Rónaiova interpretácia umenia spočíva nielen v jeho narúšaní, ale často v popieraní jeho podstaty.
TRNAVA. Obrazovú retrospektívu tvorby Petra Rónaia, doplnenú o niekoľko priestorových objektov a video, pripravila trnavská Galéria Jána Koniarka pri príležitosti jeho nedávneho životného jubilea. Po samostatných výstavách v rokoch 1997 a 2007 je to tretia prezentácia umelca v Trnave. Má názov Retro naj..., jej kurátorom je Roman Popelár a v Synagóge - centre súčasného umenia na Halenárskej ulici potrvá do 17. októbra.
Peter Rónai (1953) je na výtvarnej scéne už štyri desiatky rokov, je predstaviteľom narúšania konvenčnej predstavy o pojme umenie, kedy modifikuje formálne a obsahové dosahy tohto pojmu. Sám sa označuje za typického predstaviteľa postmoderny, ktorá je charakteristická nestálosťou, premenami, zlučovaním naoko nezlučiteľného alebo naopak - spochybňovaním dlhodobo platných noriem.
Peter Rónai sa narodil v Budapešti. Vyštudoval maľbu na VŠVU v Bratislave, študoval aj maľbu a grafiku na Akadémii výtvarných umení v Budapešti. Od polovice 70. rokov bol predstaviteľom tzv. neoficiálnej scény v bývalom Československu s dobrými kontaktmi na alternatívnu umeleckú scénu v Maďarsku. Po roku 1989 bol spoluzakladateľom skupiny Nová vážnosť.
Pedagogicky pôsobil na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre a na Fakulte výtvarných umení VUT v Brne, neskôr riadil Katedru umeleckej komunikácie na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti je vedúcim Katedry výtvarných umení a intermédií na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach, pedagogicky pôsobí v Ateliéri grafiky a experimentálnej tvorby.