Na neďalekej skládke ASA hlodavce prehrýzli elektrické káble.
TRNAVA. Pre miernu zimu sa počet potkanov v Trnave rapídne zvýšil. Problémy hlásia niektoré časti, na premnožené hlodavce nás upozornili aj čitatelia. Celoplošné deratizácie v meste sa vykonávajú dvakrát do roka, na jar a v jeseni. Mesto už vyzvalo firmu zabezpečujúcu deratizáciu, aby zakročila.
V Trnávke sa potkany kúpu každé ráno
Ešte v priebehu augusta nás informovala čitateľka z Hospodárskej 22 o tom, že pri Trnávke sa premnožili potkany. „Od rána sa v nej kúpu a potom prebehujú k našim činžiakom,“ napísala s tým, že aj Trnávka v poslednom období zapácha viac než zvyčajne. „Neviem, koho máme osloviť ohľadom vyčistenia. Je tam veľa špiny, rias a potkanov. V parku sa už nedá sedieť. Nerobí to dobrý dojem pre mesto,“ dodala.
S podnetom sme sa najskôr obrátili na Povodie Váhu (PV), ktoré sa o Trnávku stará. Deratizáciu toku špecializovanou firmou robia raz ročne. Tá tohtoročná je naplánovaná na september. „Čo sa týka zápachu a kvality vody, tú zabezpečiť a garantovať nevieme,“ priblížila Marta Baďurova z PV. Podľa jej slov zápach a kvalitu vodu v intraviláne mesta ovplyvňujú prívalové dažde. V čase intenzívnejších zrážok sa cez kanalizáciu dostávajú do toku aj splaškové vody.
Na deratizáciu ide viac peňazí
Na radnici zaevidovali problémy s potkanmi aj v iných častiach mesta. Vzhľadom na situáciu vyzvala samospráva dodávateľa služieb na vykonanie deratizácie aj mimo zákonom stanovených termínov. „Vzhľadom na minuloročnú miernu zimu, po ktorej došlo k premnoženiu hlodavcov, mesto zvýšilo finančné náklady na deratizáciu a vo viacerých častiach Trnavy sa zvýšil počet zásahov,“ informoval hovorca mesta Pavol Tomašovič.
Ak by vraj bežný postup deratizácie nepriniesol želateľné výsledky, vyzvú spoločnosť, aby zmenila taktiku. Podobne ako na Ulici Juraja Slottu. „Opakované bežné deratizačné zásahy v tejto lokalite nepomáhali, a preto bola navrhnutá iná deratizačná technológia hubenia. Tá v posledných dvoch týždňoch vykázala vyhubenie väčšej časti hlodavcov pri kontajneroch a eliminovanie ich rozmnožovania,“ dodal Tomašovič. Situáciu vraj pravidelne monitorujú, obzrieť si majú aj Hospodársku.
Na skládke potkany prehrýzli káble
Ľudovít Púček, riaditeľ trnavskej pobočky ASA, si myslí, že pokiaľ budú ľudia dávať do kontajnerov zvyšky jedál, hlodavcov sa nezbavíme. Evidujú aj prípady, keď v nádobách na separovaný odpad nachádzajú potraviny.
„Výsledok je taký, že máme potkany v hale na druhotné suroviny a, samozrejme, aj na skládke, ktoré dovezieme v smetiarskych vozidlách,“ dodal Púček.
Nedávno vraj na skládke potkany prehrýzli elektrické káble. Pravidelne deratizujú, majú aj psa - „potkaniara“, no stále to nestačí.
Podľa vyjadrení regionálneho úradu verejného zdravotníctva môže premnoženie živočíšnych škodcov ohroziť verejné zdravie salmonelózami, leptospirózou, tularémiou, týfusom, cholerou či morom.
Časový termín deratizácie sa stanovuje na základe znalostí o reprodukčnom cykle škodcov.
Potkany majú veľmi vysokú reprodukčnú schopnosť. Už trojtýždňový jedinec je pripravený na samostatný život.
Podľa nemenovaného profesionálneho deratizéra, ktorý sa tomu venuje už desiatky rokov, potkan, ktorý je v strese, dokáže bez odrazu vyskočiť až do výšky1,5 metra.