Asi najpokojnejšie sídlisko Trnavy s množstvom zelene, botanickou záhradou, neďalekým Kamenným mlynom, riedkou lokálnou dopravou a slušnými možnosťami pre bežecké trasy či prechádzky so psami. Problémy tam majú s bezdomovcami a napojením na diaľnicu.
TRNAVA. V ankete na našej webstránke trnava.sme.sk hlasovalo v priebehu dvoch mesiacov 799 respondentov. Otázka znela: Ktoré trnavské sídlisko považujete za najhoršie? Najmenej ľudí kliklo na Prednádražie, priemerne každý ôsmy. V porovnaní s „víťaznou“ Linčianskou je tam rozdiel 272 klikov.
Miestni mu hovoria „prengo“
Sídlisko začali stavať v dvoch etapách, ktoré na seba nadväzovali. Prednádražie I. dokončili v roku 1970 po siedmich rokoch, postavili 1050 bytov aj s občianskou vybavenosťou. Hneď nato rozbehli Prednádražie II., s ktorým finišovali v roku 1977. K dispozícii bolo ďalších 2250 bytov. V posledných rokoch tam pribudlo viacero novostavieb. V súčasnosti tam býva do 12-tisíc ľudí, miestni mu hovoria „prengo“.
Tridsaťtriročný Juraj, ktorý sa sem iba pred niekoľkými rokmi presťahoval z Družby, si pochvaľuje. S priateľkou najradšej oddychujú aktívne. „Neďaleko je Kamenný mlyn, kúpalisko, dá sa tam super zabehnúť v relatívne pokojnom prostredí bez áut,“ dodal s tým, že aj s občianskou vybavenosťou je na tom „prengo“ dosť dobre. Nechýbajú viaceré materské, základné a stredné školy, potraviny, lekárne, krčmy. Je tu aj pošta či zdravotné centrum.
„Chýba mi tu väčšie nákupné centrum s potravinami ako Lidl či Kaufland. Jedna Billa v Max-centre je slabota,“ skonštatoval. Žanetka považuje Prednádražie za najzelenšie v porovnaní s ostatnými sídliskami, medzi plusy radí neďalekú autobusovú a vlakovú stanicu. Aj s „venčením“ psov za „koľajnicami“, podľa miestnych - za štrekou, to je podstatne jednoduchšie ako inde. Vzhľadom na viacero škôl sú pre šport k dispozícii otvorené školské dvory.
Bezdomovci kempujú v parčíku pri štreke
Sídlisko má aj viacero mínusov. Niektorí poukazujú na zanedbané detské ihriská ešte s kovovými hracími prvkami, ďalší zasa na letné sídlo bezdomovcov v parku pri štreke, kde sa pravidelne hrávajú deti.
V týchto dňoch tam prebieha výstavba moderného ihriska. Pre deti tam pribudnú hracie prvky, pre dospelých zasa rôzne pomôcky na cvičenie. Podobné, aké sú v parčíku za budovou Trnavskej župy na Družbe. Osadiť tam plánujú aj viaceré lavičky a piknikové stoly. Toho sa však niektorí domáci právom obávajú.
Miesto, o ktorom sme už viackrát informovali, je obľúbeným letným sídlom neprispôsobivých. V neďalekom pohostinstve v obchodnom centre Kasalo sa „spravia“, do parku chodia iba „relaxovať“. Pokiaľ tam nepijú alkohol, mestská polícia nemá žiadne páky, aby ich odtiaľ dostala.
„Bezdomovci a lokálni ožrani tam piknikujú najčastejšie. Je tam „bordel“, sú tam ich exkrementy a všade sa povaľujú prázdne fľaše od vína. Červené čučo s názvom Milenka im chutí najviac,“ zhrnul Juraj. Na bezdomovcov nadávajú aj miestni psičkári. Hlavne tí, ktorých štvornohí miláčikovia nepohrdnú ľudskými výkalmi. V lete ich tam býva dosť. Relaxačný park aj s bohatou výsadbou majú dokončiť v priebehu septembra.
