PIEŠŤANY. Piešťanskí hasiči sa počas plánovanej uzávierky Krajinského mosta v Piešťanoch na druhú stranu Váhu cez Kolonádový most nedostanú. Podľa vyjadrenia statika môžu na tento most vojsť vozidlá s celkovou hmotnosťou do 3,5 tony. Vyplýva to z dnešného rokovania pred začiatkom dlho plánovanej rekonštrukcie Krajinského mosta, ktorý je jediným cestným spojením Piešťan s druhou stranou Váhu. Okresný úrad v Piešťanoch už vydal stavebné povolenie, v ktorom povolil úplnú uzávierku mosta od 1. júla do konca augusta.
Hasiči budú podľa ich trnavského hovorcu Tomáša Bílika rešpektovať určené obchádzkové trasy, ktoré merajú približne 25 a 50 kilometrov. Krajské riaditeľstvo HaZZ v Trnave sa zároveň dohodne s krajskými riaditeľstvami v Nitre a Trenčíne na optimalizácii požiarno – poplachového plánu.
Územie na druhej strane Váhu tak budú podľa Tibora Hlobeňa z kancelárie primátora Piešťan zabezpečovať aj hasiči z Nového Mesta nad Váhom, Hlohovca a Topoľčian. Sanitky, vozidlá rýchlej záchrannej služby a polície môžu prechádzať po Kolonádovom moste. V jednej chvíli však bude môcť prechádzať len jediné vozidlo, ktoré musí dodržiavať maximálnu rýchlosť 20 kilometrov za hodinu. Tieto autá, ktoré budú prechádzať aj cez Kúpeľný ostrov, v noci budú môcť používať len svetelnú výstražnú signalizáciu. ,,Na dodržiavanie týchto pravidiel bude dohliadať 24 hodín denne uniformovaná hliadka mestskej polície, ktorá bude každý iný pokus o prejazd cez Kolonádový most bez výnimky pokutovať,“ dodal Hlobeň.
Predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš potvrdil, že Krajinský most sa bude rekonštruovať v mesiacoch júl – august. Žiadny iný termín, o ktorý ho žiadali podnikatelia z druhej strany Váhu, nepripúšťa. Kraj vyčlenil na most 215 tisíc eur, vláda pridala ďalších 500 tisíc.
Kolonádový most z roku 1933, na ktorý výnimočne pustia sanitky a policajné autá, je architektonickým unikátom. Považovaný je za vrcholné dielo autora funkcionalistickej architektúry Emila Belluša. Krajinský most je kultúrna pamiatka postavená v rokoch v rokoch 1930 – 1932. Dielo autorskej dvojice Josef Činčera - Ivan Grebenik patrilo v dobe vzniku k najodvážnejším mostným konštrukciám v Československu.