PIEŠŤANY. Na jar i na jeseň, keď obyvatelia severných častí Slovenska počítajú aj s prízemnými mrazmi, riešia obyvatelia Piešťan opačný problém. Geografická poloha kúpeľného mesta a blízke pohorie Považský Inovec tu nahrávajú zaujímavému fenoménu tropických nocí. Minimálna teplota vtedy počas celej noci neklesne pod dvadsať stupňov Celzia a horúci vzduch nedá mnohým spávať.
Prvú tropickú noc v tomto roku zaznamenali meteorológovia na Slovensku už 23. mája práve v Piešťanoch. Teplota sa tu držala na 20,1 stupňoch a dokonca predstihla aj prvý tropický deň. Vysoké nočné teploty mal na svedomí teplý vzduch z juhu, ktorý na naše územie prúdil po niekoľko dní.
Po prvýkrát meteorológovia pozorovali májovú tropickú noc v Piešťanoch i na celom Slovensku v roku 1977, neskôr sa v meste na Váhu vyskytla v roku 1983 a v roku 2007 dokonca dvakrát.
Föhnove vetry
Klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu Pavel Faško hovorí, že tropické noci súvisia so špecifickou polohou mesta za pohorím Považský Inovec.
„Pri prúdení vzduchu od juhovýchodu je tento priestor vhodný na prejavy föhnových efektov. Padavé vetry za Považským Inovcom spôsobujú pri určitých typoch poveternostných situácií, že prízemné vrstvy vzduchu sa premiešavajú a tým sa nemôžu v noci dostatočne ochladzovať,“ vysvetľuje Faško.
Föhn je v odbornej terminológii popísaný ako teplý a suchý vietor, ktorý vzniká pri prúdení vzduchu cez vysoké horské prekážky. Práve on spôsobuje, že na konci jari a na začiatku jesene je v Piešťanoch, v porovnaní s ostatným územím Slovenska, najväčšia pravdepodobnosť výskytu tropických nocí.
„Trnava je pomerne blízko Piešťan, ale z geomorfologického hľadiska je už v iných podmienkach, kde je uplatňovanie föhnových efektov nemožné. Takže v Trnave nie sú také dobré podmienky na výskyt tropických nocí, ako v Piešťanoch,“ vyjadril sa klimatológ aj k situácii v krajskom meste.
Teploty stúpajú
Ak by sme hodnotili celý teplý polrok, tak najviac tropických nocí na Slovensku má podľa Faška meteorologická stanica v Bratislave na Kolibe. Paradoxne, južné a juhozápadné svahy Malých Karpát tu v noci zostávajú teplejšie ako nižšie položené časti Bratislavy, do ktorých klesne ťažší studený vzduch.
„Tieto svahy sú v lete dobre oslnené a preto sa dostatočne prehrievajú. Na teplotné podmienky tu veľmi pravdepodobne začína vplývať aj rozširujúca sa výstavba, ktorá zmenila prírodné prostredie povrchu,“ povedal Faško.
Tropických nocí podľa neho vo všeobecnosti pribúda, podmienené je to celkovým otepľovaním. Stále vyššie sú aj hodnoty minimálnej teploty vzduchu.
„V klíme západného a juhozápadného Slovensku sa okrem toho prejavuje aj určitým spôsobom narušený ročný režim atmosférických zrážok. Tie majú v porovnaní s minulosťou menej vyvážený charakter,“ povedal Faško s tým, že toto územie patrí aj k najveternejším v krajine.