So zaujímavým podnetom vyrukovala aj Petra z Bottovej. „Bývam pár metrov od fakulty, kde je krytý 25-metrový bazén, a ja si nemám kde zaplávať,“ povedala. Plaváreň na Zátvore vraj považuje za výcvikové centrum pre deti. „Mohlo by sa o to mesto nejakým spôsobom postarať a dohodnúť sa s fakultou. Veď je to smiešne, že viac ako 60-tisícové mesto nemá regulárny bazén pre verejnosť,“ navrhla.
Problém dostať sa na výpadovku je hlavne ráno
Okrem vyššie spomínaných mínusov má Prednádražie aj jeden vážny problém. Dopravný. Napojenie sídliska smerom na rýchlostnú cestu R1 či diaľnicu D1 je po mestských komunikáciách, problém robí hlavne železničný podjazd na Dohnányho.
Nehovoriac o veľkej hustote semaforov nielen tu, ale aj na Hospodárskej v tesnej blízkosti križovatky s Kollárovou. V podjazde vzniká lievik, ranné zápchy sú spravidla od siedmej do pol deviatej, poobedné sa začínajú po tretej. Výnimkou sú letné prázdniny, keď je v Trnave celkovo menej áut.
Väčšina z opýtaných považuje za jediný hendikep Prednádražia práve dopravné napojenie na výpadovky z mesta. Ranné kolóny vozidiel zo sídliska to jasne dokazujú.
Mestskí ho označili za druhé najhoršie
Pokojné bývanie začali v poslednom období narúšať aj policajné štatistiky. Mestskí i štátni policajti tam evidujú nárast priestupkov i trestnej činnosti. Igor Keleši, náčelník MsP Trnava, ho označil za druhé najproblémovejšie, hneď po Linčianskej. Parkovanie na zeleni, rušenie nočného pokoja či budenie verejného pohoršenia sú najčastejšou príčinou ich výjazdov. „Špecifikom sú pravidelné piatkové a sobotné ranné presuny mládeže z diskoték v centre po Študentskej ulici sprevádzané hlukom, demoláciou smetných nádob a dopravného značenia,“ popísal Keleši.
Štátna polícia tu za najpálčivejší problém považuje vykradnuté vozidlá a ich krádeže. Za sedem mesiacov tohto roka zaznamenali policajti osem prípadov vykradnutých áut a sedem odcudzených. Prednádražie v tomto tromflo aj Družbu, kde sa do minulého roka kradli autá najviac. V tomto roku riešili policajti aj tri vykradnuté byty. „Vo všetkých troch prípadoch bol cieľom páchateľa prízemný byt, na ktorom bolo otvorené okno,“ spresnila Martina Kredatusová, krajská policajná hovorkyňa. Páchateľa sa už podarilo chytiť.
Zaujímavou je informácia, že popri majetkových trestných činoch políciu zamestnávajú aj častejšie susedské spory. Najmä na Beethovenovej ulici. „Riešili sme tu prípad, keď obyvateľ poprepichoval susedom pneumatiky na autách,“ pokračovala Kredatusová. Hovorkyňa však na záver skonštatovala, že z hľadiska kriminality sa sídlisko ničím nevymyká oproti ostatným.
Byty sú o niečo lacnejšie ako na Družbe
Realitný maklér Tomáš Letovanec nám v maile napísal, že na Prednádraží je najmenej 2-izbových bytov. „Dá sa povedať, že v ponuke sa takého byty ani nevyskytujú s výnimkou pár novostavieb, kde sa ceny pohybujú od 65-tisíc eur,“ dodal. Prevahu majú hlavne 3-izbové byty, ceny sú podľa Letovanca asi desať percent pod úrovňou sídliska Družba.
Za najlepšiu lokalitu Prednádražia on sám považuje časť na Šafárikovej ulici. Podľa jeho slov sídlisko vyhľadávajú najmä mladé rodiny.
Staničný park využívajú cyklisti, bežci, psíčkari i mamičky s deťmi.
Trinásťposchodové vežiaky sú na Prednádraží II. Majú viac ako tridsať rokov.
Niektoré bytové domy zatepľujú.
Niektoré ihriská pre deti sú už za "zenitom".
Nechýbajú ani novostavby. foto: 7 x (žaja)