TRNAVA. Ešte koncom marca nám viacero obyvateľov sídliska Družba nahlásilo úhyn vtákov v parčíku za nákupným centrom.
Uhynuté vrany a holuby sme našli na viacerých miestach smerom k ŽOS-ke. Krátko nato sa priotrávilo aj niekoľko psov. Podnet sme nahlásili mestu a polícii. Policajti miesto na jeden deň uzavreli a rojnicou hľadali dôkazy. Našli viaceré špekáčiky s výrazným červeným zafarbením.
Expertíza dokázala prítomnosť kumarínu
Vyšetrovanie stále pokračuje, po vyše dvoch mesiacoch sú už výsledky expertízy. Podľa našich informácií priamo z laboratória v Bratislave, dokázať, čo obsahovali, bolo veľmi zložité pre nedostatočné množstvo zaisteného materiálu. Podľa vyjadrení krajskej policajnej hovorkyne Martiny Kredatusovej laboratórne vyšetrenie mäsového výrobku, ktorý spôsobil ťažkosti viacerým psom, potvrdilo prítomnosť toxickej látky zo skupiny kumarínov. „Prítomnosť karbofuranov sa nepotvrdila. Vyšetrovanie prípadu naďalej pokračuje,“ dodala.
Karbofurany sú od roku 2004 zakázané, v minulosti sa používali ako pesticídy. „U zvierat majú okamžitý nástup účinku za príznakov postihnutia nervovej sústavy a príznakov postihnutia tráviaceho aparátu, zvýšený slinotok, zvracanie a rýchly úhyn,“ popísal Ján Šiška z trnavskej veterinárnej správy s tým, že hoci sú nezákonné, v kraji evidujú prípady otravy dravých vtákov práve karbofuranmi. Na rozdiel od nich, kumaríny sa bežne vyskytujú vo viacerých rastlinách. Bežne sa používajú v medicíne, v kuchyni či pri výrobe parfumov.
„Kumaríny sú charakterizované aj ako kumulatívne jedy, teda ich toxický účinok nastupuje až po jeho nahromadení v organizme a okrem protizrážanlivého účinku spôsobujú aj porušenie priepustnosti ciev, teda v danom okamžiku postihnuté zviera hynie na vykrvácanie,“ opísal Šiška.
Človeku by špekáčik vraj neublížili
Na hraboše, myši či potkanov sa používajú kumaríny 2. generácie s takmer okamžitým účinkom. Tie je však zakázané používať na voľných plochách, umiestňovať sa môžu iba v pivniciach, skladoch či kanalizáciách.
Podľa Šišku otrávené špekáčiky musel v parčíku porozhadzovať niekto, kto sa rozumie deratizácii a zjavne má problém so psami či ich majiteľmi. „Ak by tieto špekáčiky zjedol človek, maximálne by si pokazil žalúdok. Nešlo o smrteľnú dávku,“ vysvetlil Šiška.
Nemenovaný psičkár, ktorý pozorne celý prípad sledoval nám potvrdil, že v danej lokalite chodí na prechádzky so psami podstatne menej ľudí. Obávajú sa totiž ďalších špekáčikov.
Radí veterinár Martin Čech...
Pre všetkých majiteľov hlavne mladých psov, ktorí často zožerú všetko, čo nájdu: V prvom rade sa snažiť mať zviera pod kontrolou. V prípade, že pes voľne behá a stratí sa majiteľovi na čas z dohľadu, napríklad pri hre v parku, je dôležité svoje zviera poznať a všimnúť si, že nie je v poriadku. Veterinár by mal na problém včas prísť. Pri jednoznačnom spozorovaní zožrania návnady na hlodavce alebo akéhokoľvek iného potenciálneho jedu je nevyhnutné okamžite kontaktovať veterinára a prečítať mu z obalu napríklad v domácnosti použitého jedu informáciu, o čo presne ide. Okamžitý zásah je úspešný a pohybuje sa rádovo v desiatkach eur, zatiaľ čo pokročilé stavy nemajú jasnú prognózu a cena sa môže vyšplhať pomerne vysoko.
O kumaríne...
Vo všeobecnosti patrí kumarín a jeho deriváty k najpoužívanejším prostriedkom na hubenie hlodavcov, napríklad Brodifacoum, Difenacoum, Coumarin, Warfarin. Mechanizmus účinku je antagonizácia vitamínu K, ktorý slúži v pečeni na syntézu niektorých koagulačných faktorov. Koagulačné faktory sú súčasťou špeciálnej kaskády biochemických dejov, ktorých výsledkom je zastavenie krvácania.
Problémom je, že pôsobia nielen na hlodavce. Pôsobenie je rôzne rýchle podľa použitej generácie prípravku, ale vo všeobecnosti sa príznaky dostavia o niekoľko dní. Nie sú na prvý pohľad nijako špecifické, možno pozorovať únavu, nechutenstvo, dýchavičnosť, zvracanie. Veterinár si však všimne špecifickejšie príznaky, ako bledé sliznice, krvácaniny pod kožou.
Ak majiteľ prinesie psíka/mačku do jednej hodiny po príjme jedu, zväčša stačí vyvolanie zvracania a preventívna aplikácia vitamínu K vo forme tabliet či kvapiek. V prípade pokročilých príznakov je zviera ohrozené na živote. Býva nevyhnutná okamžitá transfúzia /= okamžité dodanie koagulačných faktorov a krviniek/ plus vnútrožilná pomerne riziková aplikácia vitamínu K. Býva nutná aj hospitalizácia. Pri včasnom odhalení a adekvátnej terapii je možné úplné vyliečenie bez následkov.