DOLNÁ KRUPÁ. Slávnosť ruží na počesť Márie Henriety Chotekovej sa počas víkendu uskutoční v kaštieli v Dolnej Krupej v okrese Trnava. Vďaka pestovateľským aktivitám grófky Chotekovej získala Dolná Krupá neďaleko Trnavy prívlastok dedina ruží. Historické odrody z jej rozária ešte aj dnes kvitnú v parku brunsvikovsko - chotekovského kaštieľa, ktorý spravuje Slovenské národné múzeum - Hudobné múzeum.
"Počas dvojdňovej Slávnosti ruží (7. a 8. júna) môžu návštevníci v kaštieli obdivovať ruže vystavovateľov Ružiarskej spoločnosti Márie Henriety Chotekovej, Slovenskej národnej ružiarskej spoločnosti, Rosa klubu Zvolen, Slovenskej ružiarskej spoločnosti Pridunajsko, Botanickej záhrady z Bratislavy, Arboréta Borová hora pri Zvolene a pestovateľov ruží a obyvateľov obce Dolná Krupá," informovala manažérka kaštieľa Alena Krátka.
Kúpiť si budú môcť voňavú ružu s názvom Ružová grófka Mária Henrieta, ktorá je výsledkom šľachtiteľského úsilia nemeckej firmy Kordes a ktorá mala premiéru na tomto podujatí pred rokom. Na oba dni je okrem ruží pripravený aj pestrý hudobný program. Slovenské národné múzeum – Hudobné múzeum sa Slávnosťou ruží pripojí k medzinárodnému Víkendu otvorených parkov a záhrad.
Choteková ako uznávaná odborníčka v celoeurópskom meradle prednášala na ružiarskych výstavách a kongresoch, publikovala odborné články a obracali sa na ňu aj s prosbami pri posudzovaní ruží, ktorých pôvod bol nejasný a neistý. Považovaná je za priekopníčku ružiarstva na Slovensku. Jej rozárium v Dolnej Krupej zažívalo najväčší rozkvet na začiatku 20. storočia, v tom čase v ňom kvitlo naraz až 6 000 ruží. Grófka sa výrazne venovala aj charitatívnej činnosti, za čo dostala v roku 1909 vyznamenanie od pápeža Pia X.
Mária Henrieta Choteková sa narodila 24. novembra 1863 v kaštieli v Dolnej Krupej, kde prežila takmer celý svoj život. "Ružová grófka“ zomrela v roku 1946, pochovaná je v rodinnom mauzóleu za kostolom. Miestni ju aj vďaka jej charitatívnym aktivitám a dobrému vzťahu s dedinčanmi považujú za svoju najvýznamnejšiu rodáčku.