Pondelok, 25. marec, 2019 | Meniny má Marián

Záchranku presunuli do Zavara. Za nájom platia trikrát viac

Zákon o zdravotnej starostlivosti neupravuje, koľko záchraniek má fungovať v závislosti od počtu obyvateľov.

Záchranná zdravotná služba Bratislava, ktorá nahradila Záchrannú službu Fakultnej nemocnice Trnava, sa prednedávnom presťahovala práve z trnavskej nemocnice do rodinného domu v Zavare.Záchranná zdravotná služba Bratislava, ktorá nahradila Záchrannú službu Fakultnej nemocnice Trnava, sa prednedávnom presťahovala práve z trnavskej nemocnice do rodinného domu v Zavare.(Zdroj: (PB))

Riadi sa iba štandardom, jedna posádka zdravotníkov na 20-tisíc obyvateľov, v Únii je to až na 25-tisíc.

TRNAVA. Ešte v júni sme informovali o tom, že Záchranná služba Fakultnej nemocnice (FN) v Trnave končí. Nedostala licenciu, preto ju od 8. júla nahradila Záchranná služba Bratislava (ZSB). O novom poskytovateľovi zdravotnej služby v Trnave sa rozhodlo vo výberovom konaní.

Prednedávnom sa podľa našich informácií presťahovali z nemocnice do neďalekej obce Zavar. Od Trnavy je vzdialená asi10 kilometrov, navigácia hlási, že pri ideálnej premávke sa to dá z centra mesta do Zavara stihnúť za jedenásť minút.

V Trnave sídli už iba Falck

Priamo v Trnave sídli už len záchranná služba Falck, ktorá má na Bratislavskej ulici dve stanice - Rýchlu zdravotnícku pomoc (RZP), na ktorej slúži dvojčlenná posádka vodič - záchranár a Rýchlu lekársku pomoc (RLP) v zložení lekár a dvaja záchranári.

„Trnava je krajské mesto s fakultnou nemocnicou so širokou spádovou oblasťou. Je tu vysoká koncentrácia obyvateľstva, viacero domovov dôchodcov, veľkých závodov a prevádzok. Jedna RLP a jedna RZP pre toto mesto nestačia podľa môjho názoru,“ tvrdí záchranár, ktorý si prial zostať v anonymite.

Podľa jeho slov sú tu aj ďalšie kolízne body, napríklad viaceré dopravné uzly s častými nehodami. Nielen na R1 či D1, ale aj smerom na Senicu. Úsek cez Bielu horu považuje vzhľadom na svoje skúsenosti za najnehodovejší.

„Pokiaľ bola posádka v Trnave, nemala problém prísť na adresu v rámci mesta za 7 až 8 minút. Koľko jej to bude trvať teraz zo Zavara?“ pýta sa záchranár. Pri niektorých urgentných prípadoch rozhodujú sekundy.

fal.jpg

Falck sídli na Bratislavskej.

Sú dosť vyťažení

Falck Záchranná má po celom Slovensku 107 staníc ZZS, dve trnavské posádky patria k najvyťaženejším. „Z našich štatistík vyplýva, že za rok 2013 bola stanica RZP Trnava stanicou s najväčším počtom výjazdov – až 3603, čo predstavuje priemerne 9,9 výjazdov počas 24 hodín,“ spresnila Alena Lacyková-Krčová, hovorkyňa skupiny Falck na Slovensku. Ich RLP zaevidovala v minulom roku 2298 výjazdov.

„Záchranná služba Bratislava je príspevková organizácia ministerstva zdravotníctva. Nájom v špitáli bol určite lacnejší ako v súkromnom dome v Zavare,“ konštatuje v závere svojho podnetu zdroj.

Informácie o dôvodoch odchodu ZSB sme najskôr zisťovali priamo v trnavskej FN, kde predtým sídlila. Hovorca trnavského špitála nás s otázkami, či im dali výpoveď alebo odišli dobrovoľne, koľko platili mesačne za nájom, čo všetko mohli z inventára nemocnice používať, odkázal práve na bratislavskú záchranku.

„Záchranná zdravotná služba Bratislava je samostatný subjekt, ktorý pôsobí na základe platnej licencie na prevádzkovanie záchrannej zdravotnej služby. Tieto otázky preto odporúčam adresovať zástupcom tohto subjektu,“ píše v maile Matúš Stračiak, hovorca FN Trnava,

rd.jpg

cv.jpg

RD v Zavare, do ktorého sa záchranná služba presťahovala.

Chcú vraj efektívnejšie využívať svoje možnosti

Miroslav Chabroň zo Záchrannej zdravotnej služby Bratislava nám hneď v úvode vysvetlil, že za sťahovaním treba vidieť efektívnejšie využívanie ambulancií ZZS v regióne. „Presťahovaním sídla stanice do obce Zavar sa významným spôsobom nezmenila ani neobmedzila dostupnosť poskytovania neodkladnej starostlivosti,“ tvrdí Chabroň.

