Dvor a budovy pri severnej časti hradieb, pozdĺž Rybníkovej ulice, slúžili donedávna dobrovoľným hasičom. Tých radnica sťahuje a priestor chce premeniť na oddychovú zónu.
TRNAVA. Budovu na Rybníkovej ulici, v ktorej viac ako dvadsať rokov sídlil dobrovoľný hasičský zbor, plánuje radnica zbúrať. Kým hasičov podľa našich informácií presťahujú bližšie k centru mesta, vzniknutú plochu medzi hlavnou cestou a severnými hradbami chce mesto premeniť na park.
Aktuálne v tomto priestore finišuje prvá etapa rekonštrukcie mestského opevnenia, ktorú Trnava robí v rámci spoločného projektu s českou Břeclavou.
„Čoskoro sa začne druhá etapa prác, v ktorej bude obnovený aj zvyšný úsek opevnenia až po Hornopotočnú ulicu v dĺžke približne 89 metrov vrátane ďalšej veže,“ povedal Milan Horák, vedúci odboru územného rozvoja a koncepcií Mestského úradu v Trnave.
Obnovené hradby bude chcieť mesto podľa jeho slov zakomponovať do súčasného života mesta.
„Chceme ich urobiť atraktívnymi nielen po vizuálnej stránke, ale aj možnosťami ich využívania na relax a kultúrno-spoločenské aktivity. Z tohto dôvodu mestský úrad zabezpečil štúdiu riešenia priestoru pri hradbách z vnútornej strany, aj zo strany Rybníkovej ulice. Oba priestory sú v súčasnosti skryté pre Trnavčanov aj návštevníkov mesta,“ povedal Horák.
Odvážny projekt
Štúdiu novej oddychovej zóny, ktorá by sa mala volať podľa uhorského kráľa Bela IV, spracoval pre mesto Ateliér AW. Prepojiť má Jerichovu a Hornopotočnú ulicu, súčasťou je úprava chodníkov, lavičiek, zelene a priestoru na malé javiskové formy pod holým nebom v bezprostrednom dotyku s mestskými hradbami. Tie budú slúžiť po vybudovaní ochodze aj ako vyhliadková trasa.
Do parku zasadili architekti aj vodnú plochu, ktorá svojím tvarom pripomína vodnú priekopu pri hradbách.
„Ak sa obyvatelia Trnavy aj politici stotožnia s týmto návrhom riešenia, bude do rozpočtu na rok 2015 navrhnutá čiastka na projektovú dokumentáciu a prípadne už aj na stavebné práce,“ povedal Horák.
Vzácne hradby
Trnavské hradby sú najrozsiahlejším tehlovým mestským opevnením v strednej Európe a Trnava je jediným mestom zastupujúcim Slovensko v najvýznamnejšej organizácii združujúcej opevnené mestá v Európe.
„Mesto Trnava sa dlhodobo a systematicky venuje ich rekonštrukcii a údržbe, na ktorú venovalo počas dvadsiatich rokov obnovenej samosprávy dva milióny eur,“ povedal Horák s tým, že len tento rok pôjde na obnovu dvoch veží a časti severného opevnenia viac ako stotisíc eur. Okrem vlastných prostriedkov získalo mesto aj dotáciu z európskych fondov a ministerstva kultúry.
„Mesto tiež čaká na vyhodnotenie žiadosti o grant na severovýchodnú vežu, ktorá má byť riešená ako replika pôvodnej veže na nároží pri križovatke ulíc Hlbokej a Rybníkovej. Rozpočet je 390-tisíc eur, spolufinancovanie zo strany mesta je 18-tisíc eur. Realizáciou tohto úseku by malo byť mestské opevnenie po stavebnej a technickej stránke dokončené,“ uzavrel Horák.
POZRITE SI VIZUALIZÁCIE ATELIERU AW