Verejnosť ani zástupca nemocnice, ktorá o zmenu požiadala, záujem nemali.
TRNAVA. K zmene územného plánu, ktorá by umožnila plochy areálovej vybavenosti pri nemocnici premeniť na pozemok pod obchodné centrum, prišlo uplynulý týždeň diskutovať len zopár jednotlivcov. O tretej hodine popoludní prevládali v rokovacej sále radnice úradníci, novinári a mestskí poslanci. Ľudia z Tamaškovičovej či Bulharskej ulice, ktorých sa plánovaná výstavba bezprostredne dotkne, na verejnom prerokovaní chýbali.
Cestu na radnicu si nenašiel ani zástupca nemocnie. Práve tá mesto o zmenu územného plánu požiadala, a to i napriek tomu, že predmetný pozemok už nie je v jej vlastníctve. Ešte vo februári tohto roka ho za viac ako dva milióny eur predala spoločnosti Istrofinal.
Neúčasť nevysvetlili
Hoci účasť na verejných prerokovanich nie je povinná, štandardne sa ich žiadatelia o zmenu územného plánu zúčastňujú. Najmä v prípade, že okolo ich zámeru vznikne širšia verejná diskusia.
Podobne to bolo napríklad pri zámere výstavby parkovacieho domu Na Hlinách, či čerpacej stanice na Špačinskej ceste.
S otázkou, prečo sa zástupca nemocnice rokovania nezúčastnil, sme oslovili telefonicky riaditeľa Fakultnej nemocnice v Trnave Martina Tabačeka. Ten bezprostredne reagovať nechcel, odkázal nás na mail a svojho hovorcu Matúša Stračiaka. Ten stanovisko vedenia tlmočil, na položenú otázku však neodpovedal.
„Fakultná nemocnica Trnava bude, samozrejme, akceptovať akékoľvek rozhodnutie mesta Trnava vo veci zmeny územného plánu priľahlých pozemkov.
Investor podrobne informoval o svojom stavebnom zámere vedenie nemocnice a preto konštatujeme, že jeho ďalšie kroky môžu čiastočne vyriešiť dlhodobý problém s parkovaním a dopravnou infraštruktúrou v jej okolí.
Zmena územného plánu a samotný predaj pozemkov je súčasťou systémových krokov, ktoré smerujú k modernizácii nemocnice a dlhodobému zlepšeniu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Voči zámeru investora preto nemáme žiadne námietky,“ napísal Stračiak.
Zeleň v ochrannom pásme
Prípadná zmena územného plánu a následná výstavba by ukrojili najmä zo zelene. Mesto preto v nemocničnom areáli zakreslilo takmer8300 metrovštvorcových nezastavateľných zelených plôch. Ich rozmiestnenie počíta už aj s možnosťou výstavby nového pavilónu, zasahuje však do šesťdesiatmetrového ochranného pásma železničnej trate.
K zmene územného plánu sa preto vyjadrujú aj Železnice Slovenskej republiky. „Na odbore expertízy ŽSR tohto času zmenu prerokovávame. V ochrannom pásme železnice môže byť navrhnutá zeleň aj iné aktivity, zeleň je však najvýhodnejšia,“ povedala Ivana Strmeňová z odboru komunikácie ŽSR.
Investícia pri nemocnici by si vyžiadala aj zmenu v doprave. Plán počíta s vybudovaním kruhového objazdu v križovatke ulíc Tamaškovičova a Bulharská, prístupová cesta k hypermarketu by viedla popod okná neurologického a gynekologickopôrodníckeho oddelenia. Toto riešenie sa nepáči poslancovi Štefanovi Krištofíkovi (HZDS), ktorí na prerokovaní upozornil na absenciu spoločenskej objednávky.
„Aký je z toho profit pre občana, keď niekoľko sto metrov sú vzdialené iné obchody? Prečo štátny zamestnanec lobuje vo svojom pracovnom čase za súkromnú firmu?“ pýtal sa Krištofík. Ten spomenul aj petíciu proti zmene územného plánu, pod ktorú sa zatiaľ vraj podpísalo asi dvetisíc ľudí. Výstavbu ďalšieho kruhového objazdu na dôležitej výpadovke na Bratislavu považuje poslanec Matej Lančarič (nezávislý) za šikanovanie obyvateľov Trnavy.
„Budú tam musieť spomaliť, kolóny budú ešte horšie. Je tu množstvo iných nákupných centier a je katastrofa stavať ďalšie pod oknami pacientov neurologického oddelenia,“ povedal.