TRNAVA. Netradičnou bakalárskou prácou sa lúči s Trnavou Karina Pavíková zo Žiliny. Zadaná téma znela „jasne“ -Hľadanie možností hmoty či sochy v súčasnosti.
Po dlhých prebdených nociach prišla na originálny nápad. Vytvorila sochu - nesochu, ktorá nie je stála či hmatateľná. „Zhmotnila“ akési skryté skulptúry.
„Predstavujem novú verziu, kam sa sochárska tvorba môže uberať, a to v rovine nehmatateľnej, voľne okom neviditeľnej a rôzne pretváranej sochy,“ hovorí Karina.
Mapa skrytých sôch
Práca teda predstavuje len akúsi ilúziu objektov, ktoré v skutočnosti neexistujú, ale reálny priestor obohacujú o nový prvok. S jej projektom sa môžete stretnúť pri Bernolákovej bráne, Západoslovenskom múzeu, Katedrále sv. Jána Krstiteľa, na Františkánskej, na moste pri poliklinike a pri mestskom dome na Vajanského. Miesta „skrytých sôch“ pracne dostala na mapu a vytvorila pre ne stránku www.skryteskulptury.eu.
Tieto sochy si môže domáci či návštevník Trnavy zviditeľniť prostredníctvom tabletu či notebooku. Aplikáciou si ho dokonca môžete stiahnuť aj na mobil. Presný postup je na vyššie uvedenej adrese.
„Zmyslom umiestnenia bolo vytvoriť kruh, ktorý vyjadruje nielen historické jadro mesta Trnavy, je vytvorené pre určité špecifické miesto,“ popisuje mladá študentka.
Umenie pre všetkých
Celý život ju vraj obklopujú vizuálne zaujímavé veci a umelecky založení ľudia. Svojou sochou - nesochou sa chcela podeliť s ostatnými, chcela by totiž z umenia vytvoriť komoditu dostupnú všetkým.
„Takže konečným cieľom je prepojenie laickej verejnosti s umelcom, umeleckou komunitou, rozhodovať o podobe mesta a preniesť umenie von z galérií za pomoci rozšírenej reality, takzvanej augmented reality,“ spresňuje.
Dôvody, prečo sa uberala práve týmto smerom, vysvetľuje nasledovne. „Je veľmi komplikované vystaviť sochu vo verejnom priestranstve, treba na to nesmierne veľa súhlasov a pre mňa ako študenta, respektíve neoficiálneho neznámeho autora, ešte komplikovanejšie, tak som to poňala veľmi nenáročne. Aspoň tak práca pôsobí, no za tým všetkým je pár prebdených nocí,“ s úsmevom dodáva.
V ďalšom štúdiu bude mladá autorka pokračovať v Olomouci. Svojou bakalárskou prácou Skryté skulptúry sa lúči s Trnavou, v ktorej vraj strávila tri krásne študentské roky.
Karina Pavlíková je absolventkou bakalárskeho programu Animácia výtvarného umenia na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave. Počas stredoškolského štúdia sa zamerala na propagačnú grafiku, študovala na Škole úžitkového výtvarníctva v Ružomberku. Od septembra pokračuje na Pedagogickej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci.