Trnavský samosprávny kraj rozbehol kompletnú rekonštrukciu cesty z Trnavy do Zelenča. Pre rozšírenie pôvodnej vozovky museli vyrúbať viac ako sto stromov.
TRNAVA. V týchto dňoch prebieha celková oprava cesty z Trnavy do Zelenča. Minulý týždeň robotníci odstránili starý asfalt. Premávka po „stavenisku“ sa zmenila na jednosmernú.
Z Trnavy sa dostanete po časti vybrúsenej cesty do Zelenča, späť musíte použiť obchádzkové trasy cez Modranku alebo Hrnčiarovce. Takto to bude fungovať do 28. októbra, potom vraj prejdú na semafory a cesta bude prejazdná v oboch smeroch.
Na rozšírenej ceste sa neráta s cyklochodníkom, ktorý by privítali nielen obyvatelia Zelenča. Podľa Patrika Velšica, hovorcu župy, kraj vlastní pozemky iba pod cestou, vedľa nej sú súkromné parcely, na ktoré nemajú dosah.
Práce idú podľa harmonogramu
Opravu zabezpečuje spoločnosť Cesty Nitra (CN). Podľa stavbyvedúceho Ľubomíra Balážika práce idú podľa harmonogramu, podľa zmluvy by mali byť hotové do polovice novembra.
V okolí cesty do Zelenča rástla vyše stovka stromov, prevažne orechov. Všetky vraj museli vyrúbať. Na výrub mal Trnavský samosprávny kraj (TTSK) riadne povolenie.
„Uskutočnili ho na základe rozhodnutia, ktoré vydal Okresný úrad Trnava. Mesto súhlasilo s výrubom s podmienkou náhradnej výsadby,“ spresnil Velšic. Presný počet, druh či umiestnenie novovysadených drevín ešte nie sú známe. Podmienky výsadby podľa Velšica plánujú riešiť so zástupcami mesta v nasledujúcom období.
Výrub bol vraj nevyhnutný
Výrub bol podľa Velšica nevyhnutný. Pôvodnú komunikáciu totiž o niečo rozšíria. „Po jej rozšírení by neboli dodržané zásady v zmysle Slovenskej technickej normy (STN), ktorá hovorí aj o minimálnej vzdialenosti kmeňov stromov a koruny od cestnej komunikácie,“ vysvetľuje Velšic.
Norma požaduje 4,5 metra, stromy by tak boli o viac ako meter k opravenej ceste bližšie.
Podľa Balážika bola komunikácia doteraz široká necelých šesť metrov. Nová bude mať presne sedem metrov. „Stromy museli ísť preč, pretože by boli k obnovenej komunikácii príliš blízko, čo by bolo nebezpečné,“ zdôvodnil. Cesta bude odvodnená, dreviny by vraj prekážali aj pripravovanej kanalizácii.
Vyrezali až 115 stromov
Po oboch stranách cesty dali „dole“ celkovo 115 stromov, z toho 109 orechov, 5 líp a 1 agát. Stromy vraj ekologicky zlikvidovala objednaná firma.
To, kde skončili kmene orechov, či ich taktiež zlikvidovali, alebo nejako inak využili, nám nevedel presne povedať.
V zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny mesto Trnava s výrubom súhlasilo za konkrétnych podmienok.
„Podmienili sme žiadateľa, aby sa výrub uskutočnil mimo vegetačného obdobia, aby pri prácach neprišlo k zbytočnému úhynu rastlín a živočíchov,“ ozrejmila Jana Galková z mestského referátu ochrany prírody a krajiny.
Žiadajú náhradnú výsadbu
Taktiež požadovali aj náhradnú výsadbu formou líniovej sprievodnej zelene popri ceste. Má ísť o listnaté stromy geograficky príbuzné tunajším podmienkam s obvodom kmeňa do12 centimetrovs korunou založenou minimálne vo výške2,5 metra.
Najvhodnejšími adeptmi s týmito „mierami“ sú jaseň, javor, prípadne lipa. K vysadeným stromom požadovali zabezpečiť ukotvenie a ochranu proti poľným zvieratám, ktoré hlavne v zimných mesiacoch obhrýzajú ich kôru.
„Z vlastnej skúsenosti viem, že v Maďarsku a v Českej republike sa stromová cestná zeleň vysádza, ide o cesty2. a3. triedy. Znepokojujúca je informácia zo začiatku roka 2014, že Slovensko bude s ohľadom na vytvorenie bezpečnosti na cestách pristupovať k ich odstraňovaniu,“ uzavrela Galková. A pritom stačí iba spomaliť.
Stromy pri ceste plnia viaceré funkcie
Podľa Jany Galkovej z referátu ochrany prírody a krajiny, stromy pri cestách tvoria neoddeliteľnú súčasť voľnej krajiny. Plnia viaceré funkcie, predovšetkým ekologické a environmentálne. Ďalej klimatické, zmierňujú teplotné extrémy, priaznivo pôsobia na prúdenie vzduchu či zachytávanie prachu. Dôležitou je aj funkcia ochrany pôdy pred vodnou a veternou eróziou, hydrická zasa zabezpečuje vsakovanie zrážok. Nemenej dôležitými sú izolačná, krajinotvorná a estetická. Treba spomenúť aj psychologickú funkciu - koruny stromov prerušujú fádnosť a monotónnosť ciest vodičom. V dnešnej dobe sa už upustilo od vysádzania ovocných drevín.