PRAŠNÍK. Položením vencov k pamätníku SNP v Prašníku – Dúbrave a hrobu padlých partizánov v Prašníku - Pustej Vsi sa v partizánskej obci Prašník v okrese Piešťany začali krajské oslavy 70. výročia vypuknutia Slovenského národného povstania.
Pokračovali kultúrnym programom a ukážkami historických bojov v amfiteátri SNP v osade Pustá Ves. Práve táto bola v rokoch 1942 – 1945 strediskom partizánov a vlastencov bojujúcich proti fašizmu.
Za pomoc partizánskemu hnutiu nemecké vojsko vykonalo v obci viacero razií a niekoľko obyvateľov prašníckych osád skončilo vo väzení. Oslavy SNP sa v Prašníku – Pustej Vsi konajú pravidelne od roku 1964, v posledných rokoch majú charakter krajských osláv.
V Slovenskom národnom povstaní národ pod Tatrami podľa podpredsedníčky Národnej rady SR Renáty Zmajkovičovej dokázal, že v pravej chvíli vie zdvihnúť zbraň a bojovať za svoju existenciu. Povstanie nebola podľa nej žiadna kalkulácia, pretože pomer síl bol jasný v neprospech povstalcov.
Zmajkovičová pripomenula, že v kritickej situácii predstavitelia rôznych politických prúdov od demokratov cez agrárnikov, sociálnu demokraciu až po komunistov dokázali nájsť spoločný cieľ, ktorým bolo prispieť k porážke fašizmu v Európe a na Slovensku.
Podpredseda Trnavského samosprávneho kraja Augustín Hambálek povedal, že SNP sa nestalo len úzkym prevratom, ale celonárodným vlasteneckým a revolučným hnutím, ktoré prekliesnilo cestu zásadným politickým požiadavkám slovenského národa.
V Prašníku – Pustej Vsi a blízkom okolí operovalo viacero partizánskych skupín. Okrem iných skupina Jermak, ktorá sa venovala predovšetkým politickej a spravodajskej službe a ktorá podávala správy do Kyjeva až do príchodu Červenej armády.
V lokalite pôsobila aj partizánska skupina Miloša Uhra a istý čas tu mala sídlo 2. partizánska brigáda Stalin s veliteľom Dibrovom, ktorú po jeho smrti viedol Jozef Brunovský.