Tie vyťali ešte v marci, aby urobili priestor budúcej prístupovej komunikácii do novej obytnej zóny.
TRNAVA. Po sťažnosti poslanca Mateja Lančariča (nezávislý) a rozhodnutí okresnej prokurátorky sa bude musieť polícia opäť zaoberať výrubom stromov v Kamennom mlyne. Tie podľa Lančaričovej sťažnosti, s ktorou sa stotožnila aj prokuratúra, vyrúbali nezákonne, bez platného stavebného povolenia a vo vegetačnom období.
Lančarič zavolal políciu priamo k výrubu 12. marca a podal trestné oznámenie. To však polícia odmietla, Lančarič preto začiatkom apríla podal sťažnosť na okresnú prokuratúru.
„Je zarážajúce, že policajná hovorkyňa si do médií dovolila deň po výrube, kedy sa vyšetrovanie ešte ani nezačalo, skonštatovať, že výrub je legálny. Toto isté stanovisko potvrdilo aj Mesto Trnava,“ povedal Lančarič.
Rozhodli predčasne
Prokurátorka vo svojom stanovisku uvádza, že poverený príslušník policajného zboru rozhodol jednoznačne predčasne a svoje rozhodnutie oprel o výsluch svedka. Na výrub spolu 78 stromov pod stožiarmi vysokého napätia však bolo potrebné dodržať viacero podmienok.
Okrem právoplatnosti samotného rozhodnutia o výrube sa tento mohol uskutočniť až po vydaní právoplatného stavebného povolenia na výstavbu cesty do plánovanej obytnej zóny Kamenný mlyn.
V prípade výrubu vo vegetačnom období bolo potrebné zabezpečiť odborné posúdenie výskytu hniezd vtákov a rúbať tak, aby nedošlo k poškodeniu okolitých drevín.
Z vyšetrovacieho spisu nie je podľa prokurátorky zrejmé, či investor a oprávnená osoba na výrub všetky uvedené podmienky dodržal.
Rozhodnutie zatiaľ nedostali
Policajná hovorkyňa Martina Kredatusová potvrdila, že polícia sa prípadom bude opäť zaoberať. „Na základe pokynu prokurátorky začne polícia trestné stíhanie. K priebehu vyšetrovania sa zatiaľ nie je možné vyjadriť,“ povedala.
Hovorca Trnavy Pavol Tomašovič uviedol, že mesto zatiaľ oficiálne rozhodnutie z prokuratúry nedostalo.
„Vyjadríme sa, keď ho dostaneme a bude sa týkať aj mesta Trnava. Zaoberať sa ním bude naše právne oddelenie, myslím si však, že to bude záležitosť investora,“ povedal Tomašovič.
Plánovaná výstavba v Kamennom mlyne aktivizovala trnavskú verejnosť už koncom roka 2012, odvtedy sa uskutočnilo viacero protestov proti zmene územného plánu a samotnej výstavbe. Obyvateľom prekážala najmä prístupová komunikácia k plánovaným domom, ktorá má skrížiť chodník pre peších a cyklistov.
Ten využívajú stovky Trnavčanov pri rekreácii a obávajú sa, že po výstavbe desiatok domov prídu o jedinú rekreačnú oblasť. Poslanci aj napriek tomu zmeny schválili a začiatok výstavby je otázkou času.