PIEŠTANY. V Piešťanoch rozhodlo o novom primátorovi a zastupiteľstve viac ako 9 tisíc voličov, aktívne volebné právo nevyužilo asi 16 tisíc ďalších. Za najväčšie prekvapenie komunálnych volieb v Piešťanoch možno označiť tretie miesto doterajšieho primátora Rema Cicutta.
Pred voľbami sa očakával vyrovnaný súboj, od prvého Tamajku ho nakoniec delilo necelých šesťsto hlasov.
„Práve v jeho prípade by som sa opýtal, či nemožno hľadať nejakú spojitosť so zlodejinou v piešťanskej nemocnici a výsledkami volieb,“ hovorí na úvod politológ Radoslav Štefančík, ktorý momentálne pôsobí na Ekonomickej univerzite v Bratislave.
O podozrivých personálnych výmenách v orgánoch nemocnice vedel rovnako ako premiér. „Bol totiž informovaný, že v dozorných orgánoch nemocnice sa v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva dejú čudné veci. Pritom verejnosti nie sú známe nejaké jeho opatrenia, aby na škandál upozornil z titulu svojej funkcie. Ak by spolupracoval s lekármi, ktorí na zvláštnosti v nemocnici upozornili, zrejme by bol prezentovaný pozitívnejšie, čím by sa zvýšili jeho šance uspieť vo voľbách,“ myslí si Štefančík.
Cicutto sa ešte pred voľbami od celej kauzy dištancoval. Na novembrovom zastupiteľstve sa vyjadril, že Piešťany, zastupiteľstvo a ani primátor nemajú žiadne zriaďovateľské ani iné práva k tejto organizácii, ktorá je neziskovou organizáciou zriadenou ministerstvom zdravotníctva.
Ďalej povedal, že pred dvoma rokmi dostal na vedomie list adresovaný ministerke zdravotníctva od lekára a člena správnej rady nemocnice Alana Suchánka, ktorý však nemal nič spoločné s tohtoročným tendrom na CT prístroj.
Cicuttovi zrejme nepomohli ani pozitívne ocenenia, ktoré obdržal. Napríklad minulý rok ho istý portál cestovného ruchu vyhlásil za primátora roka 2013, podľa politológa ide o vysoké ocenenie za jeho prácu v meste.
„Stále však platí základná premisa demokracie, žiadna funkcia však nie je natrvalo, takže je pochopiteľné, keď medzi voličmi po troch volebných obdobiach úradujúceho primátora začne narastať počet ľudí s inými predstavami o smerovaní radnice,“ konštatuje Štefančík.
Miloš Tamajka sa pokúšal o kreslo primátora už pred štyrmi rokmi ešte ako člen strany Smer. V komunálnych voľbách v novembri 2010 skončil vtedy druhý. Niekoľko mesiacov pred poslednými voľbami sa vzdal členstva strany Smer a kandidoval už ako nezávislý.
„Minimálne sa dostal do povedomia obyvateľov, keďže túto správu zaznamenali aj celorepublikové médiá. Ale aj v prípade obyvateľov Piešťan zrejme platí, že ľudia dali priestor inému človeku, lebo v dosluhujúcom primátorovi nevideli záruku ďalšieho pozitívneho trendu,“ uzavrel Štefančík s tým, že nosiť stranícke tričko Smeru-SD v juhozápadnej časti Slovenska príliš nepomáha.