Piatok, 16. apríl, 2021 | Meniny má Dana, DanicaKrížovkyKrížovky

Záchranku presunuli do Zavara. Za nájom platia trikrát viac

Zákon o zdravotnej starostlivosti neupravuje, koľko záchraniek má fungovať v závislosti od počtu obyvateľov.

Záchranná zdravotná služba Bratislava, ktorá nahradila Záchrannú službu Fakultnej nemocnice Trnava, sa prednedávnom presťahovala práve z trnavskej nemocnice do rodinného domu v Zavare.Záchranná zdravotná služba Bratislava, ktorá nahradila Záchrannú službu Fakultnej nemocnice Trnava, sa prednedávnom presťahovala práve z trnavskej nemocnice do rodinného domu v Zavare. (Zdroj: (PB))

Riadi sa iba štandardom, jedna posádka zdravotníkov na 20-tisíc obyvateľov, v Únii je to až na 25-tisíc.

TRNAVA. Ešte v júni sme informovali o tom, že Záchranná služba Fakultnej nemocnice (FN) v Trnave končí. Nedostala licenciu, preto ju od 8. júla nahradila Záchranná služba Bratislava (ZSB). O novom poskytovateľovi zdravotnej služby v Trnave sa rozhodlo vo výberovom konaní.

Prednedávnom sa podľa našich informácií presťahovali z nemocnice do neďalekej obce Zavar. Od Trnavy je vzdialená asi10 kilometrov, navigácia hlási, že pri ideálnej premávke sa to dá z centra mesta do Zavara stihnúť za jedenásť minút.

V Trnave sídli už iba Falck

Priamo v Trnave sídli už len záchranná služba Falck, ktorá má na Bratislavskej ulici dve stanice - Rýchlu zdravotnícku pomoc (RZP), na ktorej slúži dvojčlenná posádka vodič - záchranár a Rýchlu lekársku pomoc (RLP) v zložení lekár a dvaja záchranári.

„Trnava je krajské mesto s fakultnou nemocnicou so širokou spádovou oblasťou. Je tu vysoká koncentrácia obyvateľstva, viacero domovov dôchodcov, veľkých závodov a prevádzok. Jedna RLP a jedna RZP pre toto mesto nestačia podľa môjho názoru,“ tvrdí záchranár, ktorý si prial zostať v anonymite.

Podľa jeho slov sú tu aj ďalšie kolízne body, napríklad viaceré dopravné uzly s častými nehodami. Nielen na R1 či D1, ale aj smerom na Senicu. Úsek cez Bielu horu považuje vzhľadom na svoje skúsenosti za najnehodovejší.

„Pokiaľ bola posádka v Trnave, nemala problém prísť na adresu v rámci mesta za 7 až 8 minút. Koľko jej to bude trvať teraz zo Zavara?“ pýta sa záchranár. Pri niektorých urgentných prípadoch rozhodujú sekundy.

fal.jpg

Falck sídli na Bratislavskej.

Sú dosť vyťažení

Falck Záchranná má po celom Slovensku 107 staníc ZZS, dve trnavské posádky patria k najvyťaženejším. „Z našich štatistík vyplýva, že za rok 2013 bola stanica RZP Trnava stanicou s najväčším počtom výjazdov – až 3603, čo predstavuje priemerne 9,9 výjazdov počas 24 hodín,“ spresnila Alena Lacyková-Krčová, hovorkyňa skupiny Falck na Slovensku. Ich RLP zaevidovala v minulom roku 2298 výjazdov.

„Záchranná služba Bratislava je príspevková organizácia ministerstva zdravotníctva. Nájom v špitáli bol určite lacnejší ako v súkromnom dome v Zavare,“ konštatuje v závere svojho podnetu zdroj.

Informácie o dôvodoch odchodu ZSB sme najskôr zisťovali priamo v trnavskej FN, kde predtým sídlila. Hovorca trnavského špitála nás s otázkami, či im dali výpoveď alebo odišli dobrovoľne, koľko platili mesačne za nájom, čo všetko mohli z inventára nemocnice používať, odkázal práve na bratislavskú záchranku.

„Záchranná zdravotná služba Bratislava je samostatný subjekt, ktorý pôsobí na základe platnej licencie na prevádzkovanie záchrannej zdravotnej služby. Tieto otázky preto odporúčam adresovať zástupcom tohto subjektu,“ píše v maile Matúš Stračiak, hovorca FN Trnava,

rd.jpg

cv.jpg

RD v Zavare, do ktorého sa záchranná služba presťahovala.

