TRNAVA. Tašky s technikou, návleky na topánky a malý psí kríženec, ktorý sa chladil na studenej dlažbe panelákového schodiska. Bratislavská firma prišla do bytovky na Hospodárskej ulici v Trnave, aby tu vykonala monitoring ploštice posteľnej.
Tá sa rozmnožila v niektorých bytoch, kontrolou a preventívnym postrekom do stupačky však prešli všetky príbytky. Vyhubiť ploštice totiž nie je jednoduché, postup musí byť jednotný a koordinovaný.
„Pri správnom postupe a dodržaní všetkých pokynov sa dom uzdraví asi za mesiac – dva, záleží od zamorenia. Potrebné je, aby spolupracovali všetci majitelia bytov a zabránili tak ďalšiemu šíreniu tohto nepríjemného hmyzu,“ hovorí dezinsektátor Ján Löw, ktorý pôsobí aj v Športovom klube policajnej kynológie. Vyhľadávaniu a hubeniu ploštíc a ďalších nechcených druhov živočíchov sa venuje spolu s manželkou Andreou už niekoľko rokov.
Prvý v Európe
Do bytu najprv vchádza cvičiteľka Andrea Löwová, ešte bez svojho zverenca Ruma. Pýta sa, v ktorých miestnostiach sa spáva, prikáže z postele odložiť vankúše a periny. Zatvorí aj okno, aby vonkajšie pachy psa pri jeho práci nevyrušovali. Rum zatiaľ pokojne čaká na chodbe, tuší však, že o chvíľu príde jeho chvíľa.
Andrea ho privedie do spálne a pustí z vôdzky. „Hľadaj bugy, hľadaj,“ povzbudzuje štvornohého kolegu, ktorý do firmy prišiel v januári 2011 z bratislavského útulku. Najprv sa mesiac adaptoval, potom začal jeho špeciálny výcvik, ktorý absolvoval ako prvý pes v Európe. Za odmenu hľadal handričku napustenú pachom ploštíc, keď ju našiel, začal štekať.
Rovnaký mechanizmus funguje aj keď ide naostro. Ak ploštice v byte zaňuchá, označí ich štekotom a vyslúži si odmenu. Rum vyskočí na posteľ, starostlivo prehľadáva matrace, prechádza aj okolo lôžka. Stále však mlčí. Andrea sa ho preto rozhodne „preštarovať“. Vyvedie ho von a na chvíľu sa v izbe zatvorí. Potom sa proces zopakuje, Rum však stále nevydá ani hlások.
„Ešte urobíme kontrolu,“ hovorí sympatická cvičiteľka a do gauča v obývačke zastrčí handričku, aká sa používa pri výcviku. Po chvíľke ňuchania Rum začne hlasno štekať a celý rozradostený svoj nález označí. Za odmenu dostane granule a pochvalu.
Majiteľom ešte ukáže, že vie aj zatancovať a povedať svoje meno. „Rrrrrrrrum,“ zavrčí a odchádza do ďalšieho bytu.
Dvojitá kontrola
Po psom pátračovi nastupujú do bytu muži s čelovkami a špeciálnym detektorom. Prezrú všetky rohy v miestnosti, ich pozornému oku neunikne ani najmenšia bodka. Nadvihnú matrace a prístrojom prechádzajú popri vnútorných rohoch, kde sa ploštice najčastejšie uhniezďujú. Ak by našli živý hmyz či jeho časti alebo exkrementy, prístroj by ich označil zvukovým signálom.
„Byt je čistý, ešte urobíme preventívny postrek do stupačky,“ povie Ján Löw. Kým jeho kolega strieka látku bez zápachu medzi vodovodné a plynové trubky, on vysvetľuje majiteľom ďalšie možnosti monitoringu. Vytiahne malú škatuľku, v ktorej je niekoľko „poschodí“ vlnitého kartónu.
„Nie je to ničím napustené. Tvar a veľkosť však zodpovedá ideálnemu hniezdu ploštíc, takže ak by v posteli boli, nasťahovali by sa práve sem. Stačí to občas skontrolovať, kartón povytiahnuť a prezrieť, či je čistý,“ vysvetľuje Löw.
Za škatuľku pýta euro, odporúča dve na osobu. Po súhlase majiteľov ju nalepí na rám postele pod matrace.
„Vydrží to bez problémov desať rokov. Dávame ich len do čistých bytov, kde sa ploštice nenašli. Dobre na tom budete, keď zabudnete, že škatuľky v posteli sú,“ uzavrie s úsmevom.