Vlastníci bytov z Opoja nadávajú, že aj napriek medializácii ich problému pred tromi mesiacmi sa s azbestom na maštali nič nerobí. Vlastník tvrdí opak. S likvidáciou chcú začať ešte tento rok.
TRNAVA, OPOJ. Obyvatelia rakúskych bytoviek v Opoji sa znova obrátili na nás s tým, že ani po troch mesiacoch od medializácie problému presne nevedia, čo bude s ruinami maštale s eternitovou strechou pod ich oknami.
Okrem toho, že sa rozpadáva, eternit obsahuje zakázaný azbest, ktorý je v zozname karciogénnych látok. Chýba tam plot, dnu sa dostane aj malé dieťa. Nehnuteľnosť vlastní Farma Majcichov (FM), pozemky zasa viacerí súkromní vlastníci. Ešte pred medializáciou starosta obce Alojz Matúš FM vraj písomne viackrát vyzval, aby to odstránili.
„Nikto si neprišiel nič premerať, nič sa nedeje,“ sťažuje sa nemenovaný obyvateľ bytovky. Vlastníci bytov aktívne vyhľadali aj najlacnejšiu ponuku špecializovanej firmy, ktorá by strechu odstránila. „Zaslali sme ju aj FM, ale dodnes sa nám a ani tej firme nikto od nich neozval,“ dodáva s tým, že najlacnejšie to „našli“ za desaťtisíc eur.
Sľúbili mu, že to napravia
Starosta Opoja nám v telefonickom rozhovore uviedol, že mu z FM sľúbili, že to dajú do poriadku. Zatiaľ iba ústne. „Pravdupovediac, neviem v akom je to štádiu momentálne. Mali vraj ponuku za 30-tisíc eur len za odstránenie strechy. Ale v priebehu troch mesiacov sa zatiaľ nič nepohlo,“ dodal starosta. V spolupráci so životným úradom vraj našli ponuku za 11-tisíc eur, ktorú im taktiež zaslali. Zatiaľ bez efektu.
Oslovili sme aj vlastníkov maštale. Juraj Lábady, člen dozornej rady FM nás ubezpečil, že tento rok, presnejšie v jeho druhej polovici, zmizne strecha, ten ďalší celá budova. „Dohoda s vlastníkmi pozemkov znie, že do konca roka 2015 zmizne celý objekt,“ potvrdil Lábady s tým, že presný harmonogram prác ešte nemajú rozvrhnutý. Zatiaľ ešte ani nevybrali špecializovanú firmu, ktorá by strechu odstránila.
Strecha sa už rozpadáva
Maštaľ postavili ešte niekedy v 70. rokoch, vzhľadom na jej súčasný stav i aktuálny územný plán svojmu pôvodnému zámeru už nikdy slúžiť nebude.
Miroslav Adamčík z odboru starostlivosti o životné prostredie (ŽP) na Obvodnom úrade v Trnave ešte pred tromi mesiacmi pre náš týždenník uviedol, že ak ide o stavbu, akékoľvek zásahy sú možné iba so súhlasom príslušného stavebného úradu, v tomto prípade obce Opoj. Podľa jeho slov bola stavba riadne skolaudovaná, eternitová strecha nie je odpad. Ním sa stane, keď sa začne rozpadávať. Už vtedy sme ho informovali, že „rozpad“ už nastal.