BRATISLAVA. Okresný súd Bratislava I začal konkurzné konanie voči zadlženej leteckej spoločnosti VR Jet na jej návrh. Ako v stredu informoval denník Hospodárske noviny (HN), letecký biznis veľkopodnikateľa Vladimíra Poóra sa definitívne končí neúspechom. Po vlaňajšom krachu leteckej spoločnosti Danube Wings postihol rovnaký osud aj jeho druhé aerolinky - VR Jet.
VR Jet ponúkala biznis klientele privátne lety po celej Európe s ôsmimi menšími luxusnými lietadlami. Firma zanechala dlhy vo výške minimálne desať miliónov eur. V čase najväčšej slávy pre VR Jet pracovalo 55 ľudí, v posledných týždňoch už len 25.
Nechali dlhy
Firmu podľa jej veriteľov potopili dlhy. Peniaze dlhovala súkromným firmám, ale i bratislavskému letisku za neuhradené poplatky. "Spoločnosť VR Jet sa už v minulom roku dostala do finančných problémov, čo sa prejavilo aj na platobnej disciplíne voči letisku," povedala pre HN hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková.
Poórove aerolinky VR Jet vydržali lietať o niečo dlhšie ako ich sesterská spoločnosť Danube Wings. Posledný let uskutočnili vo februári tohto roka. Danube Wings skončili vlani v novembri. Väčšina veriteľov VR Jet je zatiaľ neznáma.
Ohodnotia majetok
Súd ustanovil aerolinkám predbežného správcu Petra Zvaru. Ten má zistiť, či majetok dlžníka bude postačovať aspoň na úhradu nákladov konkurzu. Zároveň má vypracovať tri správy o zisťovaní majetku zadlžených aeroliniek, ako aj záverečnú správu o jej majetnosti alebo nemajetnosti.
Vladimír Poór firmu VR Jet podľa HN získal s partnerom Rudolfom Trellom v roku 2008. Pôvodne išlo o Seagle Jet. Následnícka firma sa najprv volala Vip Wings, z nej sa v roku 2011 vyčlenil VR Jet.
Vip Wings prevádzkovala Danube Wings. Nový dopravca VR Jet začal pomerne dobre, keď prvé dva roky jeho tržby rástli. Do zisku sa však nedostal ani raz a ročne stratil v priemere pol druha milióna eur. Pri svojom vzniku firma hovorila o veľkom potenciálnom raste.