TRNAVA. Bicykel ako dopravný prostriedok sa medzi obyvateľmi Trnavy či okolitých dedín teší veľkej obľube. Bez ohľadu na vek a počasie ho využíva množstvo ľudí, či už na presun do práce, na nákupy alebo do kostola.
Informácie trnavskej radnice hovoria o tom, že podiel cyklistickej dopravy na všetkých cestách obyvateľstva predstavuje takmer sedem percent.
Oveľa horšou štatistikou však disponuje políca. Podľa nej sa počet nehôd s účasťou cyklistov tento rok zvýšil, dramaticky narástli aj ich vážne zranenia.
„Za osem mesiacov tohto roka zaevidovala polícia v Trnavskom kraji 36 dopravných nehôd, ktoré zavinili cyklisti. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa ich počet zvýšil o dvadsať. Počet vážnejších zranení nám stúpol o viac ako polovicu,“ povedala trnavská krajská policajná hovorkyňa Mária Linkešová.
V porovnaní s uplynulými rokmi sa situácia v súvislosti s cyklistami podľa nej zhoršila.
„Kým v roku 2013 sa podarilo situáciu oproti roku 2012 výrazne zlepšiť, v tomto roku opäť zaznamenávame negatívny nárast,“ hovorí Linkešová.
Pod štatistiky sa však mohla podpísať aj mierna zima bez snehových zrážok, ktorá ani v januári či februári neprinútila ľudí nechať bicykel doma.
Každý štvrtý nafúkal
Väčšina stretov cyklistov s autami sa odohrá v obci. Okrem neohľaduplnosti vodičov bývajú častými príčinami aj chyby cyklistov. Tí podľa Linkešovej mnohokrát jazdia po nesprávnej strane cesty, nevedia správe prechádzať cez križovatku, sú nedostatočne osvetlení a v neposlednom rade sadnú na bicykel pod vplyvom alkoholu.
„Pri každej štvrtej nehode namerali policajti cyklistovi alkohol. Počet cyklistov, ktorí spôsobili nehodu pod vplyvom alkoholu, rovnako stúpol. Tento rok už v kraji zahynul jeden cyklista, ďalších desať sa zranilo ťažko a dvadsať ľahko,“ doplnila Linkešová.
Častými účastníkmi nehôd sú podľa nej aj deti, ktoré ešte nemajú dostatočné návyky v cestnej premávke.
„Z 36 zavinených nehôd cyklistami zapríčinili sedem nehôd deti, z toho dve sa zranili ťažko a päť ľahko. Odporúčame preto, aby deti išli vždy v sprievode skúsenejšej osoby,“ povedala Linkešová.
Chýbajú cyklochodníky
Najviac frekventované cyklistami sú podľa zistení mesta Trnava ulice pri nemocnici, železničnej stanici, pod Bernolákovou bránou, v Parku Janka Kráľa a na Dohnányho ulici. Cyklochodník dlhý 950 metrov však spomedzi nich zatiaľ existuje len v Parku Janka Kráľa.
Najdlhší cyklochodník vedie do rekreačnej zóny Kamenný mlyn popri Kamennej ceste. Ten má 1,5 kilometra, potom nasleduje cyklochodník na Ulici Terézie Vansovej s dĺžkou 1,07 kilometra.
Tretím najdlhším úsekom, po ktorom by mali cyklisti bezpečne prejsť, sú cyklochodníky v Bernolákovom sade a na Zelenečskej ulici s rovným kilometrom dĺžky.
Celkovo bolo v Trnave ku koncu minulého roka 11,16 kilometra cyklochodníkov, čo je asi tretina ich plánovanej dĺžky.
Tento rok prebiehajú práce na trase C cyklochodníka na Linčianskej a na prepojení Kamennej cesty a Terézie Vansovej.
Hovorilo sa aj o spojení Zeleného kríčka a Františkánskej ulice, pre ktoré by však bolo potrebné vybúrať časť hradobného múru. Pamiatkari však povolili len otvor v šírke 1,3 metra, ktorý je nedostatočný. Mesto sa tak rozhodlo prípravné práce zastaviť.