VLČKOVCE. Silný zápach hnojovice, ktorý sa šíril vo Vlčkovciach i neďalekých Križovanoch dlhé roky, by mohol byť konečne minulosťou.
Spoločnosť BPS Vlčkovce prišla so zámerom výstavby bioplynovej stanice, ktorá má zhodnocovať biomasu z rastlinnej i živočíšnej výroby farmy Majcichov.
Hnojovicu by tak spracovali okamžite a bez prístupu vzduchu, namiesto toho, aby čakala v lagúne, kým ju vyvezú na polia.
Do samotnej výstavby bioplynovej stanice a technológie plánuje spoločnosť investovať tri milióny eur, aktuálne prebieha proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).
Po jeho úspešnom skončení a vydaní rozhodnutia by chcela spoločnosť získať ďalšie potrebné povolenia a začiatok stavby stihnúť ešte v júni. Hotovo by podľa informácií z enviroportálu mohlo byť už v októbri tohto roka.
Postavia aj cestu
Starosta Vlčkoviec Ivan Dobrovodský hovorí, že rokovania o bioplynke začali už vlani. Témou sa viackrát zaoberalo obecné zastupiteľstvo, svoj zámer mu spoločnosť po prvýkrát predstavila minulý rok v júni.
„Odstránenie zápachu bol hlavný dôvod, pre ktorý dali poslanci investorovi svoj súhlas. Technológia, ktorú nám predstavil, má byť bezzápachová, verejnosť v obci je informovaná a zatiaľ sme pripomienky proti výstavbe nezaznamenali,“ povedal Dobrovodský.
Investor prisľúbil, že na vlastné náklady vybuduje aj obslužnú komunikáciu, ktorá bude mimo územia obce.
S obecným úradom už podpísal aj zmluvu o prenájme pozemkov pod budúcou cestou, za ktoré má ročne platiť jedenásťtisíc eur.
Cesta má byť pritom podľa zmluvy skolaudovaná najneskôr 30. septembra 2015, nájomná zmluva je na dobu určitú, na pätnásť rokov.
„Očakávame, že po jej postavení sa zlepší situácia vo Vlčkovciach aj Križovanoch,“ dodal Dobrovodský.
Hnojivo aj elektrina
Spracovaním biomasy bez prístupu vzduchu pomocou metanogénnych baktérii vo fermentačných nádržiach vznikne bioplyn a digestát.
Kým digestát plánuje spoločnosť využiť ako hnojivo na poliach, bioplyn spáli v kogeneračnej jednotke.
„Výstupom z kogeneračnej jednotky je elektrická energia dodávaná do verejnej elektrickej siete a teplo, ktorého časť bude využívaná na ohrev fermentačných nádrži a zvyšok bude slúžiť ako tepelný zdroj na vykurovanie objektov,“ píše sa v zámere spoločnosti dostupnom na neviroportáli.
Celý proces bude riadený pomocou softwaru, ktorý kontroluje prevádzku jednotlivých technologických častí bioplynovej stanice a súčasne archivuje dôležité procesné charakteristiky ako spotrebu bioplynu či jeho zloženie.