TRNAVA. Konferenciu pripravila katedra klasickej archeológie k desiatim rokom spolupráce s univerzitnými pracoviskami v Turecku. Na podujatí sa zúčastňujú klasickí archeológovia a študenti tohto odboru zo Slovenska, Turecka, Maďarska, Poľska, Česka, Talianska a Rakúska.
"Naša katedra spolupracuje so siedmimi univerzitnými pracoviskami," povedala vedúca katedry Klára Kuzmová. Kooperácia sa uskutočňuje predovšetkým na úrovni výmenných pobytov pedagógov a študentov. Mladí ľudia dostávajú v Turecku okrem teoretických znalostí možnosť praxovať pri vykopávkach.
"Pre klasickú archeológiu ako špecializáciu archeológie je veľmi dôležité skúmať archeologické pamiatky v Stredomorí, teda antické pamiatky starovekého Grécka a Ríma. Práve Turecko je krajinou, s nesmiernym množstvom významných pamiatok, ktoré sú aj súčasťou svetového kultúrneho dedičstva," uviedla Kuzmová.
Samostatný terénny archeologický výskum v Turecku zatiaľ Trnavská univerzita nemá. Dlhodobo sa oň podľa Kuzmovej usilujú, proces povoľovania je ale zložitý. "Prišli ponuky na viaceré lokality, kde by mohli naši ľudia pracovať spolu s domácimi. Čo by sme odkryli, mohli by sme spracovať a spoločne publikovať. Verím, že sa nám to čoskoro podarí," dodala.
Ku konferencii pripravili trnavskí archeológovia aj výstavu fotografií, kde prezentujú nielen nálezy, pri ktorých spolupracovali slovenskí študenti. Druhou časťou výstavy sú fotografie krás Turecka, ktoré vznikli počas výmenných pobytov. Výstavu v átriu univerzity otvorila veľvyslankyňa Tureckej republiky na Slovensku Gülhan Ulutekin. Medzinárodné podujatie má na programe prednášky ešte aj v nedeľu 19. októbra dopoludnia, popoludnie bude venované predstaveniu pamiatok historického jadra Trnavy.