Chcú vraj efektívnejšie využívať svoje možnosti

Miroslav Chabroň zo Záchrannej zdravotnej služby Bratislava nám hneď v úvode vysvetlil, že za sťahovaním treba vidieť efektívnejšie využívanie ambulancií ZZS v regióne. „Presťahovaním sídla stanice do obce Zavar sa významným spôsobom nezmenila ani neobmedzila dostupnosť poskytovania neodkladnej starostlivosti,“ tvrdí Chabroň.

Podľa jeho slov došlo k priblíženiu záchranky nielen pre samotný Zavar, ale aj okolité obce, v ktorých žije viac ako 15-tisíc obyvateľov. „Zavar, Vlčkovce, Brestovany, Šúrovce, Siladice, Križovany nad Dudváhom a mesto Sereď s viac ako 16 000 obyvateľmi. Bez obmedzenia možnosti výjazdu na rýchlostné komunikácie D1 a R1. Samozrejme, posádku ZZS RLP zo Zavaru je možné využiť aj na zásah v meste Trnava,“ dodáva.

Na to, či to nebude spôsobovať problémy pri zásahoch v Trnave reagoval, že mesto nezostalo premiestnením sídla jednej stanice RLP do Zavaru bez ambulancie. Doteraz vraj nezaznamenali žiadny problém v súvislosti s dostupnosťou adresy v Trnave.

Ministerstvo tvrdí, že to neobmedzí starostlivosť

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva nám potvrdila, že presťahovanie stanice záchrannej zdravotnej služby (ZZS) do Zavara nijako neovplyvní urgentnú starostlivosť. „Nedôjde k obmedzeniu dostupnosti poskytovania neodkladnej zdravotnej starostlivosti v tomto regióne vďaka blízkosti komunikácií D1 a R1. Túto posádku bude možné aj naďalej využívať na zásahy pre mesto Trnava,“ ubezpečila Martina Šoltésová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR.

Priestory v Zavare vraj zháňali v súlade s platnými predpismi, zákon o verejnom obstarávaní sa však na tento nájom nevzťahuje.

„Všetky podrobnosti ohľadom prenájmu priestorov sú uvedené v zmluve, ktorá je v zmysle zákona zverejnená v Centrálnom registri zmlúv,“ odporúča Chabroň s tým, že výška nájmu plne reflektuje účel využitia stanice RLP Zavar ako logistického, materiálnotechnického a vzdelávacieho centra pre všetky stanice ZZS v Trnavskom kraji. Obe zmluvy sme prebrali s advokátom Andrejom Bartovicom, ktorý nám v rozhovore (nižšie) pretlmočil ich obsah.

Rodinný dom bez čísla

Rodinný dom v Zavare, kde prevádzkuje stanicu ZSB, sme našli na Pažitnej ulici. Na nehnuteľnosti chýbalo súpisné i orientačné číslo, zistiť sme si ich museli na obecnom úrade. Na dome nebola ani žiadna tabuľka, ktorá by informovala o prevádzkovaní stanice ZSB.

Našli sme ho iba podľa dvoch zaparkovaných sanitiek vo dvore. Dom vlastnia dvaja majitelia, ZSB si ho prenajíma cez bratislavskú realitnú kanceláriu za 1400 eur mesačne bez DPH a bez energií. V trnavskej nemocnici platili 500 eur bez DPH a bez energií.

Z operačného strediska ZZS SR sme sa dozvedeli, že zákon nijako nešpecifikuje pomer množstva záchraniek k počtu obyvateľstva. Boris Chmel, jeho hovorca vysvetlil, že v týchto prípadoch sa riadi akýmsi nepísaným pravidlom, že jedna posádka je na 20-tisíc obyvateľov. V niektorých štátoch Únie je to vraj až na 25-tisíc.

Advokát: Nájomné v Zavare nie je adekvátne bežnej trhovej cene

Zmluvy medzi Fakultnou nemocnicou Trnava a Záchrannou službou Bratislava (ZSB), ako aj medzi ZSB a bratislavskou realitnou kanceláriou sme prešli s advokátom Andrejom Bartovicom, majiteľom realitnej kancelárie AB Contact v Piešťanoch.

TRNAVA. Obe zmluvy sú zverejnené v Centrálnom registri zmlúv. ZSB sa presťahovala z priestorov fakultnej nemocnice do rodinného domu v Zavare.

Môžete posúdiť obsah prvej zmluvy medzi FN Trnava a ZSB?

