Výskumný ústav kukurice v Trnave začal fungovať ešte v roku 1962. Na začiatku tam pracovalo pätnásť vedeckých pracovníkov stiahnutých z iných výskumných ústavov, koncom osemdesiatych rokov mal približne 150 zamestnancov.
Vyšľachtili cukrovú a pukancovú kukuricu
Pôvodne ju zakladali ako šľachtiteľskú stanicu kukurice pre výkrm hospodárskych zvierat, neskôr šľachtili aj kukuricu pre ľudí. Podľa nemenovaného zdroja, ktorý vo VÚK dlhé roky pracoval, hlavný dôraz sa kládol na šľachtenie. „Komunisti sa snažili, aby sme boli v poľnohospodárstve sebestační a nemuseli nič dovážať,“ povedal.
Okrem mnohých ďalších oficiálne zaregistrovaných druhov kukurice sa VÚK podieľal aj na šľachtení kukurice na bežnú konzumáciu.
V rámci vízie poľnohospodárskej „autarkie“ sa v priebehu 70. rokov v Trnave vyšľachtila sladká kukurica Sachara a pukancová Jantár, ktoré nahradili na celom Slovensku tie dovážané z Maďarska.