Pribudli štyri nové na pešej zóne, stále však nestriekajú všetky.
TRNAVA. K ôsmim funkčným okrasným fontánam a dvom pitným fontánkam pribudli v týchto dňoch ďalšie štyri. Kráľovská a Stĺpová fontána krášlia obnovenú Hlavnú ulicu, rovnako na nej čakajú na svoje spustenie aj ďalšie dve pitné fontánky.
Kým vlani radnica na fontánach šetrila, rozpočet mesta na ich údržbu a prevádzku sa tento rok viac ako zdvojnásobil.
„Na prevádzku fontán je v tomto roku vyčlenených 24150 eur, ktoré zahrňájú údržbu, elektrickú energiu a vodu,“ informovala Jana Gmitterová z komunikačného odboru trnavskej radnice.
Každodenná údržba
Okrasné fontány na uliciach Paulínska, Študentská, V. Clementisa (pri malometrážnych bytoch), na Námestí SNP, Trojičnom námestí, v Parku A. Bernoláka, Staničnom parku a v Univerzitnom parčíku si vyžadujú pravidelnú údržbu.
„Vykonáva sa pravidelne každý deň, najčastejšou príčinou nefunkčnosti fontány je jej znečistenie odpadom a upchanie trysiek,“ doplnila Gmitterová.
Bežná údržba pritom spočíva v čistení fontán, premazaní motorov a čerpadiel, čistení trysiek či nastavení spínacích hodín.
O niečo menej náročná je údržba pitných fontánok na Divadelnej ulici a v Univerzitnom parčíku.
Nefungujú všetky
Napriek tomu, že fontány tento rok uberú z rozpočtu pomerne veľa, stále nefungujú všetky.
Pitné fontánky sú aj v Staničnom parku a na Jeruzalemskej ulici, ani jedna z nich však ľuďom v horúčavách osvieženie neposkytne.
Ďalšie okrasné fontány, z ktorých už niekoľko rokov voda nestriekala, nájdu Trnavčania na ulici J. G. Tajovského, na Clementisovej či Hospodárskej.
Práve modrý „bazén“ medzi bytovými domami na Hospodárskej vzbudzuje v obyvateľoch množstvo otázok.
„Táto fontána je v havarijnom stave - strom je vrastený v telese bazéna a koreňový systém zapríčinil jeho prasknutie. Fontána nie je v prevádzke od roku 2012 a zatiaľ nie je rozhodnuté, čo s ňou,“ povedala Gmitterová, podľa ktorej mesto medzi fontánami neeviduje žiadne kultúrne pamiatky.