TRNAVA. Trnavské kúpaliská v Kamennom mlyne a na sídlisku Družba sú už zatvorené. Tohtoročné leto nevyšlo podľa predstáv, správcovia hovoria o najhoršej sezóne.
V porovnaní s minulou úspešnou prišlo o viac ako polovicu menej ľudí. Do konca septembra funguje ešte piešťanská Eva s termálnou vodou, ktorá svoju jubilejnú 80. sezóna začala pre práce o mesiac neskôr.
Kúpalisko Castiglione už zavreli
„Katastrofa. Som tu už desiatu sezónu, ale túto môžem jednoznačne označiť za najhoršiu,“ zhrnul Marko Bako, správca kúpaliska Castiglione na Družbe. Za celý august utŕžili iba tritisíc eur, minulý rok to zarobili za dva dni. Tohtoročnú sezónu skončili ešte 25. augusta, naposledy sa vraj prišlo okúpať iba desať záujemcov.
„Ak nie je súvislé teplo, respektíve je polooblačno, ľudia neprídu, aj keď sa dá kúpať. Vodu vždy zohrievame,“ dodal Bako. Vzhľadom na nie príliš teplé leto vodu ohrievali oveľa častejšie ako pred rokom.
Pre nepriaznivé počasie mali až 22 dní zatvorené. „Aj keď bolo ráno polooblačno, otvorili sme, ale pre nízky záujem sme okolo obeda zatvárali,“ popísal Bako. Prednedávnom sme uverejnili článok, že niektorí nadšenci by si radi zaplávali ešte pred nástupom do práce. Ľudia si vraj ani neprišli zaplávať, aj keď mali na to ideálne podmienky. „Plávať sa dá, aj keď nesvieti slnko. Voda bola vždy zohriata, ľudí málo, plavci - nadšenci aj tak neprišli,“ skonštatoval.
Dúfa, že budúci rok sa to už nebude opakovať. Návštevnícky rekord zaevidovali ešte 20. júla, prišlo vtedy približne dvetisíc ľudí. Za celú sezónu zaevidovali tržbu asi 20-tisíc eur, čo je o polovicu menej ako pred rokom.
Zlú sezónu mali aj v Kamenáči
O nič lepšie nedopadla ani sezóna v prírodnom kúpalisku Kamenný mlyn. Aj tam sú z leta sklamaní. Zatiaľ čo pred rokom narátali približne 60-tisíc návštevníkov, v tomto ich bolo iba 23-tisíc. „Od roku 1984 si takúto sezónu nepamätám,“ povedal Peter Pejkovič, správca kúpaliska.
Zatvorili už po 20. auguste. Môže za to nepriaznivé počasie, poobedné búrky a nie príliš vysoké teploty, ktoré sú potrebné pre kúpanie vzhľadom na fakt, že v „Kamenáči“ nezohrievajú vodu. Ak príliš pršalo, vodu museli častejšie vymieňať. „Najviac nás zamestnávalo kosenie trávnika. Zatiaľ čo minulý rok sme ho museli pravidelne polievať, teraz sme ho neustále kosili,“ skonštatoval Pejkovič.
Najvyššiu dennú návštevnosť zaznamenali ešte niekedy v druhej polovici júla. Na kúpalisko prišlo 2100 ľudí.
Eva je otvorená do konca septembra
Ako jediná do konca septembra funguje piešťanská Eva. Otvorené majú od jedenástej do šiestej večer. Termálne kúpalisko otvorili začiatkom júla už po osemdesiatykrát. Mesačné zdržanie spôsobili viaceré úpravy, ktorými Eva prešla. Plavecký bazén je už zalaminovaný, obnovy sa dočkal aj relaxačný bazén.
Kúpalisko už od roku 2008 prevádzkuje piešťanský Klub vodného póla (KVP), aktuálnu sezónu zatiaľ hodnotia ako najslabšiu. Najviac ľudí prišlo v priebehu júla, denný rekord sa vyšplhal na 1300 návštevníkov. Ľudovít Kubáň z KVP sa pre nás vyjadril, že aktuálnu jubilejnú sezónu ukončia 30. septembra.
Ak to počasie dovolí, chceli by tento rok ešte stihnúť zalaminovať relaxačný bazén, aby začiatok budúcej sezóny nič nebrzdilo. V prípadne priaznivého počasia plánujú otvoriť už v máji.
Leto podľa meteorológov
Hoci väčšina laickej verejnosti sa zhodla na tom, že leto tohto roku nebolo, meteorológovia to vidia inak.
August, ktorý sa nám zdal chladný a daždivý, nebol z dlhodobého pohľadu meteorologických meraní ničím výnimočný. Analýze úhrnu zrážok a počtu tropických dní sa na stránke Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMU) venuje klimatológ Peter Kajaba. Z grafov, ktoré sú tu zverejnené vyplýva, že od 1. do 20. augusta tohto roku zaznamenala stanica na bratislavskom letisku jedenásť dní s atmosferickými zrážkami. Ešte viac v auguste pršalo napríklad v roku 2006, počas štrnástich dní a historický rekord od roku 1951 drží prvá dekáda augusta roku 1987, kedy tu bolo až pätnásť dní s dažďom.
Tropické dni, keď teplota vzduchu dosiahla minimálne tridsať stupňov Celzia, boli tohto roku v meranom období len dva. Vlani to bolo napríklad dvanásť tropických dní, historický rekord držia roky2003 a1992, keď sa teploty nad tridsiatku šplhali počas pätnástich dní.
Zaujímavé sú aj čísla z júla, najmä čo sa týka dní s búrkovou činnosťou. Na celom Slovensku ich bolo spolu až 29.
(LEN)