Do konca roka budú na piatich miestach juhozápadného Slovenska osadené tabule o sokolovi červenonohom – dnes už kriticky ohrozenom druhu.
VODERADY. Tvrdošovce, Dvory nad Žitavou, Lehnice, Voderady a Kolárovo. To je päť vybraných miest, kde ochranári z občianskeho združenia Ochrana dravcov na Slovensku osadia informačné tabule o sokolovi červenonohom.
Tie okrem všeobecných informácií o tomto druhu budú informovať aj o jeho hniezdnej či potravnej stratégii a prinášať poznatky, prečo dnes hovoríme v súvislosti s ním o druhu, ktorému hrozí u nás vyhynutie.
„Snažili sme sa tabule niesť v pozitívnom duchu, a teda priniesť fakty nielen o tom, prečo z mnohých miest zmizol, ale aj čo sa dá spraviť pre jeho návrat. Veď v Maďarsku v priebehu necelého decénia došlo k zdvojnásobeniu populácie,“ hovorí Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS).
Tabule podľa neho inštalujú v Chránených vtáčích územiach, kde druh kedysi početne hniezdil, alebo sa stále vyskytuje.
„Žiaľ, týchto lokalít je v súčasnosti veľmi málo. Na Slovensku máme posledné známe hniezdisko, pritom nie tak dávno na Slovensku hniezdilo niekoľko desiatok párov, “ dodal Slobodník s tým, že práve informovanosť občanov a vypestovanie vzťahu ľudí k prírode a všetkým jej formám je základom dlhodobej ochrany prírody.
Zimuje v Afrike
Sokola červenonohého na Slovensku momentálne neobjavíte, pretože zimuje na dravca netypicky, až v subsaharskej Afrike.
V poslednej hniezdnej sezóne však na Slovensku došlo k vyhniezdeniu troch párov a vyleteniu jedenástich mláďat. To poskytlo ornitológom nádej, pretože takýto počet zaznamenali naposledy v roku 2007.
Zaujímavé tiež bolo sledovanie poslednej jesennej migrácie. „Na migračných trasách došlo k zaujímavému fenoménu. V celej strednej aj západnej Európe sa vyskytovali sokoly červenonohé v počtoch, ktoré sme tu ešte asi nemali. Zaujímavé je tiež, že na prísne sťahovavý druh sa tu vyskytovali pomerne dlho, posledné jedince tu boli ešte v októbri,“ hovorí Slobodník.
Nebezpečný presun
Práve migrácia môže byť veľkou hrozbou pre migrujúce druhy, čo je aj úskalím ochranárskych opatrení.
„Môžeme spraviť na hniezdiskách veľmi veľa, ale keď sa nemá čo vrátiť zo zimovísk, ťažko môžeme očakávať rast populácie,“ povedal Slobodník. Dokladom je aj sledovanie troch sokolov červenonohých, ktoré označili satelitnými vysielačkami maďarskí kolegovia.
„Signál samičky Ági sa stratil v Angole, čo svedčí o jej uhynutí. Dva samce žijú, momentálne sú v oblasti Namíbie a Botswany a veríme v ich šťastný návrat na hniezdiská,“ dopĺňa Slobodník.