Divácky najmasovejšia kultúrna akcia sa po prvýkrát odohrá na novej pešej zóne. Okrem hlavného pódia tam plánujú situovať aj väčšinu sprievodných podujatí. Stovky účinkujúcich, tisícky návštevníkov.
TRNAVA. Minulú Trnavskú bránu trochu obmedzila kompletná oprava Hlavnej ulice. Blížiaci sa 13. ročník je prvým, ktorý sa uskutoční na vynovenej pešej zóne.
Medzinárodný folklórny festival Trnavská brána každý rok navštívi viac ako osemtisíc divákov.
Rekordnú desaťtisícovú účasť zaevidovali pred štyrmi rokmi, keď sa organizátorom akcie podarilo na Trojičné námestie dotiahnuť súbor z ďalekého Taiwanu. Minulý rok zasa zožal najväčší ohlas súbor z tureckej Ankary s krkolomným názvom Arastirma ve Gelistirme Dernegi.
Ustálil sa aj termín
„Za dvanásť rokov existencie sa na festivale vystriedali rôzne súbory zo zahraničia. Z Poľska, Maďarska, Čiech, Slovinska, Srbska, Chorvátska, Lotyšska, Fínska, Taiwanu a Turecka. Najviac ich býva, samozrejme, zo Slovenska,“ hovorí šéfka festivalu Anna Pekárová. Ustálil sa aj termín festivalu, polovica augusta. Tohtoročná Trnavská brána bude už od 14. do 17. augusta.
„Mnohých na tento termín nemôžeme do Trnavy zabezpečiť. Napríklad Lúčnica, tí sú buď v zahraničí, alebo majú dovolenky. Keby prišlo k zmene termínu, križovali by sme sa s ďalšími folklórnymi festivalmi na Slovensku,“ vysvetlila Pekárová.
Hlavný program premiestnia z Trojičného námestia na Hlavnú ulicu. „Nová pešia zóna láka do mesta návštevníkov, je na nej živo, a aj preto chceme sústrediť festival viac na ňu,“ pokračuje.
Hlavné pódium bude vedľa divadla natočené smerom na pešiu zónu, na Trojičnom budú remeselníci a stánky s občerstvením.
Sprievodné akcie budú hlavne pre deti
Hlavnými ťahákmi tohtoročnej Brány budú dva muzikály. Na skle maľované, v réžii a choreografii Jána Ďurovčíka a Čierno Biely Svet v podaní folklórneho súboru Vranovčan z Vranova nad Topľou.
Muzikál Na skle maľované mal pôvodne zavŕšiť festival v mestskom amfiteátri v nedeľu večer. Pre vyťaženosť účinkujúcich bude už v piatok (15. augusta). Príde aj súbor Goral zo Suchej hory či Družba z Trenčína, Trnafčan, Drienka. Chýbať nebudú ľudoví umelci z Čiech, Poľska či Maďarska. „Exotika“ tento rok nebude, nahradiť ju majú dve celovečerné predstavenia v podaní slovenských umelcov.
Sprievodné podujatia budú po celej pešej. Užijú si ich najmä deti. Pri kráľovskej fontáne sa budú môcť previezť na starodávnom kolotoči, pripravené sú aj keramické dielne, detské remeslá na radnici a tri komixové postavy v krojoch.
„Pred Radničnou cukrárňou bude drevená brána, vyzdobená slamenou výzdobou, ktorá je hlavným vstupom na festival. Vo výkladoch niektorých obchodov budú výstavy,“ uzatvára Pekárová.