Cesta do Zelenča je už hotová, vyrúbané stromy ešte nedoriešili

Náhradná výsadba sa vraj rieši, hoci ju dopravní policajti zamietli.

Čitatelia nás upozornili na neporiadok po stromoch, TTSK tam pošle kontrolu. V pozadí vidno cestu do Trnavy bez stromov.Čitatelia nás upozornili na neporiadok po stromoch, TTSK tam pošle kontrolu. V pozadí vidno cestu do Trnavy bez stromov. (Zdroj: (MP))

Pre širšiu cestu z Trnavy do Zelenča museli vyrúbať všetky stromy. Neporiadok po stromoch zatiaľ zostal na bočnej ceste do Modranky.

TRNAVA. Trnavský samosprávny kraj (TTSK) dokončil kompletnú rekonštrukciu cesty z Trnavy do Zelenča. Asi štvorkilometrový úsek lemovali stromy, ktoré pre rozšírenie vozovky museli vypíliť. Zrezali viac ako sto orechov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obnova bez vážnejších problémov

Rekonštrukcia pozostávala z úpravy podložia, ktoré zhutnili a vozovku rozšírili asi o jeden meter. Doplnili aj odvodňovacie žľaby, obnovili dopravné značenia a natiahli nový asfalt.

SkryťVypnúť reklamu

„Počas rekonštrukcie cesty sa nevyskytli problémy. Stavebné práce boli realizované v zmysle projektovej dokumentácie overenej v stavebnom konaní,“ píše sa v komuniké odboru dopravnej politiky TTSK. Celkové náklady sa vyšplhali na viac ako 853-tisíc eur, práce zabezpečovala spoločnosť Cesty Nitra.

cestattzel_r957-r749-st.ir3-_t300.jpg

Pred rekonštrukciou rástli pri ceste stromy. FOTO: GOOGLESTREET VIEW

547c6aa40c651.jpg

547c6aa45ce49.jpg

Takto vyzerá cesta po celkovej obnove. FOTO: JOZO (2X), ODKAZPRESTAROSTU.SK

Stromy sa zatiaľ riešia

Náhradnú výsadbu mal kraj doriešiť s magistrátom, ktorý požadoval vysadiť nové dreviny.

„Náhradná výsadba je v štádiu riešenia a bude dohodnutá so zástupcami mesta Trnava,“ informoval Ivan Krajčovič, hovorca kraja.

Zatiaľ však nie je známe, koľko stromov plánujú vysadiť, aký druh ani kedy a kde. Jana Galková z mestského úradu nám taktiež potvrdila, že výsadba sa stále rieši, hoci ju dopravný inšpektorát nepovolil.

SkryťVypnúť reklamu

„S výsadbou stromov popri ceste nesúhlasíme z dôvodu vážnych následkov na zdraví pri náraze vozidla do stromu pri dopravnej nehode,“ odpovedal magistrátu Dárius Baxa z polície.

Podľa jeho slov, čo sa týka optického vedenia, sú tam osadené smerové stĺpiky, ktoré túto funkciu splnia aj v noci.

„Preto nebudeme meniť stanovisko a trváme na náhradnej výsadbe mimo blízkosti ciest,“ striktne zhrnul Baxa. Ďalej od cesty sú však už súkromné pozemky.

Odkaz pre starostu

Výrub stromov popri ceste do Zelenča sa objavil aj ako podnet na internetovej stránke odkazprestarostu.sk, ktorý tam zaslal ešte 28. novembra istý Jozef.

Vyčíta magistrátu, čo robil pre to, aby vyrúbané stromy nahradili novými. „Prečo nie je výsadba stromov súčasťou projektovej dokumentácie a nerobila sa súčasne s obnovou komunikácie?“ pýtal sa Jozef.

SkryťVypnúť reklamu

Pravdou je, že projekt obnovy cesty s náhradnou výsadbou vôbec nerátal. Podnet rozprúdil diskusiu, viacerí diskutujúci sa priklonili práve k výsadbe.

Agilný Jozef pripojil aj zaujímavé informácie ohľadne stromových alejí popri cestách z českej webstránky Arnika. Za zmienku stojí nemecký model. „Správca ciest ráta s výsadbou stromov pri každej rekonštrukcii či výstavbe ciest. Vychádzajú z faktu, že pokiaľ sa stromy vysadia súčasne s úpravou vozovky, náklady na projekt sa dramaticky nezvýšia.“ Náhradnú výsadbu za vypílené stromy pri dopravných komunikáciách tam prikazuje zákon na ochranu prírody.

Odporcovia výsadby oponujú tragickými nehodami pri náraze do stromu. V Nemecku na stromy pri ceste pripravujú budúcich šoférov už v autoškole. „Na miestach, kde dochádza k častejším nehodám, umiestni dopravná polícia zvodidlá a reflexné prvky.“

tdve.jpg

tje.jpg

Čitatelia nás upozornili na neporiadok po výrube. FOTO: 2X (MP)

Zvyšky konárov pri ceste preveria

Zvyšky konárov po masívnom výrube sa aj po dokončení cesty stále nachádzajú na ceste do Modranky okolo mraziarní. Dodávateľ si tam ešte počas rekonštrukcie cesty zriadil dočasnú skládku konárov.

„TTSK poverí Správu a údržbu ciest TTSK vykonaním obhliadky predmetnej komunikácie. V prípade zistenia, že sa pri komunikácii nachádzajú zvyšky stromov, vyzveme dodávateľa stavby, aby ich neodkladne odstránil,“ dodal Krajčovič.

O tom, či stromy pri ceste medzi Trnavou a Zelenčom nakoniec vysadia, vás budeme priebežne informovať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trnava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 86 526
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 603
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 323
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 313
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 385
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 225
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 458
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Ulica Pod Párovcami v Piešťanoch.

Ženu zrazila na priechode, tá neskôr musela vyhľadať lekársku pomoc.


1

Škodu po požiari odhadli na 30-tisíc eur.


Ilustračný záber.

K udalosti došlo na začiatku marca.


TASR

Veľkonočné sviatky sa nezadržateľne blížia a s nimi aj túžba po typických pokrmoch cez sladkého baránka, koláčiky, až po slané pochutiny.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu