TRNAVA. Obnovu Hviezdoslavovej ulice v centre Trnavy sprevádza aj archeologický výskum. Pamiatkari sa totiž domnievali, že na križovatke Pekárskej s Hviezdoslavovou môžu byť pozostatky dreveného mosta zo stredoveku.
Údajne tam naň narazili ešte v roku 1956 pri kopaní kanalizácie. Jedna archeologická sonda je práve pri križovatke v blízkosti pošty, druhá zasa neďaleko Halenárskej.
Zvyšky objavili ešte v roku 1956
„Avizovaná rekonštrukcia Hviezdoslavovej v dotyku s Pekárskou ulicou v roku 2014 dala archeológom príležitosť ozrejmiť objav z roku 1956, keď sa tu našli zvyšky stredovekého dreveného mosta cez potok Trnávka počas kladenia kanalizačného potrubia,“ napísal Jozef Urminský, riaditeľ múzea v Hlohovci, ktorý má na starosti archeologický prieskum podložia.
Na mieste predpokladanej trasy potoka vyhĺbili zisťovaciu sondu do jedenapolmetrovej hĺbky. „Tam sme objavili teleso stredovekej cesty, pozostávajúcej zo zhutneného štrku do podmáčaného hlinitého podložia. V ceste sa dokonca dali rozpoznať rozjazdené koľaje po povozoch,“ dodal Urminský.
Celkovo objavili dve úrovne stredovekej cesty z 11. až 15. storočia. Z nálezov boli počas archeologického výskumu objavené aj zlomky stredovekých nádob, bronzová ihlica, či stredoveká kostená hracia kocka.
Drevo pošlú na expertízu do Brna
Na okraji cesty boli drevené klady stredovekého mosta, ktoré boli položené naprieč Hviezdoslavovou. „Na ne boli pôvodne poukladané hranoly po celej dĺžke ulice, z nich sa však zachovali len negatívy. Na nich pôvodne ležala lávka dreveného mosta zhotovená znovu z kratších hranolov,“ zhrnul archeológ s tým, že povrchová prejazdová časť mosta musela byť v hĺbke asi130 centimetrovpod súčasným terénom ulice.
„S určitosťou ide o most, ktorý tu bol v čase života uhorského kráľa Ľudovíta I. Veľkého z Anjou, ktorý v neďalekej kúrii v roku 1362 aj zomrel,“ ozrejmil Urminský. To by mali potvrdiť analýzy vzorky dreva, odobratého z kratšieho hranola mostnej konštrukcie. Všetky vzorky pošlú na dendochronologickú analýzu do laboratória v Brne. Podľa tejto metódy sa vraj dajú určiť aj presné dáta vyťatia stromu použitého pri výstavbe stredovekého mosta.
Archeologická jama pri pošte.
Našli tam aj náhrdelník z drevených korálikov zo 16. storočia a hrot strely do kuše.
foto: 3x Jozef Urminský