Od 1. októbra vstúpi do platnosti všeobecne záväzné nariadenie, ktoré ustanoví Park Janka Kráľa za obecné chránené územie.
TRNAVA. Obecné chránené územie, ktoré od 1. januára tohto roka umožňuje samosprávam vyhlásiť novelizovaný zákon o ochrane prírody a krajiny, bude mať ako prvá na Slovensku práve Trnava. Rozhodli o tom mestskí poslanci, ktorí tento štatút schválil pre Park Janka Kráľa.
Nasledovať by mal Park pri Kalvárii, Park Antona Bernoláka a Lesopark Kamenný mlyn. Tieto lokality vytypoval a navrhol poslanec Matej Lančarič (NEKA), ktorého návrh v pléne jednohlasne podporili.
„Keď sme sa pokúšali urobiť jedno VZN aplikovateľné pre všetky štyri územia zistili sme, že to nie je možné. Sú veľmi odlišné a preto sme začali Parkom Janka Kráľa,“ vysvetlil spravodajca návrhu Ján Žitňanský (KDH).
Nové VZN má zabezpečiť, aby sa park zachoval pre budúce generácie v súčasnej podobe a v starostlivosti mesta. Zakázaná tu bude napríklad výstavba okrem kioskov, ničenie a poškodzovanie vegetácie, zakladanie ohňa či kúpanie psov a iných živočíchov v jazierku.
Väčšinu bodov však už aj teraz upravovalo VZN o verejnej zeleni či iné všeobecne záväzné nariadenia mesta.
Najobľúbenejší
Park Janka Kráľa patrí medzi najnavštevovanejšie v Trnave. Vo výmere takmer deväť hektárov sa rozprestiera medzi železničnou traťou a obytným územím Prednádražie a Špíglsál.
Vyhľadávajú ho rodiny s deťmi, dôchodcovia i mladí ľudia, ktorí ho využívajú na prechádzky či šport.
V parku žije podľa informácií mestského úradu 52 druhov lesných stavovcov, viac ako polovicu tohto počtu tvoria vtáky.
Svoj domov tu má aj šesť európsky významných druhov - ropucha zelená, skokan štíhly, jašterica bystrá, ďateľ hnedkavý, netopier obyčajný a netopier pozdný.
Historické územie
Park Janka Kráľa bol ako staničný park založený v 19. storočí v súvislosti s rozšírením mesta za mestské hradby.
Prioritne mal podľa informácií z VZN plniť funkciu izolačného pásu medzi železnicou a mestskou štvrťou Špíglsál.
„Vstup do parku zvýrazňovala symbolická „vstupná brána“. Park sa tiahol pozdĺž celej trate až po ohyb a tvoril súvislý pás zelene s dvomi samostatnými parkami na začiatku a na konci pásu zelene, ktoré boli prepojené súvislou alejou stromov. Na začiatku a na konci mal vytvorené ostrovčeky s okrasnou zeleňou,“ píše sa vo všeobecne záväznom nariadení.
V súčasnosti líniový park plní predovšetkým izolačnú a hygienickú funkciu.