TRNAVA. Trnava investovala približne 170-tisíc eur do obnovy amfiteátra v lokalite Kamenný mlyn, v ktorom by sa však nemali konať žiadne väčšie podujatia. Amfiteáter je v ochrannom pásme chráneného areálu Trnavské rybníky a platí v ňom tretí stupeň ochrany prírody.
Zákon o ochrane prírody a krajiny zakazuje pri tomto treťom stupni organizovanie verejnosti prístupných spoločenských podujatí. Podľa vedúceho odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Trnave Rudolfa Kormútha už v roku 2008 pred začiatkom revitalizácie Kamenného mlyna vtedajší úrad životného prostredia upozornil radnicu na tento problém.
V sobotu sa má v amfiteátri konať hudobný festival Ekofest so skupinami Desmod či Iné kafe, jeho organizátor nepožiadal o výnimku. Okresný úrad v Trnave festival zakázať nemôže. ,,Podľa zákona môžeme obmedziť alebo zakázať činnosť tomu, kto vykonáva takú činnosť, na ktorú nemá súhlas. Takže musí túto činnosť reálne vykonávať, nielen plánovať,“ vysvetlil.
V prípade tohto festivalu môže organizátor rátať s pokutou, problém s amfiteátrom to však nevyrieši. Podľa Kormútha by mesto Trnava, ako jeho vlastník, malo požiadať vládu o posunutie hranice ochranného pásma III. stupňa. Amfiteáter by sa dostal do ochranného pásma s nižším stupňom ochrany, kde by už nebol problém s organizovaním kultúrnych podujatí. To isté platí aj v prípade kúpaliska Kamenný mlyn, ktoré sa tiež nachádza v pásme ochrany chráneného areálu.
Samospráva sa amfiteátrom podľa hovorcu trnavskej radnice Pavla Tomašoviča bude zaoberať. Podľa jeho názoru by mohol slúžiť na menšie, komornejšie podujatia. Pripustil však aj žiadosť vláde o posunutie ochranného pásma.
Chránený areál Trnavské rybníky predstavuje významný typ vodného a močiarneho biotopu, ktorý významne ovplyvnil predovšetkým vtáctvo v regióne. Trnavské rybníky sú chráneným areálom so štvrtým stupňom ochrany.