PIEŠŤANY. 22-ročná Lívia Gažová z Piešťan len nedávno získala titul bakalára na fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Pravidelne cestuje vlakom a zaujal ju článok o neporiadku na železničnej stanici v Piešťanoch.
Rozhodla sa konať a prostredníctvom sociálnej siete už niekoľko týždňov organizuje dobrovoľníkov na čistiacu brigádu. Ich počet pomaly stúpa.
Prednedávnom sa osobne stretla aj s prednostom stanice a predostrela mu svoje plány. Ten prisľúbil pomoc.
V prvom rade našich čitateľov zaujíma, čo vás k tomu viedlo?
- Ako hrdého lokálpatriota ma nahnevali negatívne ohlasy v médiách týkajúce sa nečistoty našej stanice. Povedala som si, že to tak nenechám. Skúsila som teda koncept, ktorí využili dobrovoľníci v Bratislave pred majstrovstvami. Sami cez Facebook - Upracem si v Bratislave pred MS sám - usporiadali viaceré čistiace akcie. Všetko potom vyzeralo aspoň o trošičku lepšie.
Ste dosť mladá, ako to chcete celé zabezpečiť, rozdeliť úlohy a podobne?
- Bičom (smiech). Treba niekoho na zametanie, čistenie zábradlia, kamennej dlažby na schodoch, natieranie podchodu. Vyčistiť treba aj smetné koše. Priniesť si vlastné náradie. Bude toho viacej, určite. Už som sa stretla aj s prednostom stanice na túto tému.
Treba si priniesť aj vlastné saponáty?
- Po komunikácii so železnicami je možné, že nám pomôžu aj samotní zamestnanci. Bol by to taký veľký čistiaci deň.
Koľko dobrovoľníkov sa doteraz prihlásilo?
- Najskôr som pozvala niekoľko známych, no onedlho sa začali pridávať ďalší ľudia. A plánujem ešte nejakú propagáciu, aby sme nezostali len na internete. Sama som zvedavá, koľko dobrovoľníkov nakoniec príde, práce je dosť.
Kedy akciu plánujete?
- Termín je už definitívny. Bude poslednú júnovú sobotu, 28.júna. O deviatej ráno začíname.
Už ste sa stretli aj s prednostom vlakovej stanice v Piešťanoch. Ako vás prijal?
- Najskôr sa ohrádzal, že o čistotu sa pravidelne starajú, ale potom sme si spolu stanicu prešli, poukázali na nedostatky a nakoniec pochopil môj zámer. Dohodli sme sa na spolupráci. Napríklad, že zabezpečia farbu na vymaľovanie podchodu.
Nebol podozrievavý? Predsa len, podobné akcie mu asi často nenúkajú?
- To nie, len horlivo zbieral pred mojimi očami odpadky a napomínal fajčiarov pred stanicou. Chcel sa ukázať v dobrom svetle, stále spomínal, že robia, čo môžu. Ale ja mu verím. O čistotu našej stanice sa stará iba jeden zamestnanec. Svoju prácu robí každý deň 8 hodín. Tak posúďte sami, či to nie je dosť na jedného človeka.
„Terén“ akcie ste si asi prezreli podrobnejšie...
- Áno a našla som viacero ďalších nedostatkov. Ako architektka som si všimla, že pri rekonštrukcii sa použili materiály náročné na údržbu alebo také, ktoré sa rýchlo opotrebujú. Dlažba, na ktorú keď sa raz niečo vyleje, ide to len veľmi ťažko umyť.
Prešli ste len stanicu alebo aj nástupištia?
- Všetko. Napríklad betónové nástupištia, na ktorých sedia holuby a zanášajú sa pavučinami, sú členené, s výklenkami a najlepšie stavané pre takýchto „škodcov“. Dodatočne sa potom zakrývajú rôznymi sieťkami, obkladajú drevom a estetika sa vytráca. Týka sa to vlastne všetkých rekonštruovaných staníc. Čudujem sa, prečo sa tieto konštrukcie stále používajú a neeliminujú sa ich negatíva. Všetky stanice na trati budú rovnaké. Rovnako zlé a problémy sa len znásobia.
Zaregistrovali ste ešte niečo?
- Nekvalitné prevedenie rekonštrukcie. Väčšina z nich je v reklamácii. Zarazilo ma napríklad aj to, že na stanici nie je ani taká bežná vec ako hadica. Povedali mi, že vodu na čistenie si tu môžete nabrať len z kohútika. Ako sa teda dá udržovať čistota, keď nemôžete nástupište občas vystriekať vysokým tlakom vody? To by veci náramne pomohlo.
Čo na záver odkážete všetkým potenciálnym dobrovoľníkom?
- Samozrejme, aby prišli. Veď to bude pre všetkých.
Pomôžu aj železnice
Železnice pošlú v sobotu na práce niekoľko zamestnancov a poskytnú čistiace prostriedky.
O aktivite Lívie Gažovej sme informovali aj železnice. Ivana Strmeňová, hovorkyňa Generálneho riaditeľstva Železníc Slovenskej republiky, nám potvrdila, že o akcii dobrovoľníkov sa už dozvedeli od prednostu stanice.
„Prednosta železničnej stanice zadelí niektorých zamestnancov na práce aj v sobotu. Bude poskytnutý určitý počet čistiacich prostriedkov. Farby však nie, pretože sa nepredpokladá, že budú potrebné, keďže tieto práce vykonajú pravdepodobne zamestnanci ŽSR,“ potvrdila hovorkyňa.
Železnice vraj vnímajú takéto dobrovoľnícke aktivity veľmi pozitívne, pretože ich cieľom je pomôcť a upozorniť na problém, aby si ľudia sami neničili priestory, ktoré sú určené pre nich.