Pamätnú tabuľu, ktorá bude navždy pripomínať martýrsky čin Štefana Mikuša, odhalili na cintoríne v Ratkovciach, okres Hlohovec.
HLOHOVEC. Slávnosť sa začala zádušnou svätou omšou v miestnom rímskokatolíckom kostole. Spomienková oslava pokračovala programom pri hrobe zosnulého. Na záver zaznela hymnická pieseň Kto za pravdu horí. Informoval o tom Bohumil Chmelík.
Ako uviedol, martýr slovenského národa sa narodil v roku 1859. "Na Veľkonočný pondelok 28. marca 1921 odišiel aj so skupinou roľníkov z Ratkoviec a Žlkoviec do Trnavy na valné zhromaždenie Kresťanského združenia roľníkov. Zišlo sa tu asi 7000 roľníkov z celého Slovenska. Zúčastnilo sa ho aj niekoľko cirkevných a politických hodnostárov," priblížil Chmelík s tým, že snemovanie sa uskutočnilo na dvore bývalej Meštianskej školy (Albertinum) v najväčšom pokoji, keď vtrhli sociálni demokrati a začali siahovými polenami a kameňmi útočiť na rečnícku tribúnu. Ich cieľom bolo rozbiť zhromaždenie a zabiť Andreja Hlinku.
Na jeho obranu sa postavil Štefan Mikuš so slovami: Človeče, čo robíte, veď ho zabijete! My si Hlinku nedáme! Rozzúrený útočník však polenom udrel Mikuša do hlavy tak nešťastne, že ten na následky úrazu o pár dní zomrel.