Na každú zo šiestich trnavských mestských častí pripadá priemerne 15,8 detského ihriska v správe mesta. Pieskoviská sú asi na tretine z nich, najviac možností majú deti z Prednádražia a Družby.
TRNAVA. Takmer štyristotisíc eur investovalo mesto Trnava do herného areálu, ktorý pred niekoľkými dňami slávnostne otvorili na Beethovenovej ulici v mestskej časti Prednádražie.
Určený je pre Trnavčanov všetkých vekových skupín, okrem šmykľaviek, preliezačiek, trampolín či pieskoviska s bagrami sú tu aj prvky na cvičenie pre dospelých a piknikové stoly.
„Pred niekoľkými rokmi bola prehodnotená koncepcia detských ihrísk. Cieľom mestskej samosprávy je budovať také herné areály, ktoré by slúžili nielen najmenším Trnavčanom, ale dopriali by oddych všetkým členom rodiny a vytvorili priestor na stretávanie obyvateľov lokality,“ povedala Jana Gmitterová z kancelárie primátora.
Podobné ihriská sú podľa nej v zahraničí veľmi obľúbené, ďalším príkladom v Trnave je aj Senior FITpark za daňovým úradom.
„Bol oficiálne otvorený v júni 2013. Umiestnený je zámerne v blízkosti detského ihriska, čo umožňuje rodičom a starým rodičom tráviť čas aktívne so svojimi deťmi či vnúčatami v príjemnom prostredí,“ doplnila Gmitterová.
Údržba stojí desaťtisíce
Nie všetky ihriská a herné areály v Trnave spravuje priamo mesto. Niektoré má na starosti TT-Komfort, ihrisko na Streleckej ulici pri Kalokagatii majú v prenájme skauti.
„Mesto Trnava spravuje na svojom území 95 detských ihrísk, Fit dráhu v Kamennom mlyne a senior parky na Clementisovej a Spartakovskej ulici,“ informovala Gmitterová.
Najviac ihrísk je na Prednádraží a Družbe spolu s Hlbokou a Vozovkou, dokopy 42. Po dvadsať ihrísk majú k dispozícii deti v mestských častiach Stred a Sever, teda v Starom meste, Špíglsáli, na Kopánke, Zátvore a Vodárni.
Ihrisko Guliver je vraj skôr pre väčšie deti. FOTO: LENKA ŠTEPÁNEKOVÁ
Na Linčianskej a Tulipáne spravuje mesto len trinásť ihrísk.
Na nevyhnutnú údržbu detských ihrísk, vrátane 34 pieskovísk, má radnica tento rok v rozpočte vyčlenených 37500 eur.
„Údržba zahŕňa pravidelné celosezónne čistenie a výmenu piesku v pieskoviskách, prehrabávanie a zalievanie piesku každé dva týždne, opravu a výmenu opotrebovaných a poškodených častí detských ihrísk, obnovu náterov, premazávanie zariadení a doplnenie a osadenie hracích prvkov na existujúcich ihriskách,“ vysvetlila použitie peňazí Gmitterová.
Niekde zastal čas
Medzi najnovšie detské ihriská patria okrem areálu na Beethovenovej aj tie v Kamennom mlyne (2012), na Streleckej ulici (2008) či za daňovým úradom (2010). Obľúbené je aj ihrisko Guliver v Parku Antona Bernoláka (2005).
„K najznámejším ihriskám v Trnave patria okrem vyššie uvedených ešte detské ihriská v areáli Slávie na Ul. J. Hajdóczyho, ďalej Na Hlinách za reštauráciou Kysuca a ihrisko na Limbovej ulici,“ doplnila Gmitterová.
Ihrisko za daňovým úradom je obľúbené. FOTO: LENKA ŠTEPÁNEKOVÁ
Na väčšine detských ihrísk však podľa rodičov akoby zastal čas. Najhoršie sú na tom hracie prvky medzi bytovkami a vo vnútroblokoch, ktoré si pamätajú ešte časy socializmu.
„U nás na Vajanského je úbohé staré ihrisko, takže aj keď ho máme pod oknami, nechodíme tam. V Ružovom parku je celkom dobré ihrisko a v Promenáde pre väčšie deti. Krásne to spravili na Prednádraží, ale mohlo by sa to ohradiť od tej cesty, lebo je to dosť nebezpečné. Aj v Kamenáči je celkom fajn. Myslím, že v centre by toho mohlo byť viac. Ihriská sú dobrým ťahákom pre rodiny. Možno aj niečo celoročné by sa v centre hodilo, nielen v tých nákupných centrách,“ píše na facebookovej stránke našich novín mamička Natália.
Na nevyhovujúce ihriská v blízkosti bytoviek sa tu sťažuje aj Jana.
„My sme na tom na Kopánke rovnako zle. Dosky na kolotočoch sú rozštiepené, lavičky v dezolátnom stave a farba na preliezačkách ošúpaná. Nečudo, že na ne nikto nechodí. Všetky mamičky chodíme hojdať deti za Arboriu - je to tam síce maličké, ale aspoň to nejako vyzerá. Medzi bytovkami sa zastavil preliezačkový čas v roku 1981,“ píše.
Mamička Eva chodí z Linčianskej na ihrisko pri Kalokagatii na Streleckú ulicu. Podľa nej v meste chýbajú hracie prvky pre najmenšie deti, od 1,5 do 3 rokov.
„Pri Kalokagatii je to to ešte ako tak aj pre tie menšie deti, nie sú tam také vysoké a náročné preliezačky. Inak nie je veľmi kam. Pekne je aj v Kamenáči, ale je to dosť ďaleko, dá sa tam ísť jedine autom,“ píše Eva.
Vandali ich vraj neničia
Na bezpečnosť na detských ihriskách dohliadajú vo zvýšenej miere aj mestskí policajti. Podľa zástupcu náčelníka Mestskej polície v Trnave Dušana Štibrányiho majú v rozkaze dozerať na ihriská i areály škôl, viaceré sú aj pod kamerami.
„Zvýšenú pozornosť venujeme ihrisku v Promenáde, kde je veľký pohyb ľudí. Podobne dozeráme aj na jazierko v Parku Janka Kráľa. Vandalizmus na detských ihriskách sa vyskytuje len veľmi výnimočne, skôr nám ľudia volajú, že sa tam sústreďujú tínedžeri, ktorí sú hluční alebo pijú,“ povedal Štibrányi.
Napriek tomu polícia pripravuje osadenie dvoch nových kamier, ktoré budú monitorovať herný areál na Beethovenovej.