- Zo zmluvy s nemocnicou vyplýva, že platili približne 500 eur za 204 metrovštvorcových plus energie. Podľa môjho názoru ide o riadnu zmluvu so SR. Súhlasilo s ňou aj ministerstvo financií. Zmluva je v poriadku, nájom ukončili obe strany dohodou.

Čo druhá zmluva? ZSB si prenajala rodinný domv Zavare od nemenovanej bratislavskej realitnej kancelárie.

- Druhá zmluva má niekoľko nezrovnalostí. Tak napríklad: Podľa listu vlastníctva ide o rodinný dom, čiže predmetom nájmu je rodinný dom. Avšak v zmluve sa uvádza, že predmetom nájmu sú nebytové priestory. Čo je podstatný rozdiel. RD je určený na bývanie a ak tam chce niekto podnikať, musí o zmenu účelu stavby požiadať stavebný úrad, v tomto prípade obec. (Starosta obce Zavar, Rudolf Baroš nám už potvrdil, že ZSB už požiadala o zmenu účelu, v katastri to zatiaľ ešte nie je zapísané). Nájomná zmluva bola uzatvorená na dobu určitú - šesť rokov. Vypovedať ju z ktorejkoľvek strany bude problém.

Čo ďalej?

- Pôdorys budovy má asi 90 metrov štvorcových. V zmluve sa píše, čo všetko tam je, ale už sa neuvádza, aká je rozloha jednotlivých miestností, čo je v zmluvách bežné. Nezvyčajný je aj prenájom troch parkovacích plôch pred domom.

Aká je výška nájomného v Zavare?

- 1400 eur bez DPH plus energie. Ak to porovnáme s priestormi v nemocnici, je to niekoľkonásobne viac. Ak to prerátame cez metre štvorcové, v Zavare platia asi sedemkrát toľko ako v nemocnici. Keď to porovnáme cez mesačné nájomné, platia trikrát viac.

Myslíte, že je to bežná cena za prenájom rodinného domu v obci?

- Presne nepoznám realitný trh v Zavare. Napríklad v Modranke som našiel ponuku prenájmu kompletne zrekonštruovaného rodinného domu s bazénom za 500 eur plus energie. Vo všeobecnosti môžem uviesť, že v našom regióne sa RD v pôvodnom stave v obci v blízkosti mesta môže pohybovať okolo tristo eur, za zrekonštruovaný od päťsto eur vyššie. Z predložených zmlúv a súčasnej situácii na realitnom trhu možno konštatovať, že suma, za akú si prenajíma ZSB nehnuteľnosť v Zavare, nie je adekvátna bežnej trhovej cene.

PETER BRIŠKA

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kia prechádza transformáciou, vo vrecku má aj Guinnessov rekord
 2. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič
 3. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 4. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 5. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 6. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 7. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME
 8. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 9. Festival pre dušu prináša návod, ako si zachovať duševnú pohodu
 10. Slováci sú rekordéri, majú aj 20 vernostných programov súčasne
 1. Happy Hour vymysleli námorníci, dnes poteší aj vaše auto
 2. Podcasty zdravotnej poisťovne Union sú najpočúvanejšie
 3. AURES Holdings sa vydáva na západ
 4. Výčínanie počasia spôsobuje najviac škôd v júni
 5. Dodávame len preverené riešenia, hovorí šéf ABRA Software
 6. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 7. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 8. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 9. Reverzné inžinierstvo na FVT
 10. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 49 226
 2. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 19 565
 3. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 15 259
 4. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 10 781
 5. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 10 545
 6. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 8 321
 7. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 816
 8. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 6 958
 9. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 6 671
 10. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť! 5 892
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Okamžite sa našiel muž, ktorý si ich zobral.

2 h

Predaj sa zvýšil o 87% percent.

6 h
porota na speváckej súťaži

Stala sa odrazovým mostíkom pre viacerých úspešných umelcov.

7 h
Ilustračná foto

Datuje sa z obdobia 40-tisíc rokov pred naším letopočtom.

7 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ak bude počasie priaznivé, väčšinu prepravy budeme realizovať zadnou cestou, sľubuje investor.

15. apr

Spoločnosť TMR otvára strediská Jasná a Štrbské Pleso. Podmienkou jarnej lyžovačky je negatívny test.

15. apr

Na cintoríne pribudla vsypová lúčka na spopolnené pozostatky.

15. apr

Ktorí dvaja hráči naisto končia v Nitre?

22 h

Už ste čítali?