Podľa jeho slov došlo k priblíženiu záchranky nielen pre samotný Zavar, ale aj okolité obce, v ktorých žije viac ako 15-tisíc obyvateľov. „Zavar, Vlčkovce, Brestovany, Šúrovce, Siladice, Križovany nad Dudváhom a mesto Sereď s viac ako 16 000 obyvateľmi. Bez obmedzenia možnosti výjazdu na rýchlostné komunikácie D1 a R1. Samozrejme, posádku ZZS RLP zo Zavaru je možné využiť aj na zásah v meste Trnava,“ dodáva.

Na to, či to nebude spôsobovať problémy pri zásahoch v Trnave reagoval, že mesto nezostalo premiestnením sídla jednej stanice RLP do Zavaru bez ambulancie. Doteraz vraj nezaznamenali žiadny problém v súvislosti s dostupnosťou adresy v Trnave.

Ministerstvo tvrdí, že to neobmedzí starostlivosť

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva nám potvrdila, že presťahovanie stanice záchrannej zdravotnej služby (ZZS) do Zavara nijako neovplyvní urgentnú starostlivosť. „Nedôjde k obmedzeniu dostupnosti poskytovania neodkladnej zdravotnej starostlivosti v tomto regióne vďaka blízkosti komunikácií D1 a R1. Túto posádku bude možné aj naďalej využívať na zásahy pre mesto Trnava,“ ubezpečila Martina Šoltésová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR.

Priestory v Zavare vraj zháňali v súlade s platnými predpismi, zákon o verejnom obstarávaní sa však na tento nájom nevzťahuje.

„Všetky podrobnosti ohľadom prenájmu priestorov sú uvedené v zmluve, ktorá je v zmysle zákona zverejnená v Centrálnom registri zmlúv,“ odporúča Chabroň s tým, že výška nájmu plne reflektuje účel využitia stanice RLP Zavar ako logistického, materiálnotechnického a vzdelávacieho centra pre všetky stanice ZZS v Trnavskom kraji. Obe zmluvy sme prebrali s advokátom Andrejom Bartovicom, ktorý nám v rozhovore (nižšie) pretlmočil ich obsah.

Rodinný dom bez čísla

Rodinný dom v Zavare, kde prevádzkuje stanicu ZSB, sme našli na Pažitnej ulici. Na nehnuteľnosti chýbalo súpisné i orientačné číslo, zistiť sme si ich museli na obecnom úrade. Na dome nebola ani žiadna tabuľka, ktorá by informovala o prevádzkovaní stanice ZSB.

Našli sme ho iba podľa dvoch zaparkovaných sanitiek vo dvore. Dom vlastnia dvaja majitelia, ZSB si ho prenajíma cez bratislavskú realitnú kanceláriu za 1400 eur mesačne bez DPH a bez energií. V trnavskej nemocnici platili 500 eur bez DPH a bez energií.

Z operačného strediska ZZS SR sme sa dozvedeli, že zákon nijako nešpecifikuje pomer množstva záchraniek k počtu obyvateľstva. Boris Chmel, jeho hovorca vysvetlil, že v týchto prípadoch sa riadi akýmsi nepísaným pravidlom, že jedna posádka je na 20-tisíc obyvateľov. V niektorých štátoch Únie je to vraj až na 25-tisíc.

Advokát: Nájomné v Zavare nie je adekvátne bežnej trhovej cene

Zmluvy medzi Fakultnou nemocnicou Trnava a Záchrannou službou Bratislava (ZSB), ako aj medzi ZSB a bratislavskou realitnou kanceláriou sme prešli s advokátom Andrejom Bartovicom, majiteľom realitnej kancelárie AB Contact v Piešťanoch.

TRNAVA. Obe zmluvy sú zverejnené v Centrálnom registri zmlúv. ZSB sa presťahovala z priestorov fakultnej nemocnice do rodinného domu v Zavare.

Môžete posúdiť obsah prvej zmluvy medzi FN Trnava a ZSB?

- Zo zmluvy s nemocnicou vyplýva, že platili približne 500 eur za 204 metrovštvorcových plus energie. Podľa môjho názoru ide o riadnu zmluvu so SR. Súhlasilo s ňou aj ministerstvo financií. Zmluva je v poriadku, nájom ukončili obe strany dohodou.

Čo druhá zmluva? ZSB si prenajala rodinný domv Zavare od nemenovanej bratislavskej realitnej kancelárie.

