TRNAVA. Novú výstavu Blížnemu na pomoc... k 90 rokom založenia Okresnej hasičskej jednoty pripravili na včerajšiu Noc v múzeu v Trnave. Časť svojich výstavných priestorov poskytlo Západoslovenské múzeum na prezentáciu artefaktov, ktoré dokresľujú takmer storočnú históriu hasičského dobrovoľníctva v Trnave a jej okolí.
"Trnavská Okresná hasičská jednota bola v poradí 28. v rámci Slovenska v rokoch prvej Československej republiky. Začínala s deviatimi zbormi, do roku 1929 sa pridalo ďalších 29," povedal autor výstavy, dlhoročný dobrovoľný hasič a predseda Okresného výboru Dobrovoľnej požiarnej ochrany Ivan Mička.
Výstava je venovaná zborom v okrese Trnava, z ich archívov, archívov obcí, múzea, Štátneho archívu v Trnave i súkromných zdrojov pochádzajú vystavené predmety. Sú medzi nimi zachovalé uniformy, na ktorých sa dá sledovať nielen vývoj módy i funkčnosti, ale aj používaných materiálov, čiapky, helmy pracovné i slávnostné, rôzne vyznamenania. Medzi nimi si Mička cení vyznamenanie pre hasiča Jaroslava Bočka za statočnosť, ktoré dostal od prezidenta republiky v roku 1971 za záchranu života.
Vystavené sú aj rôzne časti hasičskej výzbroje ako sekerky, lampy, fakle, hasiace vaky, tiež dýchacie prístroje, čerpadlá, striekačky, hadice, hasičské trúbky. K tomu fotografie veliteľov, zborov, zástavy, kroniky. Na stene visí aj Hasičská hymna z roku 1927, autorom hudby i textu je Mikuláš Schneider-Trnavský.
Hymna sa začína slovami "Kto si v tiesni každú chvíľu na pomoc prísť hotový/krotiť ohňa zhubnú silu poviazať ho v okovy". Dôležitou je socha sv. Floriána, patróna hasičov, popisy najväčších požiarov v Trnave a ďalšie predmety.
"Hasičská jednota ako riadiaci orgán prešla vývojom rovnako ako naša spoločnosť, menila svoju podobu počas Slovenského štátu i v ľudovodemokratickom režime. V roku 1952 vznikol v Trnave profesionálny požiarny útvar, v roku 1991 sme sa vrátili k formovaniu dobrovoľného požiarnictva," dodal Mička.
Výstava je podľa jeho slov venovaná všetkým tým, ktorí zasvätil roky svojho života tejto prospešnej činnosti, záujemcovia si ju budú môcť pozrieť až do septembra.
Západoslovenské múzeum ponúklo v rámci Noci v múzeu aj ďalšie svoje výstavy a expozície. Bolo na Slovensku jedným z prvých, ktoré v roku 2005 reagovalo na výzvu z Francúzska sprístupniť svoje zbierky týmto nevšedným spôsobom.
"Bola to dobrá myšlienka, atmosféra večera dodáva predmetom iný rozmer, je to odlišný zážitok ako bežne," povedala riaditeľka múzea Daniela Čambálová, ktorú vždy tešil záujem návštevníkov. V Trnave sa podľa jej slov nesnažia ísť cestou vymýšľania stále komerčnejších aktivít na prilákanie ľudí, pre nich je dôležitá prezentácia a popularizácia zbierkových predmetov a prísť aspoň s jednou novou výstavou.