DUNAJSKÁ STREDA. Cenu mesta Dunajská Streda Pro Urbe prevzala v týchto dňoch bývalá primárka novorodeneckého oddelenia dunajskostredskej Nemocnice s poliklinikou Mária Rummerová. Dostala ju za vynikajúce výsledky dosiahnuté v ošetrovaní novorodencov a osvetovej činnosti.
"Krásne tri roky som strávila v Leviciach. Na detskom oddelení bol veľmi dobrý kolektív. Primár bol veľmi prísny. Nebol ním nik iný ako významná osoba slovenskej pediatrie - František Kardoš, ktorý zaviedol do praxe veľa nových liečebných metód. Budem mu vďačná do konca života. On bol mojím prvým primárom, od ktorého som sa veľa naučila," zaspomínala si Rummerová s tým, že z rodinných dôvodov na vlastnú žiadosť prišla do Dunajskej Stredy.
Tri roky pracovala ako obvodná pediatrička, neskôr na novorodeneckom oddelení ako vedúca lekárka. "Bábätká boli môj život," vyjadrila sa k svojej 45-ročnej lekárskej praxe. "Spočiatku som sa veľmi bála, lebo to bola nová oblasť. Predtým sa o novorodencoch starali pôrodné baby, lekár prišiel, len keď sa vyskytol nejaký problém. Zrazu sa vytvorilo nové oddelenie, kde sa popri deťoch bolo treba starať aj o mamičky, trocha inak ako dovtedy. Vždy som zastávala názor, že dojčenie je dôležité. Často som vysvetľovala mamičkám jeho výhody, lebo v tom čase sa preferovala umelá výživa a nie materské mlieko," objasnila bývalá primárka.
Podľa jej ďalších slov sa v roku 1984 zaviedol systém rooming-in, ktorý bol veľkou výzvou pre mamičky aj personál. "Bála som sa, že detský plač bude mamičky rušiť, že budú unavené, lebo budú nevyspaté, ale ani jedna sa nikdy nesťažovala. Žiaľ, nepodarilo sa zaviesť, aby bol novorodenec priložený hneď po pôrode na mamičkine prsia. Je to úžasný pohľad, keď drobček okamžite zareaguje a hľadá prsia svojej mamy. Slovami sa nedá opísať radosť novorodičiek, u ktorých sme to dokázali realizovať," zdôraznila.
Vždy usmiata lekárka s príjemným hlasom dokázala byť aj veľmi prísna. "Bolo obdobie, keď sme mali veľa predčasných pôrodov. Tie môžu byť dôsledkom mnohých faktorov, veľmi častým dôvodom je aj fajčenie. Fajčiarky som sa snažila vždy presvedčiť o tom, že sú zodpovedné za zdravie svojich detí aj pred narodením. Vždy som zdôrazňovala, aby sa tehotné vyhýbali alkoholu, cigaretám a drogám, lebo vážne ohrozujú svoj plod." Ani jedna mamička sa pre jej prísne slová nehnevala. Naopak, aj dnes ju zastavujú na ulici ženy, ktoré rodili pred 30 - 40 rokmi, aby jej povedali, že sú jej vďačné za to, že im pomohla odvyknúť si od fajčenia.