- Druhá zmluva má niekoľko nezrovnalostí. Tak napríklad: Podľa listu vlastníctva ide o rodinný dom, čiže predmetom nájmu je rodinný dom. Avšak v zmluve sa uvádza, že predmetom nájmu sú nebytové priestory. Čo je podstatný rozdiel. RD je určený na bývanie a ak tam chce niekto podnikať, musí o zmenu účelu stavby požiadať stavebný úrad, v tomto prípade obec. (Starosta obce Zavar, Rudolf Baroš nám už potvrdil, že ZSB už požiadala o zmenu účelu, v katastri to zatiaľ ešte nie je zapísané). Nájomná zmluva bola uzatvorená na dobu určitú - šesť rokov. Vypovedať ju z ktorejkoľvek strany bude problém.

Čo ďalej?

- Pôdorys budovy má asi 90 metrov štvorcových. V zmluve sa píše, čo všetko tam je, ale už sa neuvádza, aká je rozloha jednotlivých miestností, čo je v zmluvách bežné. Nezvyčajný je aj prenájom troch parkovacích plôch pred domom.

Aká je výška nájomného v Zavare?

- 1400 eur bez DPH plus energie. Ak to porovnáme s priestormi v nemocnici, je to niekoľkonásobne viac. Ak to prerátame cez metre štvorcové, v Zavare platia asi sedemkrát toľko ako v nemocnici. Keď to porovnáme cez mesačné nájomné, platia trikrát viac.

Myslíte, že je to bežná cena za prenájom rodinného domu v obci?

- Presne nepoznám realitný trh v Zavare. Napríklad v Modranke som našiel ponuku prenájmu kompletne zrekonštruovaného rodinného domu s bazénom za 500 eur plus energie. Vo všeobecnosti môžem uviesť, že v našom regióne sa RD v pôvodnom stave v obci v blízkosti mesta môže pohybovať okolo tristo eur, za zrekonštruovaný od päťsto eur vyššie. Z predložených zmlúv a súčasnej situácii na realitnom trhu možno konštatovať, že suma, za akú si prenajíma ZSB nehnuteľnosť v Zavare, nie je adekvátna bežnej trhovej cene.

PETER BRIŠKA

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tip na aukciu: 15 objektov, kde sa dá rozbehnúť biznis
 2. Gansberg: Každý deň v objatí komfortu
 3. Pobyt na čerstvom vzduchu je skvelý liek. Skúste to vo vlastnom
 4. Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci
 5. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky
 6. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov
 7. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 8. Investment Advisory Guide for Slovakia
 9. Jazdili sme na novom Volkswagene T-Cross!
 10. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka
 1. Tip na aukciu: 15 objektov, kde sa dá rozbehnúť biznis
 2. Energetici rozsvecujú Svetielko nádeje
 3. Noerr appoints a new national counsel starting from 2019
 4. Gansberg: Každý deň v objatí komfortu
 5. Pobyt na čerstvom vzduchu je skvelý liek. Skúste to vo vlastnom
 6. Vaše umenie bude hýbať Tatrami. Zapojte sa do súťaže ZSSK
 7. Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci
 8. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky
 9. Recenze youtubera JeezyJ: jak dopadla autokamera Mio MiVue 785 ?
 10. Burza pracovných príležitostí opäť na Stavebnej fakulte STU
 1. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov 25 884
 2. Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci 23 035
 3. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov 21 531
 4. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky 18 542
 5. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 13 837
 6. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka 12 095
 7. Forum Prešov má platné stavebné povolenie a začína s výstavbou 6 958
 8. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali 4 358
 9. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019 4 033
 10. Máte pri čítaní „krátke ruky“? Vitajte vo svete štyridsiatnikov 4 013

Hlavné správy z MY Trnava

Tip na aukciu: 15 objektov, kde sa dá rozbehnúť biznis

Spoločnosti Stredoslovenská energetika Holding, a. s., a Stredoslovenská distribučná, a. s., predávajú na strednom Slovensku niekoľko zaujímavých nehnuteľností.

Vodička prešla do protismeru

Zrazila sa s oprotiidúcim osobným vozidlom.

Piešťanské kúpele navštívilo minulý rok 45.000 ľudí

Kúpele hostia predsedov parlamentov Vyšehradskej štvorky a krajín Beneluxu.

Piešťanské kúpele

V Trnave majú pribudnúť cyklotrasy

Mesto ich chce vybudovať na Spartakovskej a Špačinskej ceste.

Vyšlo nové číslo Trnavských novín

Regionálne MY Trnavské noviny nájdete v novinových stánkoch a u súkromných predajcov vždy od pondelka. Ich súčasťou je samostatný Magazín s televíznym programom a bohatým čítaním.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Kňazský seminár v Badíne končí, bohoslovcov je málo a náklady sú vysoké

V roku 2003 navštívil seminár aj pápež Ján Pavol II.

Pozrite si najzaujímavejšie kaštiele na západnom Slovensku (fotogaléria)

Prinášame vám 1. diel najzaujímavejších kaštieľov na západnom Slovensku zhora.

Vybrali SME

Už ste čítali?